blisko

Bild: "Kissinger doradcą Trumpa"

Henry Kissinger doradcą Trumpa

Były sekretarz stanu USA, 93 - letni Henry Kissinger będzie doradzał nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi przy sprawach polityki zagranicznej. Dzierży m. in. opracować projekt ustabilizowania sytuacji na Ukrainie - poinformował we wtorek niemiecki dziennik "Bild". Dane ta jest nieoficjalna - nie została potwierdzona poprzez prezydenta-elekta.

- Mityczny były sekretarz stanu dzierży wyjaśnić światu, co zbliżający się prezydent Stanów Zjednoczonych planuje w sprawach związanych wraz z polityką zagraniczną i co ma na myśli, gdy na Twitterze sugeruje nowy wyścig zbrojeń z Rosją - pisze gazeta.

Kissinger, były doradca ds. ochrony narodowego, a następnie szef amerykańskiej dyplomacji w administracji republikańskiego prezydenta Richarda Nixona, ma według "Bilda" pozostawać pośrednikiem między Waszyngtonem natomiast Moskwą podczas planowanej przez Trumpa próby zbliżenia się USA i Rosji.

Niemiecki dziennik podkreśla, hdy w obliczu zagrożenia wybuchem nowej zimnej wojny i napiętej sytuacji między Trumpem a rządem Chin, doświadczenie Kissingera jest niezwykle drogocenne. Przypomina m. in., że dzięki swoim zdolnościom negocjacyjnym Kissinger przyczynił się do odwiedzenia zakończenia wojny Jom Kippur z 1973 roku między Izraelem an Egiptem i Syrią oraz przygotował grunt pod historyczną wizytę Nixona w Chinach, która zapoczątkowała negocjacje zwieńczone uznaniem reguły jednych Chin.

Ponadto Kissinger osobiście zna prezydenta Rosji Władimira Putina i to jeszcze z okresów, gdy ten pracował gwoli KGB na terytorium NRD. Obok Rexa Tillersona, który w nowej administracji USA ma objąć tekę szefa dyplomacji, jest także "jednym z niewielu Amerykanów, którzy regularnie spotykali się spośród Putinem i to pomimo odczuwalnego ochłodzenia w stosunkach USA-Rosja".

Kissinger zważa zbliżenie z Rosją za słuszny krok, który umożliwi przeciwstawić się rosnącym w siłę militarną Chinom". W jego opinii równowaga między USA i Rosją wzmocniłaby stabilność na ziemi.

"Bild" powołuje się na analizę służb wywiadowczych krajów Zachodu, bazującą w informacjach z otoczenia Trumpa, według której przyszły prezydent USA dąży do zniesienia zachodnich sankcji wobec Rosji zgodnie z rekomendacją Kissingera.

Kissinger zaleca uznanie zwierzchności Rosji w położonych na południowym zachodzie dawnych republikach ZSRR, od Białorusi i Ukrainy przez Gruzję po Kazachstan. Odmiennymi słowy, USA pod w stosunku do politycznym przyznają Rosji w charakterze strefę wpływów terytorium między Polską/krajami bałtyckimi an Iranem, Afganistanem i Chinami a mianowicie pisze dziennik.

Z kolei dla Ukrainy ma powstać plan na rzecz politycznego i gospodarczego rozwoju owego kraju.

- Rosja gwarantuje bezpieczeństwo wschodniej Ukrainy, czyli częściowo się stamtąd wycofuje. W zamian Zmierzch przestaje się oburzać na skutek Krymu. Okupacja ukraińskiego półwyspu nie zostanie wprawie bezpośrednio uznana, ale też dzierży przestać pojawiać się jak temat w rozmowach dawnych supermocarstw (USA i Rosji) - wyjaśnia "Bild".

Niemiecki dziennik cytuje wypowiedź Marcela van Herpena, eksperta ds. Rosji w holenderskim think tanku Cicero Foundation, który określa Kissingera w charakterze realistę.

-Najważniejsza gwoli niego jest światowa stabilność, a nie prawa człowieka czy demokracja - zaznacza.

Amerykański "Washington Post" pisze zaś, że Kissinger już w czasach podróży Nixona do Pekinu uważał, że w długiej perspektywie Chiny, a nie Rosja, stanowią największe zagrożenie.

Tagi: Donald Trump AMERYCE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

Antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać
android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Allegro testuje procedurę płacenia poprzez Android Pay. To efekt współpracy Google i PayU, dostawcy e-płatności, który wdraża w Naszym narodzie Android Pay. Tę strategię właśnie udostępniono polskim sprzedawcom internetowym. Jak poinformowało…...

Czytać