blisko

Temat: Praca

Bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

  • Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz
  • Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy według prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do robocie i pracodawcy narzekają". Oryginalne dane w sprawie bezrobocia

Bezrobocie w kwietniu wyniosło 10, 8 proc. wobec 11, 2 proc. w kwietniu - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie a mianowicie 17, 3 proc. a mianowicie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - 7, 2 proc. - w woj. wielkopolskim.

Na koniec maja 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych po urzędach pracy wyniosła 1 mln 702, 1 tys. osób (w tym 874, 2 tys. kobiet) jak i również była niższa niż przed miesiącem o 80, 1-wszą tys. osób. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o 284, 6 tys. osób, czyli o czternaście, 3 proc.

Z danych GUS wynika, hdy najwyższe bezrobocie utrzymywało się w województwach: warmińsko-mazurskim (17, 3 proc. ), kujawsko-pomorskim (14, 5 proc. ), zachodniopomorskim (14, 3 proc. ), podkarpackim (13, 7 proc. ) i świętokrzyskim (13, 5 proc. ). Z kolei najniższe bezrobocie było w woj. wielkopolskim (7, 2 proc. ), małopolskim i śląskim (po 9, 2 proc. ) oraz mazowieckim (9, trzech proc. ). W stosunku z kwietniem stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 0, 7 proc).

GUS poinformował, że w maju do urzędów pracy zgłoszono 122, 3 tys. ofert robocie, czyli o 10 proc. więcej niż przed miesiącem i o 27, sześć proc. więcej niż przed rokiem. Na końcu maja urzędy pracy dysponowały ofertami dla 85, 2 tys. ludzi - przed miesiącem stało się to 79 tys. osób, a przed rokiem a mianowicie 66, 8 tys.

Rośnie wydajność

GUS podał ponadto, że w kwietniu br. do urzędów robocie zgłosiło się 161, 4 tys. osób, czyli na temat 13, 6 tys.

Ojcowie chętniej opiekują się dziećmi i domem. Przetestuj, jak było kiedyś a jak dzisiaj

mniej niż w kwietniu 2015 r. i o 5, 4 tys. mniej niż w maju 2014 r.

Według GUS wydajność robocie w przemyśle od stycznia do maja wzrosła o 2, 4 proc. rok do roku przy większym o 1, 7 proc. zatrudnieniu i wzroście zwyczajnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3, 2 proc.

GUS poinformował też, hdy nowe zamówienia w przemyśle w maju spadły o 1, 1 proc. dwanaście miesięcy do roku, po spadku o 14, 7 proc. w poprzednim miesiącu. Przy ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 4, 9 proc. w porównaniu ze spadkiem o 11, 4 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień po przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i pomoce. Służy do oceny przyszłej produkcji.

Ludzie młodzi na rynku pracy. Dramatyczna sytuacja na południu

Lepsze oceny

Polacy z większym optymizmem patrzą na zbyt pracy. Jak wynika spośród najnowszych badań CBOS, od czasu dwóch lat poprawiają się przewidywania Polaków dotyczące progresu sytuacji na rynku robocie. Eksperci wskazują, że aktualnie prognozy Polaków w naszej kwestii są najlepsze od 2009 r., ale nadal daleko nam do optymizmu z lat 2006-2008.

Z badania przeprowadzonego ostatnio przez CBOS pt. "Oceny sytuacji na rynku robocie i poczucie zagrożenia bezrobociem", wynika, że obecnie jedynie co piąty ankietowany (20 proc., spadek w przeciągu roku o 7 pkt proc. ) przewiduje ujemne zmiany w rozwoju kwestii na rynku pracy na terytorium polski w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Z kolei trzy proc. (spadek o 2 pkt proc. ) badanych jest zdania, że pozycja radykalnie się pogorszy.

Ponad połowa respondentów (56 proc., wzrost o 6 pkt proc. ) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, jakkolwiek co ósmy (13 proc., wzrost o 2 pkt proc. ) oczekuje naprawy w tym względzie.

agent nieruchomości: Ukraińcy chętnie pozyskują mieszkania w Krakowie

Agent nieruchomości: Ukraińcy chętnie pozyskują mieszkania w Krakowie

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich…...

Czytać
agenci CBA weszli do rezydencji KNF

Agenci CBA weszli do rezydencji KNF

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego w Stolicy zabezpieczyli dokumentację z postępowania kontrolnego ws. projektu PZU - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka. - Funkcjonariusze CBA dokonali zabezpieczenia…...

Czytać