blisko

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawach żywności jak i również leków

  • Dom
  • Ze swiata
  • Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawach żywności jak i również leków
Brexit: możliwe problemy z dostawą towarów do Wielkiej Brytanii  Ze świata

Brytyjski rząd obawia się opóźnień przy dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Ue i przygotowuje alternatywny plan, zakładający metrów. in. wynajem własnych promów - ujawnił "Financial Times".

Według informacji gazety podczas wtorkowego posiedzenia rządu omówiono ryzyka związane z hipotetycznym scenariuszem upadku rozmów w sprawie Brexitu, przy tym w szczególności ewentualne konsekwencje wielogodzinnych opóźnień na odprawach granicznych z Francją.

David Lidington, pozostała po premier May osoba w rządzie konserwatystów, poinformował ministrów o ryzyku zastrzeżenia zwyczajowych przepraw na odcinku Calais-Dover o około 75 procent. Wynika to spośród faktu, iż po opuszczeniu Wspólnoty Europejskiej Wielka Brytania handlowałaby z Unią odrzucić na zasadzie wolnego obiegu towarów między krajami Wspólnoty lecz na podstawie praw Światowej Organizacji Handlu.

Minister: więcej promów

"FT" sugeruje, że jednym z rozwiązań, zaproponowanych przez ministra transportu Chrisa Graylinga, wydaje się być wynajem dodatkowych promów, które zostałyby skierowane do pozostałych brytyjskich portów. Tą trasą miałyby podążać żywność, medykamenty oraz być może partii samochodowe, niezbędne do działania brytyjskiej branży motoryzacyjnej.

Potężne obawy przed brexitem. Palec na "przycisku uruchamiającym plany awaryjne"

Eurosceptyczna część ministrów miała sugerować, że to rozwiązanie nazbyt histeryczne. Argumentowali swoją tezę faktem, iż francuski rząd nie dopuściłby do opóźnień w eksporcie ze względu na negatywne konsekwencje na rzecz francuskiej gospodarki, szczególnie regionu Calais, będącego ostatnim przystankiem dla tirów zmierzających do odwiedzenia Wielkiej Brytanii.

Według brytyjskiej gazety premier May zakomunikowała, że rząd będzie się spotykał na dodatkowych sesjach poświęconych przygotowaniom do rozwodu z Unią - niezależnie czy Londyn zawrze porozumienia z Brukselą bądź nie.

Wojenne doświadczenia

Jak przypomnieli dziennikarze Wielka Brytania już kiedyś zmagała się z kryzysem powiązanym z opóźnieniami w dostawach towarów. W 1982 roku kalendarzowego, podczas wojny z Argentyną o Falklandy, rząd Zjednoczonego Królestwa tymczasowo przejął kontrolę nad wieloma prywatnymi statkami, m. in. liniowcem "Queen Elizabeth II". Podkreślono, jakkolwiek, że urzędnicy nie przewidują powtórki takiego rozwiązania.

Wielka Brytania rozpoczęła rokowania z Brukselą dotyczące brexitu w maju 2017 r.. Władze Unii chcą gryzie zakończyć jak najszybciej, aby mieć czas na zatwierdzanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Władze Wspólnoty muszą zdążyć poprzednio brexitem, który jest planowany na 29 marca 2019 roku.

Procedura akceptowania ustaleń negocjacyjnych może potrwać znacznie dłużej w brytyjskim parlamencie. Opór frakcji eurosceptycznej wśród brytyjskich posłów utrudnia ustalenie prawnych zabezpieczeń centralnych w uniknięciu powrotu tzn. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północna an Irlandią.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać