blisko

Temat: Rząd PiS

Antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

  • 300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Sprawa Autosanu ma bez wątpliwości swój aspekt skandaliczny, zaś wręcz kryminalny - ocenił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dodał, że dzierży nadzieję na unieważnienie kontraktu i powrócenie spółki Autosan do przetargu na autokary dla wojska. - Powtarzam jeszcze raz: ten błąd bądź działanie kryminalne musi być ukarane i powinny zostać wyciągnięte wnioski - podkreślił Macierewicz.

Wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na otrzymanie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln złotych - poinformowało w ubiegłą środę radio RMF FM. Jak się okazało, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Autosan w przetargu na 18 autobusów na rzecz wojska złożył ofertę 20 minut po czasie.

Przetarg na autobusy

Problemy Autosanu. Polska Grupa Zbrojeniowa: nie istnieje zagrożenia dla spółki, ma zlecenia

- Jestem pod dużym wrażeniem wydajności medialnego kłamstwa w związku z Autosanem. Ta spółka dzięki przejęciu przez PGZ rozwija się dobrze i nic jej nie groziło. Ostatnie wydarzenie niewątpliwie miało swój aspekt skandaliczny, zaś wręcz kryminalny i prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz dokładnie zrelacjonował, hdy wobec osoby, która była winna zaniedbania w korporacji Autosan, wyciągnięto konsekwencje a mianowicie powiedział szef resortu obrony.

Dodał, że prezes PGZ natychmiast skierował sprawę do odpowiednich służb. - W zależności od pierwotnego rozpoznania będziemy mieli możliwość na unieważnienie tego przetargu i wtedy Autosan stanie się mógł zgłosić swój wkład - podkreślił minister.

Minister powiedział, że to nie jest tak, że ten przetarg będzie rozstrzygający dla przyszłości spółki.

- Autosan ma zamówienia jak i również będzie miał zamówienia. Powtarzam jeszcze raz: ten błąd bądź działanie kryminalne musi stanowić ukarane i muszą zostać wyciągnięte wnioski. Jednak proszę nie stwarzać wrażenia, iż to jest kwestia upadku Autosanu bądź nieskuteczności działań ratujących Autosan. Autosan wydaje się i będzie się rozwijał - dodał szef resortu obrony.

Polska Ekipa Zbrojeniowa zapewniła w sobotnim komunikacie, że zajście związane z przetargiem dla MON nie stanowi zagrożenia gwoli przyszłości Autosanu. Dzięki następnym zamówieniom z rynku cywilnego firma ma zapewnione zadania produkcyjne przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy - podkreślono.

Premier zbulwersowana

Premier Beata Szydło powiedziała po czwartek, że jest zbulwersowana tym, co się wydarzyło w sprawie Autosanu i oczekuję wyjaśnień. Podkreśliła, że poleciła szefowi Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykowi Kowalczykowi pełne wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji, jeśli będzie taka potrzeba.

Autosan usunął fragment oświadczenia. Teraz wydaje następne

W środę o zwolnieniu jednostki odpowiedzialnej za złożenie aktów informował w oświadczeniu prezes Autosanu Michał Stachura. "Jednocześnie informujemy, iż samo złożenie oferty nie przesądza o wygraniu przetargu" - napisał w oświadczeniu.

Według ustaleń RMF FM oferta sanockiej spółki była niesłychanie konkurencyjna - kosztowała na temat kilka milionów złotych mniej, jednak władze spółki w żaden sposób nie walczyły o umożliwienie udziału przy postępowaniu, m. in. zatem że nie skorzystały wraz z prawa do odwołania. Przy efekcie do przetargu wystartował tylko jeden dostawca a mianowicie niemiecka firma MAN - i to ona wygrała postępowanie.

Unieważnienie przetargu

Jak podało RMF FM, przetarg na autobusy na rzecz armii w kwietniu tego roku ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna w Rembertowie. Postępowanie dotyczyło 16-miejscowych autobusów pasażerskich oraz takich, które mogą przewieźć minimalnie 47 osób.

Gdyby są potwierdzone przypuszczenia, że przy sprawie spóźnionej oferty Autosanu na autobusy dla wojska było działanie przestępcze, PGZ wniesie o unieważnienia działania i wystartuje w ponownym przetargu - wynika z wypowiedzi prezesa grupy Błażeja Wojnicza.

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać