blisko

Zmiany w badaniach fachowych. Nowa kara i należność jakościowa

  • Dom
  • Z kraju
  • Zmiany w badaniach fachowych. Nowa kara i należność jakościowa
Badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

O połowicę wzrośnie koszt badania fachowego pojazdu, gdy zrobimy fita 45 dni po okresie - zakłada nowelizacja Uprawnienia o ruchu drogowym, przyjęta we wtorek przez rząd. Nową opłatą zostali również obciążeni przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów.

O decyzji rządu poinformowało przy komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Zmiana nadzoru ponad stacjami

"Zgodnie z zamysłem, za organizację i funkcjonowanie systemu zapewnienia jakości doświadczeń technicznych pojazdów oraz sprawowanie nadzoru nad tymi badaniami, a także przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów oraz ośrodki szkolenia diagnostów - odpowiedzialny będzie Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Jest to jednostka podległa Ministrowi Infrastruktury" - głosi komunikat CIR.

Dealerzy w dużych ilościach rejestrowali auta na własnej osoby. Rekordowy miesiąc w krajowej motoryzacji

"Obecnie nadzór nad przedsiębiorcami prowadzącymi stacje inspekcji pojazdów sprawuje 380 starostów. Jednak Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła wykonywanie tegoż zadania przez niektórych wraz z nich" - czytamy w komunikacie.

Z kolei ośrodki szkolenia diagnostów przebiegają na zasadach wolnorynkowych, jednak bez żadnego nadzoru - informuje CIR. "Powoduje to słabe przygotowanie kandydatów na diagnostów i przekłada się na niską zdawalność poprzez nich egzaminów. Dlatego przy projekcie przewidziano powstanie skoordynowanego systemu szkolenia diagnostów pracujących w stacjach kontroli pojazdów. Chodzi o szczegółowe oczekiwania dotyczące ośrodków szkolenia (infrastruktura i wykładowcy) oraz nadzoru nad nimi" - czytamy.

Stworzony ma pozostawać m. in. system wykonywania odpowiednich egzaminów oraz obowiązkowych szkoleń dla diagnostów: wstępnych i cyklicznych, przypominających i rozszerzających wiedzę dotyczącą konstrukcji pojazdów oraz sposobu przeprowadzania ich badań. Nadzór ponad systemem szkolenia diagnostów jak i również funkcjonowaniem ośrodków szkolenia diagnostów powierzono dyrektorowi TDT.

Będzie on także zobowiązany do prowadzenia Krajowego Punkciku Kontaktowego, odpowiedzialnego za zamianę informacji (związanych z badaniami technicznymi pojazdów) z pozostałymi państwami Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską.

Rozwiązania zaproponowane w projekcie, jak zaznacza CIR, mają m. in. na celu: poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak i również ochrony środowiska przez "uszczelnienie" systemu badań technicznych.

Polacy masowo sprowadzają trujące diesle. Alarmujący meldunek z Brukseli

Badanie techniczne. Nowe opłaty

Wysokość opłat za przeprowadzenie testowań technicznych pojazdów zachowano dzięki dotychczasowym poziomie, jednak wprowadzono opłatę w wypadku badania technicznego wykonywanego 45 dni po terminie ważności.

"Opłaty te pobiera się obojętnie od opłaty za przeprowadzenie badania technicznego w wysokości odpowiadającej 50 proc. wysokości taryfy za przeprowadzenie badania fachowego i będą one stanowiły przychód Transportowego Dozoru Technicznego" - czytamy w planie.

Projekt ustawy poza tym zakłada, że od stacji kontroli pojazdów, za wszelkie badanie techniczne będzie pobierana tzw. opłata jakościowa w maksymalnej wysokości 3, 5 zł. Ma być pani przeznaczona "na zapewnienie operowania systemu wysokiej jakości doświadczeń technicznych pojazdów". Opłata jakościowa ma obowiązywać od 2020 roku.

Wysokość należności jakościowej będzie uzależniona od dokonanej przez resort infrastruktury analizy danych na rzecz rzeczywistej liczby badań fachowych wykonanych po terminie, to znaczy po 45 dniach od momentu wyznaczonej daty kolejnego testowania technicznego pojazdu.

Zaznaczono jednocześnie, że obecnie deficyt jest wiarygodnych danych określających rzeczywistą liczbę takich doświadczeń technicznych.

Wpływ na taką zmianę rozwiązania znalazła dodatkowa analiza opłat za badania techniczne, które nie zaakceptować były podwyższane już od momentu 14 lat.

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać