blisko

Komisja Europejska zatwierdza wprowadzenie ceł odwetowych dzięki amerykańskie produkty

  • Dom
  • Ze swiata
  • Komisja Europejska zatwierdza wprowadzenie ceł odwetowych dzięki amerykańskie produkty
Amerykańskie cła na stal i aluminium. UE szykuje odpowiedź  Ze świata

Kolegium komisarzy zatwierdziło w środę decyzję o nałożeniu suplementarnych ceł na produkty amerykańskie w ramach reakcji na wprowadzenie przez USA dodatkowych taryf celnych na stal i aluminium z UE – poinformowała Komisja Europejska.

Po środowej decyzji o nałożeniu dodatkowych ceł na wybrane produkty wraz ze Stanów Zjednoczonych KE spodziewa się, że zakończy odpowiednią funkcję w koordynacji z państwami członkowskimi przed końcem czerwca, by nowe cła zaczęły obowiązywać w lipcu.

KE oświadczyła, że do niej decyzja jest zgodna spośród zasadami Światowej Organizacji Gospodarki (WTO). Docelowo cła nałożone na USA – jak podała Komisji – pozostaną dotyczyły amerykańskiego eksportu do odwiedzenia UE o łącznej zalety 6, 4 mld €. Środowa decyzja KE dotyczy produktów o wartości handlowej 2, 8 mld euro; decyzja w sprawie dalszych 3, 6 mld euro zostanie podjęta później.

Dzięki temu wartość ceł odwetowych nałożonych przez UE na USA będzie kompletnie odpowiadała wartości europejskiego eksportu, który został objęty amerykańskimi cłami (6, 4 mld euro).

"Obrona interesów"

Uzasadniając środowe postanowienie, unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem podkreśliła, że nakłady podjęte przez UE wówczas wyważona i proporcjonalna replika na "jednostronną i nielegalną" decyzję USA w sytuacji ceł na stal jak i również aluminium, całkowicie zgodna spośród międzynarodowymi przepisami prawa handlowego. - Ubolewamy, że NA JUKATAN nie dały nam innego wyboru jak tylko obrona naszych interesów - dodała.

Wiceszef KE Jyrki Katainen zaznaczył, że rozstrzygnięcie została poparta jednomyślnie za pośrednictwem wszystkie kraje członkowskie UE.

Lista produktów jest już gotowa. Unia Europejska szykuje odpowiedź na decyzję Trumpa

Lista produktów z USA, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10 lub 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji. Znalazły się na niej również produkty spożywcze (m. in. soki owocowe, wieprzowina), produkty stalowe (łańcuchy, śruby, sztućce), łodzie motorowe, jachty, motocykle, burbon (amerykańska whiskey) czy karty do gry.

Ryzyko wojny handlowej

Wprowadzenie ceł odwetowych to szczegół szeroko zakrojonej odpowiedzi UE na wprowadzone 1 czerwca przez USA cła dzięki stal i aluminium. Jej wstępnym etapem było uruchomienie w marcu postępowania wyjaśniającego przy jednoczesnych próbach negocjowania z przedstawicielami rządu AMERYCE.

W celu uniknięcia wojny handlowej UE proponowała szereg dobrowolnych działań regulacyjnych w dziedzinach, w wskazane jest jej zdaniem obie strony mogłyby odnieść korzyści, tego rodzaju jak pogłębienie współpracy energetycznej (zwłaszcza jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny), poprawa dostępu do odwiedzenia rynku produktów przemysłowych, po tym samochodów i części samochodowych, a także liberalizacja zamówień rządowych czy w końcu wzmocnienie mandatu WTO. Ich rezultatem było jedynie zawieszenie nowych ceł przez AMERYCE na miesiąc, do jednej czerwca.

Podczas konwersacyj UE argumentowała, że niepożądana sytuacja na rynkach stali i aluminium nie wydaje się być spowodowana jej działaniami, jednak raczej praktykami dumpingowymi jak i również nadwyżkami produkcyjnymi ze strony Chin, odbijającymi się też na przedsiębiorstwach w UE. Podkreślała też, że poważny powód, jakim USA uzasadnia swoje kroki, tj. ryzyko dla bezpieczeństwa kraju, jest jedynie pretekstem dla zwyczajnych praktyk protekcjonistycznych.

UE argumentowała też, że operowania USA nie tylko szkodzą europejskiemu przemysłowi metalowemu, ale też mogą wywołać zakłócenia na rynku światowym, a ponadto przyczynić się do znacznego pogorszenia stosunków euroatlantyckich.

O możliwości podjęcia kroków odwetowych UE powiadomiła WTO 18 maja.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać