blisko

Zaległe długi Polaków wzrosły w 2016 roku na temat niemal 11 mld zł

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Zaległe długi Polaków wzrosły w 2016 roku na temat niemal 11 mld zł
Długi Polaków w 2016 roku kalendarzowego - BIG InfoMonitor

Na koniec 2016 r. ponad 2 mln 322 tys. Polek i Młodych polaków nie radziło sobie spośród terminowym zwrotem zobowiązań również kredytowych jak i pozakredytowych. W ciągu roku kwota pierwotnego zaległości wzrosła o jedną czwartą - do 53, 69 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzista ma obecnie do oddania ponad 102 mln zł.

W 33. edycji Raportu InfoDług porównano sytuację w bazach: BIG InfoMonitor oraz BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ z końca roku 2015 oraz 2016. Zmiany, które nastąpiły w ciągu roku, są znaczące. Niesolidnych dłużników przybyło o blisko 266 tys. osób (13 proc. ), w jeszcze większym stopniu, bo o 26 proc. (10, 93 mld zł) wzrosła kwota zaległości. Efektem czego jest wyraźny wzrost średniej wartości zaległości niesolidnych dłużników spośród 20 tys. 793 zł do 23 tys. 119 zł (11, 2 proc. ). Mowa tu metrów. in. o nieopłaconych na czas (min. 200 złotych, co najmniej 60 dzionki po terminie) ratach kredytów, ratach pożyczek w przedsiębiorstwach pozabankowych, bieżących rachunkach zbytnio media, telefon, czynszach, alimentach czy opłatach sądowych.

Wskaźnik pokazujący liczbę jednostek z zaległymi zobowiązaniami przypadającą na 1000 dorosłych Młodych polaków, dla całego kraju kosztuje 73, 8 wobec 65, 4 pkt przed rokiem. Co oznacza, że co czternasty dorosły Polak bądź jest wpisany do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor spośród negatywną informacją gospodarczą bądź opóźnia spłatę raty po bankach, co z transportu widać w BIK. Względnie źle prezentuje się przy obu bazach.

– Nasze analizy pokazują, iż osób z wysokimi długami przybywało szybciej niż z niskimi. W sytuacji gdy przed rokiem co trzeci dłużnik (32 proc. ) miał do odwiedzenia zwrotu nie więcej niż 2 tys. zł, dziś odsetek tenże wynosi 28 proc. Z niespłacanym długiem do pięć tys. zł na rachunku bankowym pozostaje obecnie niecałe 48 proc. nierzetelnych dłużników w stosunku do 53 proc. przed rokiem – podkreślił, cytowany w komunikacie Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

– Szybszy wzrost zaległości aniżeli liczby dłużników, może symbolizować, że część osób, które miały już problemy pieniężne popada w coraz lepsze tarapaty, albo też nowi dłużnicy przestają sobie przy pewnym momencie radzić wraz ze zobowiązaniami na wysokie ilości. Więcej osób niż poprzednio rokiem ma dziś równocześnie zarówno niespłacone zobowiązania kredytowe, jak i pozakredytowe. To już co piąta osoba wśród prezentowanych niesolidnych dłużników (blisko 470 tys. ), podczas gdy przed rokiem stanowili 17 proc. – dodał.

Nieopłacone rachunki, alimenty, kredyty

Najbardziej - wynika z raportu a mianowicie rosną długi za nieopłacone rachunki, alimenty. Za niemalże 54 miliardami złotych zaległości, obecnie niemal pół w pół, stoją zobowiązania kredytowe (27, 8 mld zł) i pozakredytowe (25, 89 mld zł), mimo że przez lata dominowały forex. Niezapłacone na czas zobowiązania m. in. z tytułu rachunków, pożyczek, czy alimentów zwiększyły swój udział w całej puli zaległości z 37 proc. do czterdziestu osiem proc.

Zaznaczono, iż jakość spłaty udzielanych ostatnimi czasy kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych utrzymuje się natomiast na wysokim poziomie. – Szkodowość nowo udzielanych kredytów konsumpcyjnych po 12 miesiącach od ich uruchomienia wynosi około 2 proc., a kredytów mieszkaniowych 1, 8 proc. Dodatkowo banki zwiększają zbyt portfeli kredytowych opóźnianych przy spłacie – czytamy.

– Udział niesolidnych płatników w populacji poszczególnych obszarów wciąż pokazuje, że wraz z punktu widzenia moralności płatniczej Polska jest niejednorodna. Procentowo znacznie więcej osób wraz z problemami finansowymi zamieszkuje zmierzch kraju niż część wschodnią. Najgorzej sytuacja przedstawia się w woj. kujawsko-pomorskim a także zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim, gdzie niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec nie ma terminowo swoich zobowiązań (na każde 1000 dorosłych osób przypada 96 lub 95 niesolidnych dłużników). Skutkiem tego wzdłuż całej zachodniej granicy Polski mieszkają najmniej sumienni płatnicy. Ich przeciwieństwem wydaje się być Podkarpacie z 41 dłużnikami z problemami na wszelkie 1000 dorosłych osób w województwie oraz Małopolska, dokąd jest ich 50. W ciągu minionego roku mieszkańcy Naszego kraju wschodniej nieznacznie zmniejszyli jednak dystans do rodaków spośród Polski zachodniej – wskazano.

Jak zauważono, wśród dłużników widać również zasadnicze różnice w ujęciu demograficznym. W gronie niepłacących we właściwym czasie niezmiennie przeważają mężczyźni, wskazane jest jest obecnie 61, 8 proc. - o 0, 6 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. Odnośnie do kryterium wiekowe, to największa liczba ludzi niesolidnych dłużników ma od momentu 35 do 44 czasów. Wśród osób przy tej kategorii wiekowej obecnie co dziesiąty ma kłopot z przeterminowanymi płatnościami. Uczestnictwo 35-44-latków wśród prezentowanych po raporcie niesolidnych dłużników wzrósł w ciągu roku o 1 pkt. proc. do odwiedzenia 25 proc. Osoby te mają też najwyższy udział w zaległych zobowiązaniach, trzeba do niech niemal jakie możliwości trzecia niespłacona złotówka. Przeciętna zaległość, z jaką się zmagają, wynosi 28 tys. 118 zł i wydaje się być o 4 tys. 998 zł wyższa od przeciętnej dla wszystkich osób.

Tagi: pieniążki dług Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ciężarówka wjechała w ludzi w Sztokholmie

Ciężarówka wjechała w ludzi w Sztokholmie

Aresztowano drugiego mężczyznę po ataku w centrum Sztokholmu, w którym zginęły cztery osoby, a kolejny zostało rannych. Według szwedzkiej telewizji SVT aresztowany wydaje się być związany z zatrzymanym uprzednio przez policję…...

Czytać
co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

Co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

Narzekają na barierę językową, niższy standard życia i brak otwartości Polaków. Wychwalają natomiast za niskie koszty utrzymania oraz lokalizację. Tak doświadczają Polskę obcokrajowcy, mieszkający i pracujący nad Wisłą. Oto, dlaczego…...

Czytać