blisko

Temat: Energetyka

«Fasadowa unia energetyczna, a Nasze państwo na tym straci». PiS krytykuje KE  Ze świata

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa wraz z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Europosłowie PiS skrytykowali w środę po trakcie debaty Parlamentu Europejskiego strategię utworzenia unii energetycznej przedstawioną przez Komisję Europejską. Ich zdaniem KE oferuje "fasadową" unię energetyczną, zaś Polska za zakupach grupowych straci.

Europoseł Marek Gróbarczyk wezwał do podjęcia jak najszybszych inwestycji w infrastrukturę umożliwiającą realną dywersyfikację dostaw materiałów i rozwój wewnętrznych źródeł pozyskiwania energii, zarówno umownych, jak i niekonwencjonalnych. Jak na przykład ocenił, działania te powinny być konsekwencją "zagrożeń płynących z kierunku wschodniego", innymi słowy konfliktu na wschodniej Ukrainie i polityki Rosji. a mianowicie Również w tej sytuacji UE musi mówić jednym głosem, dbając o bezpieczeństwo państw członkowskich - dodał.

Propozycje "rozczarowują"

Stary kontynent ma alternatywę dla Rosji. Oto dziewięć faktów o unii energetycznej

W ocenie Gróbarczyka propozycje Komisji Europejskiej są "głęboko rozczarowujące", "fasadowe" i w żaden strategia nieadekwatne do bieżącej sprawy energetycznej w UE. - Wzywam Komisję i Wskazówkę do budowy rzeczywistej unii europejskiej energetycznej, wychodzącej naprzeciw wyzwaniom na przyszłość i będącej fundamentem bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich - powiedział europoseł PiS. Apelował też do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska o realizację obietnicy, że dołoży starań o urzeczywistnienie unii energetycznej, po tym wprowadzenie możliwości wspólnych zakupów gazu w UE oraz rehabilitację węgla.

Bez wspólnych zakupów?

Z kolei Jadwiga Wiśniewska oceniła, że z przedstawionego poprzez Komisję projektu unii energetycznej "wyparowały wspólne zakupy gazu", które w ub. r. proponował Donald Tusk jeszcze jako premier Polski, zaś "rehabilitacja węgla" została zamieniona na "dekarbonizację".

- Chcecie podzielić państwa unijne na wygrane i przegrane. Do przegranych m. in. ma należeć mój państwo - Polska - który to już dzisiaj płaci najdrożej w Unii Europejskiej za rosyjski gaz i który to wpychacie na ścieżkę dekarbonizacji oraz który będzie zobligowany kupować kosztowne technologie spośród bogatych krajów Unii Europejskiej. Na to naszej zgody nie będzie - oznajmiła Wiśniewska.

- Odrzucić widzę powodów, aby popierać unię energetyczną w tym układzie - podkreśliła.

Ambitnie, ale szkodliwie

Tusk ocenia na poparcie unii energetycznej. "Negocjacje nie będą proste"

Zbigniew Kuźmiuk opublikował oznajmienie, w którym ocenił, hdy główną zawartością propozycji KE jest "ambitna polityka klimatyczna polegająca na głębokiej dekarbonizacji gospodarek poszczególnych krajów członkowskich i forsowanie znacznie droższej od konwencjonalnej energetyki odnawialnej". Jego zdaniem realizacja ludzi propozycji wprost uderzy w polską gospodarkę i społeczeństwo, powiększając nasze uzależnienie od czasu importowanego gazu, ale też znacząco podnosząc ceny siły elektrycznej i cieplnej. - Taki kształt unii energetycznej proponowany przez Komisję polscy posłowie we frakcji EKR zdecydowanie odrzucają - oświadczył europoseł Kuźmiuk, cytowany w komunikacie grupy PiS w europarlamencie.

KE przyjęła przy środę strategię budowy starego kontynentu energetycznej, mającej wzmocnić ochrona życia i zdrowia energetyczne krajów UE. Procedura przewiduje większą solidarność, przejrzystość umów i bardziej skoncentrowany rynek energii.

Z ideą unii energetycznej wystąpił wiosną 2014 roku ówczesny polski premier Donald Tusk. Jednym z filarów swoim pomysłu były wspólne oferty gazu przez kraje UE, ale propozycja ta od czasu początku budziła opory. Zaświadczenie KE mówi jedynie na temat tym, że KE rozważy możliwość dobrowolnych wspólnych promocji gazu.

facebook Anon - kontrowersyjna team dla pracowników FB

Facebook Anon - kontrowersyjna team dla pracowników FB

W 2015 r. w Facebooku powstała anonimowa grupa online dla pracowników, by dyskutowali o kandydatach na prezydenta. Wkrótce w kampusie firmy pojawiły się plakaty ogłaszające, że po grupie tej "witamy zwolenników…...

Czytać
facebook otworzy drugą siedzibę w Niemczech  Tech

Facebook otworzy drugą siedzibę w Niemczech Tech

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać