blisko

Fiskus szybciej uzyska dane na temat wpłatach. Dzięki wirtualnym rachunkom

  • Dom
  • Z kraju
  • Fiskus szybciej uzyska dane na temat wpłatach. Dzięki wirtualnym rachunkom
Fiskus szybciej uzyska dane o wpłatach. Dzięki wirtualnym rachunkom

Centralizacja systemu Poltax, odejście od niektórych deklaracji VAT oraz tak nazywane wirtualne rachunki, dzięki jakim resort finansów szybciej uzyska dane o wpłatach a mianowicie to niektóre projekty informatyczne ministerstwa finansów.

Poinformował o nich PAP pełnomocnik do spraw informatyzacji resortu finansów Przemysław Koch.

Centralny system

Jak powiedział, ministerstwo finasów pracuje morzem centralizacją systemu Poltax, któregoż początki sięgają jeszcze wraz z lat 90-tych zeszłego stulecia. To system, na jakim pracują urzędy skarbowe, służący do obsługi procesów połączonych z poborem podatku, w szczególności PIT, CIT i VAT. Jak wyjaśnił Koch, jest to system zdecentralizowany - urzędy skarbowe działają na osobistych bazach danych, które odrzucić komunikują się ze sobą.

Bat w drogie SMS-y. Nowe prawo już obowiązują

- W praktyce oznacza to, hdy poza urzędem skarbowym, w którym przetwarzane są dane podatnika, inne urzędy skarbowe nie mają dostępu przy sposób bezpośredni do tego rodzaju danych. Realizujemy aktualnie plan, w ramach którego wznosimy jeden centralny system. To duże przedsięwzięcie, z niesłychanie ambitnym harmonogramem. Naszym celem jest wdrożenie centralnego programu, z jedną bazą informacji, na którym będzie równocześnie pracować 400 urzędów skarbowych na terytorium polski - podkreślił Koch.

Harmonogram realizacji planu przewiduje, że resort zasobów będzie gotowy na zmianę na przełomie lutego i marca 2019. Opracowany jest plan stopniowej migracji do odwiedzenia centralnego systemu – migracje przewidziane są do realizacji w kolejne weekendy od marca do maja - w poszczególnych urzędach skarbowych.

- Zgodnie wraz z opracowanym harmonogramem, do połówki 2019 r. wszystkie urzędy skarbowe będą pracować w jednym centralnym systemie, każde dane podatników związane wraz z obsługą procesów poboru jak i również rozliczenia podatków VAT, CIT, PIT będą dostępne z poziomu jednego systemu, niezależnie od miejsca pracy. Jedynym ograniczeniem będzie poziom posiadanych uprawnień pracownika KAS - wyjaśnił Koch.

Odejście od deklaracji VAT

Z przedstawionych przez niego wiadomości wynika, że od 1 lipca 2019 r. resort finansów planuje odejść od obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K. - Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorcy w Polsce nie będą mieli obowiązku składania tychże deklaracji. Rozliczymy podatek VAT na bazie danych, które uzyskamy w postaci plików JPK_VAT. Stanie się się to wiązać spośród koniecznością przebudowy plików JPK_VAT, aby pozyskać dodatkowe informacje niezbędne do rozliczenia podatku VAT - powiedział.

"Absurdy, które bardzo dużo nam dały". Minęło pół roku od użycia RODO

Jego zdaniem przemiana z jednej strony zmniejszy obciążenia administracyjne nakładane na przedsiębiorców, a z innej ułatwi pracę administracji skarbowej i uprości wewnętrzne toki.

"Witraż"

Wśród schematów informatycznych resortu, Koch opisał także projekt "Witraż" a mianowicie dotyczący zmiany modelu rozliczania się podatnika z fiskusem.

- Chcemy ukończyć na model oparty o rachunki wirtualne, aby jakikolwiek podatnik, bez względu na to, czy wówczas osoba fizyczna, czy człowiek biznesu miał zdefiniowany unikalny weksel wirtualny, na który będzie dokonywał wpłat w obrębie regulowania swoich zobowiązań podatkowych" - mówił.

Jak wyjaśnił, rachunki wirtualne są powiązane z rachunkiem rzeczywistym - w tym przypadku fiskusa, prowadzonym w NBP. Fiskus będzie miał zatem tyle rachunków wirtualnych, ilu podatników. Dzięki temu sporo szybciej uzyska informacje na temat tym kto, kiedy i ile wpłacił środków, czy uregulował swoje zobowiązania, czy ma zaległość, czy nadpłatę.

- To bardzo popularna usługa na terytorium polski. Wielu dużych przedsiębiorstw z sektora energetycznego, czy telekomunikacyjnego korzysta z takich konstrukcji. Rachunki wirtualne przypisane do naszego konta w NBP usprawnią procesy związane z załogą poboru i rozliczenia podatków. Dzięki temu dość przygniatające procesy, które ciągle tworzone są w dużej partii w sposób manualny, zostaną zautomatyzowane. Nie będziemy musieli szukać, kto zapłacił, zbyt co zapłacił, jaki podatek i w jakiej kwocie, itp. - zaznaczył Koch.

eksport i import Polski a mianowicie Dane GUS

Eksport i import Polski a mianowicie Dane GUS

28, 6 proc. wszystkich naszych artykułów trafiło w pierwszych 2 miesiącach tego roku do Niemiec - podaje GUS. Nasz zachodni sąsiad wydaje się być bezsprzecznym liderem wśród wszelkich polskich partnerów handlowych. Nadwiślańskie…...

Czytać
elektrownia jądrowa w Polsce. Resort energetyki nie rezygnuje  Surowce

Elektrownia jądrowa w Polsce. Resort energetyki nie rezygnuje Surowce

ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem…...

Czytać