blisko

Temat: Biznes dla Ludzi

Czas na PIT. Jak rozliczają się rodzice samotnie wychowujący dzieci?

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot a mianowicie jakie mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku z RODO
  • "Biznes gwoli Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes gwoli Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Początek marca wówczas bardzo dobry czas, by - jeśli jeszcze owego nie zrobiliśmy - zarekwirować się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym chętniej, iż im wcześniej to dokonamy, tym szybciej możemy polegać na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć muszą się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Osoby samodzielnie wychowujące dzieci mogą wykorzystać z tzw. preferencyjnej kształty rozliczenia się. Na im ona polega i jakie możliwości można na niej zdobyć? Wspólne rozliczenie z małym powoduje, że podatek oblicza się od połowy podstawy opodatkowania a nie od momentu całości. Potem mnoży się go przez dwa. Podwójny podatek od połowy kwoty opodatkowania jest i faktycznie mniejszy niż pojedynczy podatek od całości. Głównie wraz z względu na skalę podatkową i kwotę wolną od momentu podatku.

Świeże przepisy dla przedsiębiorców. Przetestuj, czy musisz mieć kasę fiskalną

- To, bądź jest się samotnym rodzicem określa status cywilny (np. wdowiec czy wdowa), jak na przykład i faktyczne samotne wychowywanie dziecka. Wszelkie konkubinaty powstałe po rozwodzie lub po śmierci małżonka powodują, że nie możemy skorzystać z tej preferencji - podkreślił Konrad Turzyński z biurze prawnym Kolibski, Nikończyk, Dec jak i również Partnerzy.

I dodał: - Chodzi o wówczas, że co do maksymy nie mieszkamy z kimś, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego i w następstwie razem nie wychowujemy dziecka.

Co ważne, oświadczenie o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko, składamy przez zaznaczenie odpowiedniego pola po deklaracji PIT. - Urząd może żądać od nas dowodów na fakt samotnego wychowywania dziecka - zaznacza ekspert.

Rodzic być może też wspólnie uregulować z dzieckiem - wówczas można liczyć na zapłacenie niższego podatku.

Ważne: wspólne rozliczenie przysługuje tylko rodzicowi z dziećmi małoletnimi; dziećmi - bez względu na wiek - które prawidłowo z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dziećmi uczącymi się do ukończenia 25 lat.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od czasu poniedziałku do piątku o 18. 15