blisko

Aptekę otworzy już tylko farmaceuta. Od dziś w żywot wchodzą duże ograniczenia

  • Dom
  • Z kraju
  • Aptekę otworzy już tylko farmaceuta. Od dziś w żywot wchodzą duże ograniczenia
Apteki mogą otwierać tylko farmaceuci. Nowe przepisy weszły przy życie

Prawo otwierania nowych aptek mają tylko farmaceuci a mianowicie to efekt zmian w prawie farmaceutycznym, które po niedzielę weszły w żywot. Nowe apteki nie będą też mogły być odbezpieczone w pobliżu już obecnych.

Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na zachowanie apteki będzie mógł otrzymać jedynie farmaceuta posiadający uprawnienie wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w jakiej wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.

Jedna na trzy tysiące

Preparaty z konopi na rzecz chorych. Jest zielone blask

Przesłankami do wydania zezwolenia będzie przynajmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m od apteki już istniejącej. Wyjątkiem (przy mniejszej liczbie mieszkańców) będą sytuacje, gdy na dzionek złożenia wniosku o zezwolenie, od miejsca planowanej zlokalizowania apteki do najbliższej apteki funkcjonującej, odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 m lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny. Farmaceuta może posiadać maksymalnie cztery apteki.

Nowe regulace nie będą stosowane do odwiedzenia postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki. Ważność zachowają też już wydane zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych - nowelizacja dotyczy wyłącznie nowo otwieranych placówek.

Apteka dla aptekarza

Ustawa zwana "Apteką dla aptekarza" budziła rozbieżne opinie. Dzieliła również samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i również polityków.

"Apteka dla aptekarza". Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć na temat kontrowersyjnej ustawie

Kluczowe dla ustawy rozwiązanie "apteki dla aptekarza" znajdowało się przy pierwotnej wersji projektu, przygotowanej jako inicjatywa poselska za pośrednictwem PiS. Komisja nadzwyczajna ds. deregulacji rekomendowała odrzucenie pomysłu; posłowie na posiedzeniu plenarnym zdecydowali jednak w głosowaniu, że będzie procedowany. Komisja opowiedziała się następnie zbytnio tym, by prawo prowadzenia aptek mogli posiadać coś więcej niż farmaceuci mający prawo wykonywania zawodu, ale też różne osoby. Jednak w konsekwencji zgłoszonych poprawek do ustawy powróciła zasada "apteki dla aptekarza".

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w prowadzeniu aptek są konieczne metrów. in. dlatego, że apteki sieciowe przejmują coraz ogromniejszą część rynku. Według MZ, połowa z ok. kolejny tys. aptek jest skupionych w sieciach aptecznych. W mniemaniu resortu, na nowych regulacjach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

Placówka służby zdrowia

- Apteka jest placówką służby zdrowia. Pewien ma upoważnienie posiadania szpitala, nie każdy ma prawo do dysponowania laboratorium i również apteki. Nie powinno tak okazać się, że służba zdrowia ulega zwykłym zasadom swobody działalności gospodarczej i nigdzie na świecie tak nie jest – mówił w Sejmie minister Konstanty Radziwiłł.

Krytycznie o rozwiązaniu "apteka na rzecz aptekarza" wypowiadał się metrów. in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Także wicepremier, minister nauczania i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oceniał, że nowela w sposób bezzasadny uprzywilejowuje jedną grupę - aptekarzy i jest sprzeczna z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Allegro testuje procedurę płacenia poprzez Android Pay. To efekt współpracy Google i PayU, dostawcy e-płatności, który wdraża w Naszym narodzie Android Pay. Tę strategię właśnie udostępniono polskim sprzedawcom internetowym. Jak poinformowało…...

Czytać
antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

Antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać