blisko

Uwaga na salmonellę. Petronelka wycofuje jajka

  • Dom
  • Z kraju
  • Uwaga na salmonellę. Petronelka wycofuje jajka
Biedronka. GIS wycofuje partie jaj, możliwość wystąpienia salmonelli

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wycofanie z obrotu dwóch partii jaj ze względu w możliwą obecność bakterii salmonelli. Podejrzane partie trafiły do odwiedzenia sklepów Biedronki. Firma poinformowała. pl, że podjęła uchwałę o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszystkich wskazanych partii i obecnie już żadna z nich nie znajduje się w sprzedaży. Klienci, którzy kupili jajka o wskazanych numerach partii, mogą dokonać zwrotu w dowolnym sklepie Biedronki.

Wycofanie jaj, jak głosi komunikat GIS, jest wywołane obecnością bakterii salmonella enteritidis w dwóch stadach kur niosek.

Jak podał Sanepid, Główny Lekarz Weterynarii w trakcie postępowania wyjaśniającego ustalił, że kwestionowane moszna zostały dostarczone do Jeronimo Martins Polska S. A. i wprowadzone do obrotu w części sklepów Biedronka, zaopatrywanych z pięciu z piętnastu centrów dystrybucyjnych. Jak poinformowało. pl biuro prasowe Jeronimo Martins, chodzi o sklepy na południu Naszego kraju.

Jakie jaja wycofano?

Tabletki na migrenę wycofane ze sprzedaży

Jaja oznaczone jako: „Ale moszna kl. M” oraz „Ale jaja kl. L” o poniższych nr partii/terminie ważności: 31. 10. 2016, 01. 11. 2016, 02. jedenaście. 2016, 03. 11. 2016, 06. 11. 2016, 07. 11. 2016, 08. jedenaście. 2016, 09. 11. 2016, 10. 11. 2016, 11. 11. 2016 i posiadające kody na skorupkach: 3PL30221321 lub 3PL30221304 objęto procedurą wycofania.

Właściciel Biedronki bezzwłocznie po uzyskaniu informacji od momentu producenta o nakazie wycofania jaj podjął działania przy celu zaprzestania ich dalszej sprzedaży. "Część jaj, które objęte są procedurą wycofania, zostało jednak sprzedanych klientom zanim wydany został nakaz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu" - czytamy w komunikacie.

Biedronka wyjaśnia

"21 października br. dostaliśmy od dostawcy jajek, Ferm Drobiu Woźniak, powiadomienie na temat wszczęciu przez Powiatowego Doktora Weterynarii kontroli dotyczącej kilku partii jajek. Wszczęcie inspekcji wynikało z faktu opublikowania przez jeden z państw UE powiadomienia dotyczącego produktu w systemie wczesnego ostrzegania RASFF. Producent przedstawił nam jednocześnie wyniki badań mikrobiologicznych dotyczących wspomnianych partii jajek, które nie wykazały nieprawidłowości. Z myślą o zredukowaniu ryzyka dla konsumentów, przy ramach istniejących procedur przeglądu nad jakością i przestrzeganiem procedur oferowanych produktów, firma podjęła decyzję o niezwłocznym wycofaniu ze swojej sieci wszelkich wskazanych partii" - tłumaczy Jeronimo Martins w oświadczeniu przesłanym. pl.

Jak dodaje, w piątek, czyli w dniu publikacji dzięki stronie GIS komunikatu dotyczącego wybranych partii jajek, ani jedna z zakwestionowanych partii odrzucić znajdowała się już w sprzedaży w sieci Petronelka.

Zwrot pieniędzy

"Kółeczka śniadaniowe" dla dzieci do odwiedzenia zwrotu. Sprawdź, czy masz w domu ten produkt

"Podkreślamy, że zakwestionowane partie jajek zostały przez wytwórcy dostarczone jedynie do 5 spośród 15 naszych centrów dystrybucyjnych i znajdowały się w sprzedaży tylko po części naszych sklepów przy południowej Polsce. W sklepach, jakich dotyczy wycofanie, są wywieszone komunikaty producenta" - odczytujemy w oświadczeniu.

Spółka zapewnia, że klienci, którzy kupili w Biedronce jajka na temat wskazanych numerach partii, mają możliwość dokonać zwrotu w opcjonalnym sklepie sieci. Wystarczy, iż zwrócą produkt lub tej część wraz z opakowaniem (co konieczne jest do identyfikacji partii produktu), an otrzymają zwrot należności.

GIS ostrzega, że konsumpcję jaj wskazanych w komunikacie stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Przypomina, że w wypadku, gdy po spożyciu jaj wystąpiły niepokojące objawy zdrowotne należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Salmonellozy to choroby powodowane poprzez pałeczki salmonella, które dzieli się na durowe jak i również jelitowe. Pierwsze objawy choroby ujrzeć można w okresie od czasu 6 godzin do 3–7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i istnieją to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym stuleciu lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. Salmonellozy mogą stanowić skutecznie leczone.

bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc.…...

Czytać
badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

Badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

O połowicę wzrośnie koszt badania fachowego pojazdu, gdy zrobimy fita 45 dni po okresie - zakłada nowelizacja Uprawnienia o ruchu drogowym, przyjęta we wtorek przez rząd. Nową opłatą zostali również obciążeni przedsiębiorcy prowadzący…...

Czytać