blisko

Globalna system gospodarczy na zakręcie. Prognozy Banku Światowego

  • Dom
  • Z kraju
  • Globalna system gospodarczy na zakręcie. Prognozy Banku Światowego
Globalna gospodarka na zakręcie. Raport Banku Światowego

Perspektywy światowej gospodarki pogorszyły się, jakie możliwości związane jest między pozostałymi z zaostrzeniem globalnych względów finansowania, osłabieniem produkcji przemysłowej, napięciami w handlu światowym - wynika z przedstawionego w poniedziałek w Stolicy polski raportu Banku Światowego.

Raport "Global Economic Prospects: Darkening Skies" przedstawiła w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie menadżer spośród Banku Światowego Franziska Ohnsorge.

Wolniejszy wzrost

- Spodziewamy się, że postęp gospodarczy rozwiniętych krajów spowolni z 2, 2 procent w poprzednim roku do 2 procent polski a mianowicie powiedziała Ohnsorge. Dodała, iż spowolnienie jest oczekiwane także w przypadku Unii Europejskiej.

Niespodziewana rezygnacja prezesa Banku Światowego

Zaznaczyła, że o ile współczynnik PMI dla światowej produkcji ciągle utrzymuje się powyżej granicznego poziomu 50 paragrafów, co oznacza rozwój sektora przemysłowego, o tyle postęp handlu światowego wyhamował nagle w tempie najszybszym od momentu kilku lat. Widać to w spadających zamówieniach eksportowych.

- W w największym stopniu prawdopodobnym scenariuszu spodziewamy się, że wzrost gospodarczy będzie stopniowo spowalniał, ale zostanie mocny - powiedziała Ohnsorge.

Prognozy

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że Bank Światowy spodziewa się, iż światowy wzrost gospodarczy spadnie w 2019 roku do 2, 9 proc. i 2, 8 proc. w 2020 roku ze spodziewanych 3 proc. w 2018 roku. Wzrost przy gospodarkach rozwiniętych wyniesie 2 proc. w tym roku kalendarzowego i 1, 6 proc. w przyszłym wobec dwa, 2 proc. w 2018 roku. Natomiast gospodarki rynków wschodzących polski będą rozkręcać się w tempie czterech, 2 proc. i czterech, 5 proc. w 2020 r. wobec 4, 2 proc. w roku ubiegłym.

W przypadku Polski Bank Światowy uważa, że wzrost gospodarczy w 2019 roku wyniesie 4 % wobec 5 procent w zeszłym roku. Natomiast po 2020 r. BŚ spodziewa się 3, 6 proc. wzrostu gospodarczego na terytorium polski jak i również 3, 3 proc. w 2021 roku.

Wskaźniki te oznaczają, że w przypadku gospodarki światowej i rynków rozwijających się Pula Światowy zrewidował swoje prognozy w dół w porównaniu z przedstawionymi w czerwcu zeszłego roku.

Ohnsorge zwróciła podczas swojej prezentacji atencję na możliwe ryzyka gwoli przedstawionej przez nią prognozy, które mogłyby skutkować obniżeniem wzrostu.

Ryzyka

Wskazała m. in. na nieuporządkowane zaostrzenie warunków finansowania, co związane jest ze sporym wzrostem zadłużenia, przede wszelkim w krajach rozwijających się. Jej zdaniem wiele krajów wydaje się być teraz gorzej przygotowana na kryzys, niż miało wówczas miejsce w roku 2004.

Bank Światowy wylicza: przejście na zieloną energię byłoby korzystne gwoli Polski

- Kolejne duże ryzyko związane jest wraz z możliwą eskalacją napięć po handlu światowym - oznajmiła Ohnsorge. Zwróciła uwagę dzięki relacje między Stanami Zjednoczonymi i Chinami i ogólne konsekwencje ograniczenia w handlu między tymi krajami. Zamiana między tymi krajami przesądza 20 procent wartości handlu światowego, an obie ekonomii odpowiadają za 40 procent światowego PKB.

Kolejnym możliwym ryzykiem dla ogólnoświatowego wzrostu gospodarki jest niebezpieczna sytuacja polityczna i zagrożenie spowolnienia gospodarczego jednocześnie po największych gospodarkach, przede wszystkim w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

- W tym momencie prawdopodobieństwo recesji w Stanach Zjednoczonych jest bardzo małe (... ), niemniej recesja w Stanach miałaby wielki wpływ na gospodarkę światową - powiedziała Ohnsorge. Do niej zdaniem można przypuszczać, że wiązałoby się to z globalną recesją, a chociaż ze znacznym spowolnieniem gospodarczym.

W przedstawionym opracowaniu Bank Światowy zwrócił także uwagę na wpływ "sektora nieformalnego" oraz nieformalnego zatrudnienia (z którego spora ilość wówczas tzw. samozatrudnienie) na ekonomii. Zwłaszcza w gorzej rozwiniętych krajach, w których spory udział ma rolnictwo jak i również pracownicy niewykwalifikowani. O jak dużo czasami - jak zauważono - w krótkim okresie może to mieć korzystny wpływ na gospodarkę wraz z względu np. na uniwersalność zatrudnienia, o tyle znaczny "sektor nieformalny" wiąże się z niższą produktywnością, niższymi wpływami podatkowymi, większą biedą i nierównościami społecznymi.

domowe finanse Polaków. Raport BIG InfoMonitor  Pieniądze

Domowe finanse Polaków. Raport BIG InfoMonitor Pieniądze

Wystarczy pieniędzy na bieżące zobowiązania czy nie? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej przy jednym spotkaniu w miesiącu - powstaje z badania przeprowadzonego w zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.…...

Czytać
dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej  Prawo

Dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej Prawo

Operatorzy, jacy liczą straty po ubiegłorocznym zniesieniu opłat roamingowych po Unii Europejskiej, skorzystali wraz z furtki, którą uchylił unijny regulator i poprosili Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na wprowadzenie dopłat…...

Czytać