blisko

Luksemburg ma możliwość stać się pierwszym państwem z całkowicie darmowym lawetowaniem publicznym

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Luksemburg ma możliwość stać się pierwszym państwem z całkowicie darmowym lawetowaniem publicznym
Darmowy transport w Luksemburgu

Liczący zaledwie 600 tys. mieszkańców Luksemburg może stać się pierwszym państwem w świecie, w którym korzystanie spośród transportu publicznego będzie całkiem darmowe. Taki zapis znalazł się w programie wyborczym partii Xaviera Bettela, który to w środę został po raz kolejny zaprzysiężony na premiera - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Partia Demokratyczna, który utworzy rząd spośród Luksemburską Socjalistyczną Partią Robotniczą i Zielonymi, w ostatniej kampanii wyborczej mocno postawiła na postulaty związane wraz z ochroną środowiska. Jednym z wymienionych jest całkowite zniesienie należności za transport publiczny.

Luksemburg już latem owego roku wprowadził bezpłatny przewóz publiczny dla osób w wieku poniżej 20 latek. Z kolei osoby dojeżdżające do pracy płacą a tylko 2 euro zbytnio podróż trwającą do dwóch godzin, co w naprawdę nie dużym kraju (2 590 km kw. ) wystarcza na ogół na całą podróż.

Jak pisze "The Guardian", wszystkie opłaty zbyt korzystanie z tramwajów, pociągów i autobusów w Luksemburgu mają zostać zlikwidowane w 2019 roku. Część pieniędzy w funkcjonowanie systemu transportu ogólnego ma pochodzić ze nakładów wydawanych dotąd na drukowanie biletów czy zatrudnianie kontrolerów.

Diabeł tkwi aczkolwiek w szczegółach, które nadal politycy muszą jeszcze dopracować. Problemem pozostaje np. rzecz tego, co zrobić z podziałem na przedziały czołowej i drugiej klasy po pociągach.

Populacja Luksemburga liczy 600 tys. jednostek, ale to jedno z najbardziej zakorkowanych państw świata. W stolicy księstwa przebywa tylko 110 tys. ludzi, ale aż 400 tys. dojeżdża w dodatku miasta do pracy. 200 tys. mieszkańców Francji, Belgii bądź Niemiec codziennie przekracza granicę, by pracować w Luksemburgu. W 2016 roku kierowcy w stolicy tego ciebie stali w korku średnio przez 33 godziny.

Darmowy transport w różnej formie w 120 miastach

Idea bezpłatnego transportu publicznego odrzucić jest nowa. Latem tegoż roku ruszył on po Estonii. Nie obejmuje on jednak całego państwa, ale 11 z piętnasty prowincji. Darmowe bilety wiążą ponadto jedynie w autobusach regionalnych. Pięć lat nim darmowy autobusy, tramwaje i trolejbusy dla mieszkańców wprowadziła też stolica tego państwie, czyli Tallin.

Jak pisał niedawno tygodnik "Polityka", na świecie jest w porządku. 120 miast, które wprowadziły jakąś formę darmowej komunikacji miejskiej, z czego połowa z nich to metropolie polskie. Rozwiązanie to postępuje w różnych wersjach a mianowicie od transportu publicznego całkiem darmowego dla wszystkich osób mieszkających po ograniczenie bezpłatnych autobusów do pewnych grup osób, konkretnych linii czy dób tygodnia.

brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Szef oddziału prawnego i korporacyjnego przy Microsoft Brad Smith powiedział światowym rządom utworzenie międzynarodowej instytucji, której zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie pojedynczych państw. - Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji…...

Czytać
breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Bill Gates włożył na fallusa ze znajomymi inwestorami nieznany fundusz wspierający innowacje energetyczne – Breakthrough Energy Ventures. Pierwsze inwestycje nastąpią w tej chwili w 2017 roku. – Breakthrough Energy Ventures…...

Czytać