blisko

Wiedzieli i nie poinformowali innych. Nowe fakty w sprawie afery z trującymi jajkami

  • Dom
  • Ze swiata
  • Wiedzieli i nie poinformowali innych. Nowe fakty w sprawie afery z trującymi jajkami
Belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r  Ze świata

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył przy środę, że władze Holandii już w listopadzie przeszłego roku wiedziały o skażeniu jaj środkiem owadobójczym fipronil w swym kraju, ale nie poinformowały o naszym europejskich partnerów. Dodał, że chce ukarania winnych skandalu związanego ze skażeniem jaj fipronilem. - Mamy do czynienia z oszustwem. Zagrożeniem tego oszustwa powinni zostać ukarani przez wymiar sprawiedliwości - powiedział w środę w parlamencie.

O skażonych belgijskich jajkach informowaliśmy już kilka dni temu.

Potężne sankcje za nielegalny wynajem domów turystom

Według ministra belgijska agencja bezpieczeństwa żywności posiada oficjalne dokumenty, "które wskazują na obecność fipronilu po holenderskich jajach jeszcze pod koniec listopada 2016 roku".

Ducarme powiedział belgijskim parlamentarzystom, że zwrócił się na piśmie o wyjaśnienia do holenderskiego resortu rolnictwa oraz że rozmawiał po tej sprawie z komisarzem UE ds. rolnictwa, "który wydawał się mieć obecnie te informacje".

W belgijskim parlamencie trwa debata odnośnie skandalu związanego ze skażeniem jaj. W przesłuchaniu uczestniczą m. in. ministrowie stanu zdrowia Maggie De Block, rolnictwa Ducarme oraz szef federalnej agencji ochrony żywności AFSCA Jean-Marie Dochy.

Ponieważ i rząd w Belgii nie jest całkowicie nieskrępowany od zarzutów. We wtorek Komisja Europejska przekazała dane, z których wynika, hdy o skażeniu kurzych jaj fipronilem Belgia powiadomiła KE 20 lipca - przeszło miesiąc po wykryciu owego skażenia. Rzeczniczka KE Mina Andreewa powiedziała, że Komitet "prowadzi postępowanie mające wytłumaczyć, czy władze Belgii przedstawiały informacje na bieżąco".

Światowa Organizacja Zdrowia zważa fipronil za umiarkowanie toksyczny i podaje, że swoim bardzo duże ilości potrafią powodować uszkodzenie nerek, wątroby i gruczołów limfatycznych.

W odpowiedzi na dane o skażonych jajkach w europejskich krajach, m. in. Niemczech, polski resort rolnictwa wydał oświadczenie, że nie zaakceptować ma informacji o sprzedaży jaj i produktów drobiowych zawierających fipronil do Naszego kraju.

badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

Badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

O połowicę wzrośnie koszt badania fachowego pojazdu, gdy zrobimy fita 45 dni po okresie - zakłada nowelizacja Uprawnienia o ruchu drogowym, przyjęta we wtorek przez rząd. Nową opłatą zostali również obciążeni przedsiębiorcy prowadzący…...

Czytać
bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc.…...

Czytać