blisko

Mamy najniższą inflację polski. Wzrost cen w Polsce hamuje

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Mamy najniższą inflację polski. Wzrost cen w Polsce hamuje
GUS: inflacja w czerwcu 2017 wyniosła 1, 5 proc. rok do roku

Inflacja w czerwcu wyniosła 1, 5 proc. rok do roku, jak jest najniższym wynikiem po tym roku. Co ciekawe, w porównaniu z majem mieliśmy do czynienia wraz z deflacją; ceny spadły o 0, 2 proc. a mianowicie podał w piątek Naczelny Urząd Statystyczny w tak zwane. eksperymentalnym szybkim szacunku.

Ekonomiści szacowali, że koszta towarów i usług wzrosły rdr o 1, 7 proc., zaś mdm odrzucić zmieniły się.

Jak napisał GUS w komunikacie:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w czerwcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca zredukowały się o 0, 2 proc. (wskaźnik cen 99, 8), a w zależności od z analo­gicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 1, 5 proc. (wskaźnik cen 101, 5).

Zastrzeżono, że dane te mają charakter przygotowawczy i mogą ulec odmianie. Urząd zapowiedział, iż dane ostateczne za czerwiec 2017 r. zostaną umieszczone zgodnie z dotychczasowym planem ich udostępniania, tj. 11 lipca 2017 r. na temat godz. 14. 00.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki akcentuje, że wyhamowanie tempa przyrostu cen było oczekiwane. Jest to efekt spadających cen paliw brak widocznych podwyżek cen żywności. Ekspert wyjaśnia, że obserwowane lepsze niż rok temu koszty części warzyw i słodkich nie mają dużego wpływu na wskaźnik cen publikowany przez GUS. Ekspert dodaje, że koszty transportu zmniejsza też dość silny złocisty.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja po maju wyniosła 1, dziewięć proc. licząc w ujęciu rocznym, a przy porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się. Natomiast w kwietniu br. mieliśmy do czynienia spośród 2-proc. inflacją licząc rok kalendarzowy do roku i 0, 3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Tagi: gus inflacja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

firmy będą musiały mieć projekt na wypadek cyfrowej infekcji  Tech

Firmy będą musiały mieć projekt na wypadek cyfrowej infekcji Tech

Kolejny bank uprzedza klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Kradzież na RODO. Uwaga na nowy sposób naciągaczy Uwaga na fałszywe "bony" do odwiedzenia Biedronki. Oszuści wyłudzają dane Brytyjski dziennik: Kaspersky kontrolowany przez rosyjskie służby…...

Czytać
fiskus szybciej uzyska dane o wpłatach. Dzięki wirtualnym rachunkom

Fiskus szybciej uzyska dane o wpłatach. Dzięki wirtualnym rachunkom

Centralizacja systemu Poltax, odejście od niektórych deklaracji VAT oraz tak nazywane wirtualne rachunki, dzięki jakim resort finansów szybciej uzyska dane o wpłatach a mianowicie to niektóre projekty informatyczne ministerstwa finansów. …...

Czytać