blisko

Co z tym prądem? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

  • Dom
  • Z kraju
  • Co z tym prądem? Odpowiadamy na najważniejsze pytania
Ceny prądu. Odpowiadamy na najbardziej ważne pytania

Rachunki za prąd w przyszłym roku mają odrzucić wzrosnąć - to główne cel ustawy, którą po ekspresowym tempie przyjął Sejm i Senat. Odpowiadamy w najważniejsze pytania dotyczące nowych przepisów.

Sejm uchwalił w piątek ustawę między innymi obniżającą akcyzę dzięki energię elektryczną, zmieniającą również stawki opłaty przejściowej. Późno w nocy ustawę z brakiem poprawek przyjął Senat. Teraz czeka ona jedynie w podpis prezydenta i zbyt trzy dni ma wstąpić w życie.

Ustawa w sprawie cen prądu. Jest decyzja Sejmu jak i również Senatu

Czy po 2019 roku wzrosną weksle?

Ustawa zakłada przede wszelkim, że ceny energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców a mianowicie gospodarstw domowych, firm, samorządów, szpitali - nie wzrosną w 2019 roku przy porównaniu z tymi z chwili 30 czerwca 2018 roku. Oznacza, to że cząstka umów na dostawę ciepła, które zostały zawarte po tym terminie, trzeba będzie zmienić.

- Po przyszłym roku na pewno ceny energii nie wzrosną, ponieważ wprowadzono zakaz ustawowy podnoszenia cen i ustawowy nakaz obniżenia tych cen, pod groźbą bardzo dotkliwych kar – mówił w TVN24 Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie. pl.

Jak dodał "ewidentnie wydaje się być to program przedwyborczy". a mianowicie Ma uspokoić nastroje społeczne, ale niestety to nie są dobre wzorce. W podobny sposób postępują na przykład Węgry, zaniżając ceny dużej liczby towarów. W Polsce przy tej chwili cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie poniżej kosztów jej produkcji – wyjaśniał.

Jak rząd zamrozi koszta?

Pierwszym mechanizmem, który to ma pozwolić na ustabilizowanie cen energii elektrycznej w r. 2019, jest czterokrotne obniżenie podatku akcyzowego. Według wyliczeń rządowych rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu pozostaną obniżone w 2019 r. o 1, 85 mld zł netto.

Rząd zaproponował też redukcję należności przejściowej o 95 proc. dla wszystkich podmiotów, także dla gospodarstw domowych, oraz dla przedsiębiorców i samorządów. Dzięki tej zmianie rachunki za energię elektryczną nabywców w Polsce zmniejszą się o 2, 24 mld zł. Opłata przejściowa pozostała zaprojektowana jako rekompensata dla spółek energetycznych z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych (KDT). Kontrakty te, zawierane po latach 90., gwarantowały wytwórcom sprzedaż energii po cenach wyższych niż rynkowe, jak miało pozwolić im sfinansować inwestycje. W 2007 r. KE uznała KDT za sprzeczne z prawem UE. Kontrakty rozwiązano, a rekompensaty za nie wypłaca się z pieniędzy, zbieranych od momentu wszystkich odbiorców w formie opłaty przejściowej. Jej zapłaty są ustalane ustawowo, taryfę wnosi się co miech.

Ponieważ - w ocenie rządu - wymienione ruchy nie zagwarantowałyby zamrożenia rachunków dla wszystkich grup odbiorców, wprowadzono dodatkowo porządkowy zakaz podnoszenia cen, zaś w niektórych przypadkach nakaz ich obniżenia. Ponieważ jednakże oznaczałoby to ogromne szkody dla firm handlujących prądem, rząd obiecał dosypać spółkom gotówki. Na ten cel przeznaczono 4 mld zł, które będą wypłacone dzięki wniosek spółek przez umyślnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

Co o ile ktoś już więcej płaci za prąd?

By wywyższyć ceny dla gospodarstw pokojowych, spółki energetyczne muszą mieć zgodę Urzędu Regulacji Energetyki. Ten wciąż wstrzymuje się z decyzją, więc przeciętny Kowalski podwyżek jeszcze odrzucić odczuł. Co innego spółki, szpitale czy samorządy. Niektóre z nich już zawarły nowe kontrakty na dostawę energii i płacą poniekąd kilkadziesiąt procent więcej.

Im rząd też pragnie ulżyć. Dostawcy energii, którzy po 30 czerwca 2018 r. zawarli umowy handlu energii elektrycznej z należnością wyższą niż w poprzednio obowiązującej umowie, muszą przerobić jej warunki nie następnie niż do 1 kwietnia 2019 r, ze rezultatem od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zmiana warunków umowy ma nastąpić poprzez zmianę ceny energii na nie wyższą niźli wskazana w taryfie albo cenniku energii elektrycznej spośród 30 czerwca 2018 roku.

Ile to stanie się kosztowało?

Rząd znów zmienia plan w drogi prąd. Autopoprawka w ostatniej chwili

W Ocenie Skutków Regulacji zapisano, że obniżenie cen energii elektrycznej dla odbiorców po Polsce to koszt w porządku. 8, 09 mld złotych. Dodatkowo rząd ma przeznaczyć ok. 1 mld złotych na inwestycje prośrodowiskowe, które pozwolą na obniżenie emisyjności instalacji spalania lub konstrukcję nowych niskoemisyjnych źródeł".

Co w 2020 roku kalendarzowego?

Rządowe regulacje mają zamrozić rachunki jedynie w ewentualnym roku. Posłowie opozycji pytali, co będzie się działo z cenami energii po roku 2020. Tym chętniej, iż jesienią może dojść do zmiany władzy.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał w Sejmie, że martwienie się o tę kwestię "jest na wyrost" jak i również "w przyszłym roku zostanie jeszcze lepiej z pieniędzmi". - Osobiście jestem przeświadczony, że w 2020 r. także będziemy potrafili wyżywić ceny energii - oświadczył.

Zdaniem ekspertów, bieżące rozwiązanie jest jedynie doraźne i nie rozwiązuje istoty problemu. - W 2020 roku ponownie pojawi się problem tego, że firmy wystąpią o podwyżki – stwierdził Bartłomiej Derski spośród portalu Wysokienapiecie. pl.

bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc.…...

Czytać
barack Obama i Donald Trump - pierwsze spotkanie w Białym Domu

Barack Obama i Donald Trump - pierwsze spotkanie w Białym Domu

- Zrobię wszystko, aby Trump odniósł sukces - powiedział ustępujący prezydent Barack Obama po spotkaniu z Donaldem Trumpem w Białym Domu. Obama w czwartek, 10 listopada, po raz pierwszy przyjął…...

Czytać