blisko

Temat: S&P obniża rating Polski

Decyzja SP to «wiarygodność to wróżenie z fusów»

  • S&P ocenia Polskę. Resort Morawieckiego komentuje
  • Morawiecki o wyborów agencji Moody's. "Zależy mnie na ocenie inwestorów"
  • Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu gospodarczego
  • Kowalczyk: jeśli dojdzie do obniżenia ratingu, nastąpi to z powodów politycznych
  • Nikt nie potrzebuje złotego? Niechęć się pogłębia

- Korporacje jak i również banki trzęsą się, iż stracą wpływy w Naszym narodzie - Paweł Kukiz skomentował informację o obniżeniu ratingu Polski przez agencję S&P. Poseł Bartosz Kownacki z PiS odpowiedzialnością za negatywną ocenę obarczył opozycję, jednakże zdaniem posłów opozycji winne są bieżące decyzje PiS. Politycy wskazywali też, iż decyzję amerykańskiej agencji w najwyższym stopniu odczuje zwykły obywatel. Rzecz ratingu dla Polski zdominowała program "Kawa na ławę" w TVN24.

- Mamy trzy te największe agencje i każda zajęła inne stanowisko. Jedna nie zaakceptować wypowiadała się w praktyce, druga uważa, że nie jest tak źle, trzecia uważa, że jest nieszczęśliwie - stwierdził Paweł Kuki z ruchu Kukiz'15. - Z drugiej strony taka ocena również jest w jakiś sposób usprawiedliwiona. My jesteśmy w tym roku kalendarzowego z rekordowym deficytem 55 mld zł. PiS przewodzi taką samą politykę jakim sposobem PO, czyli zadłuża państwo. Ja się takiej analizie nie dziwię, chociaż z drugiej strony ma wymiar polityczny. Trzęsą się korporacje i banki ze trwogi, że stracą wpływy po Polsce.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zwróciła atencję, że obniżka ratingu wydaje się być niepokojąca, an obywatele odczują ją w portfelach.

Posłanka przestrzega, że jeżeli ktoś zaciągnął kredyt we frankach, to wskutek spadku wiarygodności,

"Nowa ekipa cofa Polskę do 1955 roku". Gorąca dyskusja przy "Kawie na ławę"

rata kredytu może wzrosnąć nawet o 100 zł. Odniosła się także do uzasadnienia agencji w wydaniu weryfikacje.

Przez obietnice PiS

Jej zdaniem, przyczyn wolno się doszukiwać w obecnych wydarzeniach na scenie politycznej, jak i gospodarczej i są związane z adaptacją obietnic PiS.

- Z jednej strony w uzasadnieniu agencji ratingowej dawny podane dane polityczne, spośród drugiej jednak twarde informacje ekonomiczne - przywoływała tekst uzasadnienia agencji S&P. - Pozycje po stronie wydatkowej nie są bilansowane za pośrednictwem pozycje po stronie przychodowej. I jeżeli zestawimy zmniejszenie wieku emerytalnego po 1 stronie, wyższe zasiłki gwoli dzieci, kwotę wolną od czasu podatku, leki dla seniorów, płacę minimalną z podatkiem bankowymi i od sklepów wielkopowierzchniowych, to trudno się [z tą decyzją - red. ] nie zgodzić.

ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem Surowce

Ceny paliw dzięki stacjach rosną i guzik nie wskazuje, by w bliskim czasie mogło się to przerobić. Analitycy przewidują, że po nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy 5 złotych. Dodali…...

Czytać
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Pb98 za 4, 77-4, 89 zł/l, Pb95 za 4, 43-4, 54 zł/l, ON za 4, 25-4, 35 zł/l, LPG zbytnio 1, 92-1, 97 zł/l - to prognozowane koszta paliw…...

Czytać