blisko

Mniej ludzi korzystało z pomocy społecznej. GUS: efekt rynku roboty i 500 plus

  • Dom
  • Z kraju
  • Mniej ludzi korzystało z pomocy społecznej. GUS: efekt rynku roboty i 500 plus
GUS: spadła liczba osób , którzy korzystają z pomocy społecznej po 2016 r.

W porównaniu do poprzednich lat w 2016 roku kalendarzowego znacznie spadła liczba ludzi, które korzystały z pomocy społecznej. Duży wpływ miało w to wprowadzenie programu Rodzina 500 plus oraz zmniejszenie bezrobocia - wynika z danych GUS.

GUS podał, że liczba beneficjentów pomocy społecznej w 2016 roku zmniejszyła się o 9, 2 proc. jak i również był to największy (liczony rok do roku poprzedniego) spadek ich liczby od czasu 2008 roku.

Z kolei liczba gospodarstw domowych, które korzystały z pomocy społecznej w 2016 roku kalendarzowego zmniejszyła się o 5, 3 proc. "I faktycznie znaczny spadek (o więcej niż 5 proc. corocznie) podtrzymuje się od 3 lat" - podkreślił GUS.

Wypłaty na oryginalne emerytury "dużo niższe od zakładanych"

W 2016 r. z pomocy społecznej skorzystało ponad milion gospodarstw domowych i niemal 2, 48 mln osób, w tym 30 tys. bezdomnych. W 2016 r. najczęściej z pomocy społecznej korzystała ludność przy województwach: warmińsko-mazurskim - 10, 9 proc., podkarpackim a mianowicie 8, 9 proc. oraz kujawsko-pomorskim - 8, jedenastu proc. Z kolei rzadko z pomocy korzystali mieszkańcy województw śląskiego - cztery, 4 proc. i dolnośląskiego - 4, 7 proc.

Wpływ sytuacji w dziedzinie pracy

GUS zwrócił w badaniu uwagę, że sytuacja dzięki rynku pracy ma najogromniejszy wpływ na liczbę , którzy korzystają z pomocy społecznej. "Obserwowana ostatnimi czasy malejąca stopa bezrobocia koreluje z malejącą ludnością korzystających z pomocy społecznej, zwłaszcza beneficjentów z gospodarstw rodzinnych z dziećmi dzięki utrzymaniu" - zaznaczono.

Na zmniejszenie się liczby osób korzystających z wsparcia społecznej miało wpływ też wprowadzenie programu Rodzina pięć stów plus. W raporcie podkreślono, że program znacząco pomógł "ubogim beneficjentom" pomocy społecznej. "W wyniku obliczeń ustalono, że wraz z adaptacją wypłat świadczenia wychowawczego Familia 500 plus liczba ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w gospodarstwach domowych przy skali kraju zmniejszyła się do 899 tys. jednostek, tj. spadła o ponad 45 proc" - odczytujemy w badaniu.

Ubodzy beneficjenci pomocy społecznej to osoby, których dochód dzięki osobę samotnie gospodarującą albo bezdomną, a w wypadku gospodarstw wieloosobowych - zysk na osobę w gospodarstwie domowym, nie przekraczał wyznacznik dochodowego. Kryterium to od momentu 1 października 2015 r. wynosiło dla osoby po rodzinie - 514 złotych, a dla osoby samotnie 634 zł.

Miliardy z VAT popłynęły do państwowej kasy. "Pieniądze w program 500 plus"

Gdzie najwięcej osób

W publikacji podkreślono, że po 2016 r. do województw, w których najwięcej ludzi korzystało z pomocy społecznej, zaliczały się, tak jakim sposobem w poprzednich latach: warmińsko-mazurskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i podlaskie. "Pierwsze trzy spośród wymienionych należą też do grupy o najwyższej stopie bezrobocia" - napisano.

GUS zwrócił uwagę, hdy w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim odnotowano największe upadki - w porównaniu z 2009 r. - względnej ilości beneficjentów pomocy społecznej. Dodano, że w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano również znaczny zmniejszenie stopy bezrobocia w porównaniu do poprzednich lat.

amerykańskie cła na stal i aluminium. UE szykuje odpowiedź  Ze świata

Amerykańskie cła na stal i aluminium. UE szykuje odpowiedź Ze świata

Kolegium komisarzy zatwierdziło w środę decyzję o nałożeniu suplementarnych ceł na produkty amerykańskie w ramach reakcji na wprowadzenie przez USA dodatkowych taryf celnych na stal i aluminium z UE – poinformowała…...

Czytać
android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Allegro testuje procedurę płacenia poprzez Android Pay. To efekt współpracy Google i PayU, dostawcy e-płatności, który wdraża w Naszym narodzie Android Pay. Tę strategię właśnie udostępniono polskim sprzedawcom internetowym. Jak poinformowało…...

Czytać