blisko

Temat: Język grecki dramat

Grecki dramat w trzech aktach  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Zbyt postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie pragną reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Grecki premier Aleksis Cipras doszedł do odwiedzenia władzy w styczniu owego roku obiecując rodakom medykament, który uzdrowi kurczącą się gospodarkę, zmniejszy ogromne bezrobocie i wyciągnie tysiące mieszkańcówrezydentów z ubóstwa. Pięć miesięcy później, zadłużona Grecja pewną nogą stoi nad przepaścią, a nadzieje, że jakiś człowiek wyciągnie do niej pomoc z każdym dniem gasną coraz bardziej. Jeżeli Hellada nie dogada się spośród przywódcami UE, krajowi grozi bankructwo.

W kwietnio wyczerpani przymusowymi oszczędnościami i wyrzeczeniami Grecy postawili przy wyborach parlamentarnych na lewicową partię Syriza. Nowi przywódcy wygrali wybory na obietnicach, że grecki dług będzie umorzony.

Warufakis: Grecja nie przedstawi eurogrupie nowych propozycji reform

Akt I: Bolesne reformy

Najlepiej znanym opinii publicznej ministrem lewicowego rządu został szef resortu finansów Janis Warufakis. Zdobył sporą popularność, sprzeciwiając się polityce zaciskania pasa, narzuconej Grecji przez międzynarodowych kredytodawców.

W lutym Ateny wystąpiły do UE o przedłużenie umowy kredytowania o pół roku, jednak zażądały zmiany warunków udzielania pożyczek, bo narzucone poprzez wierzycieli reformy i cięcia były zbyt bolesne na rzecz greckiego społeczeństwa. Pozostałe państwa eurolandu, na czele wraz z Niemcami, chciały jednak od czasu Aten gwarancji, że reformy będą kontynuowane.

Cipras konsekwentnie odmawiał spełnienia kryteriów narzucanych Grecji przez wierzycieli (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską), mimo, że do odwiedzenia kraju powróciła recesja.

Pod koniec lutego program pomocy finansowej dla Tunezji został przedłużony o cztery miesiące, ale pod warunkami, że Grecja przeprowadzi konkretne reformy.

Warufakis niejednokrotnie oskarżył euroland i MFW o to, że naciskają na Grecję, by prowadziła politykę oszczędności, w sensie technicznym - jak to ujął a mianowicie "katastrofalna dla greckiej gospodarki" i UE.

Atmosfera gęstniała coraz bardziej. Po kwietniu nastroje na rynkach wskazywały, że inwestorzy na serio biorą pod uwagę, że Grecji może zabraknąć gotówki. Obawy podkręcił EBC, który to ograniczył Grecji dostęp do swojego systemu finansowego.

Aby zyskać na czasie Cipras nakazał władzom lokalnym przeniesienie pieniędzy do agencji bankowej centralnego. W rezultacie ten ruch pozbawił Grecję funduszy jak i również wpędził kraj w wciąż większe kłopoty. Poważnie zagrożone były m. in. należności emerytur i pensji po sektorze publicznym.

Akt II: Nieprzyjazne Niemcy

Do największych krytyków polityki Ciprasa i Warufakisa należy minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, czego często dawał termin w swoich wypowiedziach. W początku czerwca stwierdził, że "Syriza zdołała przekonać Greków, że istnieje łatwy środek na pozostanie w strefie euro, bez podjęcia wspaniałych wysiłków reformatorskich, które w istocie rzeczy leżą w interesie Grecji.

Pozycja Grecji jest dramatyczna. "Decyzja o pomocy należy do odwiedzenia polityków"

Jego zdaniem Hellada to "rozrzutny kraj", który to nie będzie kontynuował reform, jeżeli na Ateny nie zaakceptować będzie nałożona szczególna przemoc.

W kwietniu na miarki Berlin-Ateny doszło do zgrzytu. Warufakis poinformował, że Rfn są winne Atenom niemal 279 mld euro zadośćuczynienia za zbrodnie i wyniszczenia w czasie hitlerowskiej okupacji.

Berlin przypomniał z transportu, że zgodnie z podpisaną przy 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Tunezji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tychże pieniędzy pomiędzy poszkodowanych leżało w gestii greckiego rządu.

Grecy są zagrożeniem Niemcom 56 mld €.

Do porozumienia Grecji z wierzycielami usilnie dąży Angela Merkel. Kanclerz Niemiec powiedziała w ub. tygodniu po spotkaniu z Ciprasem, że Grecja jest gotowa do intensywnej pracy nad porozumieniem z trzema instytucjami, nadzorującymi jej program pomocowy. Wyraziła też nadzieję dzięki postęp w rozmowach w najbliższym czasie.

Akt III: Co dalej?

Negocjacje pomiędzy Grecją i jej wierzycielami - W europie Bankiem Centralnym i MFW - utknęły w martwym punkcie. Sporną kwestią istnieją reformy, jakie muszą wdrożyć Ateny, jeżeli chcą otrzymać kolejną transzę pomocy ratunkowej (7, 2 mld euro), która uchroni kraj zanim niewypłacalnością i opuszczeniem eurolandu.

Partnerzy Grecji po strefie euro domagają się od rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m. in. redukcji emerytur, liberalizacji sektora zatrudnienia, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w sprawie wstrzymanego w styczniu sporu prywatyzacyjnego.

Obecny system pomocowy wygasa 30 czerwca. Dla Aten zegar bije coraz szybciej.

Warufakis wyklucza Grexit. Jednak ostrzega: wyższe podatki nie pomogą

Jak do owego doszło?

Zwycięstwo Syrizy w styczniu 2015 roku oznaczało kres ery, w której to rządził PASOK Andreasa Papandreu i Nowa Demokracja Andonisa Samarasa. Rywalizacja tych partii o głosy obywateli doprowadziła do ogromnych wydatków ciebie finansowanych z międzynarodowego długu.

W 2009 roku kalendarzowego władzę przejął syn Andreasa Papandreu - Jorgos, który to ujawnił, że deficyt był cztery razy większy aniżeli pozwalały na tek krok przepisy tereny euro. Pomoc z Brukseli przyszła bardzo szybko. W obrębie programów ratunkowych Grecja od 2010 roku otrzymała od momentu UE i MFW 240 mld euro. W miejsce kredytodawcy domagali się, oprócz cięć wydatków, licznych reform.

Całkowite zadłużenie Grecji sięga obecnie ponad 320 mld euro, co odpowiada ok. 175 proc. PKB tegoż kraju. W 2014 roku kalendarzowego bezrobocie wśród młodych osób 51 proc., gdy ogólna stopa bezrobocia sięgnęła 26 proc.

eksperci: w Polsce brak złożonego programu budowy mieszkań  Nieruchomości

Eksperci: w Polsce brak złożonego programu budowy mieszkań Nieruchomości

Rząd pracuje nad zmianami w programie Dom dla Młodych i anonsuje kolejny program budowy mieszkań na wynajem. Eksperci istnieją jednak sceptyczni - podług nich, polskie programy budownictwa mieszkaniowego polepszają się częściej…...

Czytać
eksperci: budowa bloku 1000 MW w Ostrołęce nieuzasadniona

Eksperci: budowa bloku 1000 MW w Ostrołęce nieuzasadniona

Budowa nowego bloku na węgiel kamienny o mocy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka jest nieopłacalna ekonomicznie i nieuzasadniona z punkciku widzenia systemu elektroenergetycznego - ocenił ekspert energetyczny dr inż. Wojciech Myślecki.…...

Czytać