blisko

Szef Microsoftu apeluje o ochronę obywateli przed hakerami. "Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji Genewskiej"

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Szef Microsoftu apeluje o ochronę obywateli przed hakerami. "Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji Genewskiej"
Brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Szef oddziału prawnego i korporacyjnego przy Microsoft Brad Smith powiedział światowym rządom utworzenie międzynarodowej instytucji, której zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie pojedynczych państw.

- Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji Genewskiej, która zobliguje rządy do zastosowania norm, potrzebnych do opieki cywilów w internecie po czasach pokoju - napisał Smith na stronie.

Jego zdaniem ostatnie ataki pokazują na konieczność wypracowania ogólnoświatowych norm do nadzorowania działań rządów w cyberprzestrzeni. Przy ocenie Smitha ataki cybernetyczne wymagają globalnych regulacji analogicznych do tych, jakie po 1949 r. przyjęto na rzecz ochrony osób cywilnych w czasie wojny - IV Konwencji Genewskiej.

Za przestrzeganie zapisów Cyfrowej Konwencji Genewskiej odpowiadałaby niezależna organizacja, której to zadaniem byłoby badanie wszelakich przypadków wspieranych przez rządy ataków cybernetycznych na odmienne kraje - napisał Smith na blogu. Jego zdaniem przy skład takiej instytucji mieliby wejść eksperci z sektora publicznego i prywatnego, zaś także organizacji międzynarodowych choćby takich jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W przypadku konfliktu cybernetycznego firmy technologiczne powinny zachować neutralność, dzięki czemu mogłyby być gwarantem zaufania i stabilności online a mianowicie dodał. Podmioty prywatne powinny też zadeklarować, że odrzucić będą wspierać rządów w ich działaniach ofensywnych.

W ostatnich latach dochodziło do rosnącej liczby ataków cybernetycznych, którymi posługiwały się rządy w celu realizacji swoich planów dotyczących polityki międzynarodowej i wewnętrznej. Czasami wykorzystywano je do wspierania konwencjonalnych działań zbrojnych.

Jednak agencja Reutera zwraca uwagę, że pomimo tego istnieje zaledwie kilka międzynarodowych porozumień regulujących kwestie prowadzenia przez państwa ofensywnych działań w cyberprzestrzeni. 1 z nich jest dwustronna umowa między Chinami an USA z 2015 r.. Strony zadeklarowały w niej, że będą powstrzymywać się od włamywania do pecetów firm, a w rezultacie wykradania jakości intelektualnej. Podobne porozumienie zawarły kraje grupy G20.

Smith powiedział, że prezydent USA Donald Trump być może skorzystać z tych doświadczeń podczas przyszłych rozmów spośród przywódcą Rosji Władimirem Putinem i osiągnąć przyszłe układ, które zabroni wspieranych za pośrednictwem państwo działań hakerskich we wszystkich sferach cywilnych polskiej gospodarki i politycznej infrastruktury.

Tagi: Microsoft haker Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r  Ze świata

Belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r Ze świata

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył przy środę, że władze Holandii już w listopadzie przeszłego roku wiedziały o skażeniu jaj środkiem owadobójczym fipronil w swym kraju, ale nie poinformowały o naszym europejskich…...

Czytać
bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy według prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy…...

Czytać