blisko

Temat: Praca

9 proc. skontrolowanych firm zaniżało minimalną stawkę godzinową a mianowicie PIP

  • Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą fuchę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

Dziewięć procent skontrolowanych firm zaniżało minimalną stawkę godzinową - poinformował Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. To wyniki inspekcji przeprowadzonej w zakresie akcji "13 zł…i nie kombinuj", zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Roboty i NSZZ "Solidarność".

Dane na temat wyników kontroli podano w środę we Wrocławiu na wspólnej konferencji prasowej Głównego Inspektora Roboty Romana Giedrojcia oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

Inspektorzy przeprowadzili ponad 3 tys. kontroli dotyczących wypłacania przeciętnej stawki godzinowej dla ugód cywilno-prawnych i w 28 proc. skontrolowanych firm znajdowali różnego rodzaju nieprawidłowości.

Jakie nieprawidłowości

Minister prognozuje rekordowo niskie bezrobocie. "Niespotykane dotąd w Polsce"

Jak podano, najczęstsze nieprawidłowości wówczas: brak w umowie zapisu dotyczącego sposobu potwierdzenia ilości godzin pracy, brak ewidencji tych godzin, nieprzechowywanie dokumentów potwierdzających liczbę przepracowanych dni oraz nieprzestrzeganie obowiązku wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz przy miesiącu.

Giedrojć poinformował, że inspektorzy wydali 1100 wniosków w swoich wystąpieniach oraz 133 ustne uwagi pracodawcom, nałożyli 43 mandaty karne na łączną kwotę ponad 55 tys. zł, skierowali 14 wniosków do sądów oraz zastosowali 42 środki oddziaływania wychowawczego.

Podkreślił, że kontrole ujawniły, iż 9 proc. przedsiębiorstw zaniżało minimalną stawkę godzinową i taka praktyka dotknęła 4 tys. pracowników. Dodał, że PIP otrzymała sygnały na temat zaniżania naszej stawki od 400 zleceniobiorców, a 600 skarg pochodziło z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

- dziewięć procent skontrolowanych firm nie wypłacało tej stawki (... ) Gdyby nie stało determinacji ze strony Komisji Krajowej, ze strony Ogólnokrajowej Inspekcji Pracy, gdyby odrzucić było determinacji i informacji poprzez media na temat ludzi kontroli, nie byłoby takich efektów. Jestem przekonany, hdy do końcu roku poniższa skala 9 procent będzie się obniżać - rzekł Giedrojć.

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podkreślił, hdy główny cel - prewencyjny - akcji "13 zł…i nie kombinuj" został osiągnięty.

- Nie chodziło o to, by osoby karać, ale aby osiągnąć ten cel prewencyjny. Ów działania i te liczby wynikające z kontroli istnieją dla nas bardzo dobre, bo pokazują, że wielu pracodawców dostosowała się do odwiedzenia wymogów tej ustawy - powiedział Duda.

Cel akcji

Ocenił, że fabuła pokazała też, jak skutecznie egzekwować prawo pracownicze i przeciwdziałać patologiom przy tej wprowadzaniu.

- Przy kolejnej nowelizacji tej ustawy będziemy wiedzieli, jakie mechanizmy patologiczne tworzą się po głowach niektórych pracodawców, jacy chcą omijać prawo. To słynne już "wydzierżawienie odkurzacza pani sprzątaczce za 500 zł", gdy podpisuje się z nią umowę na 13 zł za godzinę. Takie przypadki pomogą po przeciwdziałaniu złym rozwiązaniom a mianowicie powiedział Duda.

"Polski rynek pracy nie jest przyjazny dla Ukraińców". Przewlekła lista zastrzeżeń

Jak dodał, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w kontekście nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Robocie opowiedziała się za wzmocnieniem tej instytucji i zwiększeniem uprawnień PIP. Chodzi na temat prawo do kontroli bez uprzedniego informowania pracodawcy a także o uprawnienie dla inspektorów do administracyjnego nakazu modyfikacje umowy cywilno-prawnej na umowę o pracę tzw. kodeksową, gdy pracownik w świat taki charakter pracy wykonuje.

- Kontrole muszą być tylko na legitymację, a nie - zapowiedziane. Chcemy też, by to inspektor miał prawo przekształcenia z mocy prawa dokumenty urzędowe cywilno-prawnej w umowę na temat pracę, gdy okazuje, hdy pracownik praktycznie taką rys pracy wykonuje. I żeby to pracodawca musiał z tym iść do sądu, gdy z taką decyzją się nie zgadza - mówił Duda.

Giedrojć podał, że rocznie sądy przekształcają średnio 8 tys. takich umów cywilno-prawnych w umowy o pracę. Z kolei inspektorzy byliby w stanie na rok podjąć decyzję w przypadku ok. 80 tys. takich umów.

Minimalna stawka godzinowa

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, czyli wypłacane powinno okazać się 9, 46 zł netto.

Stawka obejmuje odrzucić tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą posługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie stanie się stosowane, m. in. obok zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

Minimalna stawka godzinowa posiada mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej i tym podobne.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać