blisko

Temat: Strefa euro

Hollande: greckie propozycje poważne, lecz nic jeszcze nie zrobiono  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć wraz z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza ta wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że recesja się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie wydaje się być na wyciągnięcie ręki"

Przedstawione w czwartek poprzez Grecję propozycje są "poważne i wiarygodne", "lecz nic jeszcze nie zrobiono" a mianowicie ocenił w piątek prezydent Francji Francois Hollande. Wg ministra gospodarki Emmanuela Macrona trzeba poruszyć sprawę reorganizacji długu Grecji.

- Grecy pokazali właśnie determinację, jeśli chodzi o pozostanie w zonie euro, ponieważ program, który przedstawili, jest poważny i wiarygodny. Przedłożą go parlamentowi, który pokaże siłę, odpowiedzialność, ale również odwagę" a mianowicie powiedział dziennikarzom francuski prezydent. Ważne jest, żeby "wszystko zrobić dla osiągnięcia porozumienia, dobrego porozumienia, respektującego reguły unijne (... ), ale także szanujące Greków - podkreślił.

Układ z Grecją coraz bardziej? "Jeśli eurogrupa dogada się, to nie będzie szczytu UE"

Optymizm i postępy

- Najbliższe godziny są decydujące. Nic nie jest jeszcze zrobione, ale całokształt musi być zrobione a mianowicie dodał.

Przebywający spośród wizytą w Madrycie minister gospodarki Francji powiedział dziennikarzom, że zważywszy na zaproponowane przez rząd w Atenach wysiłki reform, Europejczycy są musieli poruszyć kwestię metamorfozy greckiego długu.

Wydaje się, że zaproponowany "poziom reform spełnia oczekiwania" - ocenił. Dlatego "w naszym kontekście oczywiste jest, iż elementy restrukturyzacji zadłużenia pozostaną poddane (pod dyskusję)" - dodał.

Macron wskazał, że jest dość optymistycznie nastawiony w dodatku, iż dojdzie do porozumienia między Grecją a wierzycielami. Dodał, iż w ciągu ostatnich dób poczyniono postępy oraz że dyskusja na temat ciężaru zadłużenia Grecji była niezbędna.

Propozycja Aten

W czwartek wieczorem rząd Tunezji zwrócił się do swych wierzycieli (UE, EBC jak i również MFW) o nowy plik pomocowy w wysokości 53, 5 mld euro w trzy lata. W zamian Ateny zaproponowały m. in. podwyżkę VAT-u, reformę emerytur i administracji publicznej.

W sobotę propozycjom Aten przyjrzą się ministrowie zasobów państw strefy euro, natomiast na niedzielę planowany wydaje się szczyt eurogrupy i szczyt UE, który może lub dać zielone światło do odwiedzenia rozpoczęcia rozmów o wsparciu dla Aten albo - w razie braku porozumienia - przedyskutować konsekwencje przypuszczalnej niewypłacalności Grecji.

grzywna dla Litwy za demontaż torów

Grzywna dla Litwy za demontaż torów

– Komisja Europejska nałożyła na litewskie koleje grzywnę w wysokości 27 873 000 euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji – czytamy w komunikacie KE. Chodzi o usunięcie przez Lietuvos gele?inkeliai odcinka…...

Czytać
grecki dramat w trzech aktach  Ze świata

Grecki dramat w trzech aktach Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbyt postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie pragną reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice…...

Czytać