blisko

Temat: Ukraina

Agent nieruchomości: Ukraińcy chętnie pozyskują mieszkania w Krakowie

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach
  • Polak porzuca ukraińskie koleje. Tłumaczy, dlaczego

Ukraińcy coraz chętniej nabywają mieszkania przy Krakowie - mówi ukraińska agentka nieruchomości Anna Pysanchyn. Zwraca też uwagę, iż ukraiński klient przeważnie płaci gotówką, jest osobą młodą i kupuje niewielkiej przesrtrzeni lokal.

Z informacji, przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do odwiedzenia Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w ostatnim roku kalendarzowego (2016) w Krakowie nieruchomości kupiło prawie 400 podmiotów z Ukrainy (dokładnie 393, w tym 250 szynków mieszkalnych, 137 lokali użytkowych i 6 nieruchomości gruntowych).

Dla porównania po 2015 r. w Krakowie nieruchomości nabyło łącznie 126 podmiotów ukraińskich (118 mieszkaniowych i użytkowych i jedenastu gruntowych), w 2014 – 97, a w 2010 – tylko 18.

- W ciągu minionych dwóch lat zaobserwowałam rozwój zainteresowania zakupem lokali mieszkalnych i użytkowych. Są to przeważnie nieruchomości o niedużej powierzchni, od 40 do 70 m kw – powiedziała Anna Pysanchyn z międzynarodowego biura nieruchomości Remax Prestige.

Bez pozwolenia

Coraz więcej wniosków cudzoziemców o pobyt w Polsce

Osoby z Ukrainy ochoczo korzystają z pomocy pełnomocników. - Mając do wybrania agenta Polaka i agenta Ukraińca, zdecydowanie chętniej typują swojego rodaka, co powstaje przede wszystkim ze względów językowych – mówiła agentka.

Jak zauważyła, Ukraińcy najczęściej kupują mieszkania jak i również użytkowe – takie mogą nabyć bez zgody rodzimych władz. Rzadko postanawiają wybrać nabycie gruntów, a także pomieszczeń użytkowych służących do planów inne niż mieszkalne – by takie nabyć mają obowiązek spełnić szereg formalności określonych przez Ministerstwo Spraw Weneckich i Administracji.

Aby otrzymać zezwolenie na zakup niemieszkalnych nieruchomości obcokrajowcy mają obowiązek złożyć wniosek z pakietem dokumentów, m. in. określających status prawny nieruchomości, gotowość zbycia właściciela na kwestia obcokrajowca, zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego na temat niezaleganiu ze składkami. Obcokrajowcy muszą również wskazać powodów potwierdzające więzi wnioskodawcy wraz z Polską. Później dane te zostają poddane szczegółowej weryfikacji. Procedura uzyskania zezwolenia trwa od ok. 2, pięć do 6 miesięcy. Od momentu złożonego wniosku należy uiścić opłatę skarbową w poziomie 1570 zł. Wydana postanowienie jest ważna przez 2 lata.

Kto po dom?

Cudzoziemcy chcą żyć w Polsce. Zobacz, jaki dostaje prawo przebywania

Ukraińscy nabywcy nieruchomości w Polsce to najczęściej osoby młode. - Rzadziej spotykani są nabywcy powyżej 50. roku życia przyznała agentka.

Kraków przyciąga szczególnie wschodnich sąsiadów jako miasto akademickie a także jako siedziba licznych przedsiębiorstw outsourcingowych.

- Z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy znaczna cześć przedsiębiorców przeniosła się zagranicę lub na zmierzch Ukrainy. Polska teraz stanowił najlepszą z możliwych opcji, ponieważ Polacy mają analogiczną mentalność, język, więc prościej jest się tu asymilować i rozwijać biznes - wskazała agentka.

Agenci dzielą klientów na 4 grupy. Pierwsza z wymienionych to rodziny, najczęściej opiekunowie, studentów, które kupują gwoli dzieci mieszkania. Druga ekipa to rodziny z maluchami. - Często przeprowadzają się tutaj z powodu konfliktu zbrojnego - powiedziała Pysanchyn. Trzecia grupa to osoby kupujące pod inwestycję, najczęściej pod wynajem. - Kupno nieruchomości w Polsce daje zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż lokaty w ukraińskim banku – podkreśliła agentka jak i również dodała, że dla Ukraińców polska ziemia i nieruchomości są ok. 4 razy droższe. Czwartą grupę stanowią młodzi pracownicy korporacji, niejednokrotnie branży IT. - Zyski zapewniają im wysoką zdolność kredytową, chociaż zdecydowana wielu ukraińskich klientów płaci gotówką.

W 2016 r. Ukraińcy kupili w Naszym narodzie najwięcej mieszkań, wyprzedzając Niemców i Brytyjczyków. Krakowski zbyt nieruchomości, zaraz po warszawskim, cieszy się największą famą wśród cudzoziemców. W 2016 r. obcokrajowcy nabyli w stolicy polski 1963 lokale, a po Krakowie 1016 (z czego blisko połowę nabywców pochodziło z Ukrainy).

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać