blisko

Fiasko kolejnej tury rozmów z Grecją. "Bardzo głębokie różnice"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Fiasko kolejnej tury rozmów z Grecją. "Bardzo głębokie różnice"
Eurogrupa: zawarcie porozumienia z Grecją wciąż niemożliwe  Wraz z świata

Postępy w rozmowach z Grecją o pomocy finansowej będą wciąż niewystarczające, by można było zawrzeć porozumienie - ocenili w piątek w Rydze na spotkaniu ministrów zasobów eurolandu wiceszef KE Valdis Dombrovskis i przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Ministrowie finansów strefy euro będą zaniepokojeni opóźnieniami w negocjacjach i rozmowach technicznych spośród przedstawicielami Grecji - rzekł na konferencji prasowej Dombrovskis, który jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za wspólną walutę.

Rozmowy intensywne

Jak komentuje AFP, Dombrovskis dał wyraz frustracji wszystkich członków eurogrupy. Napisał również na Twitterze, że "konieczne jest przyspieszenie negocjacji" spośród rządem w Atenach.

"Dyskusje na sprawa wyjścia Grecji ze strefy euro nasiliły się"

Według Dijsselbloema "intensywne rozmowy (z Grecją) toczą się od czasu kilku tygodni (... ) i rząd Grecji jest bardzo zdeterminowany, by zdobyć porozumienie (... ). Oni zdają sobie sprawę spośród tego, że czas ucieka". Szef eurogrupy zaznaczył, że zawarcie porozumienia z Grecją dotyczącego pomocy finansowej i reform gospodarczych jest niesłychanie pilne, ale dodał, że euroland i Ateny dzielą wciąż "bardzo głębokie różnice".

Nasz komunikat gwoli strony greckiej jest tego typu: "od dziś trzeba bardzo przyspieszyć negocjacje i nie ma innego sposobu w to, by Grecja była stabilna i pozostała w strefie euro" - uznał w piątek komisarz UE ds. gospodarczych i monetarnych Pierre Moscovici.

Apel Ciprasa

Dzień wcześniej premier Grecji Aleksis Cipras w czasie spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Brukseli zaapelował do międzynarodowych pożyczkodawców o przyspieszenie prac morzem porozumieniem, które odblokowałoby wsparcie finansową w zamian zbyt reformy. W piątek szef greckiego rządu powiedział, że po "spotkaniu z Merkel jest usposobiony optymistycznie". Źródła w Atenach podały, iż spotkanie przebiegło w "pozytywnej i konstruktywnej atmosferze".

Partnerzy Grecji w zonie euro domagają się od czasu rządu w Atenach zrobienia reform, m. in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w sprawie wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego.

Zgodnie wraz z ustaleniami eurogrupy z dwadzieścia lutego do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform i w zamian otrzymać zablokowaną ostatnią transzę pomocy, wartą ok. 7, 2 mld euro. Jeśli Grecja odrzucić otrzyma tych środków, grozi jej niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy dla tego kraju.

ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem Surowce

Ceny paliw dzięki stacjach rosną i guzik nie wskazuje, by w bliskim czasie mogło się to przerobić. Analitycy przewidują, że po nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy 5 złotych. Dodali…...

Czytać
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Pb98 za 4, 77-4, 89 zł/l, Pb95 za 4, 43-4, 54 zł/l, ON za 4, 25-4, 35 zł/l, LPG zbytnio 1, 92-1, 97 zł/l - to prognozowane koszta paliw…...

Czytać