blisko

KE zbada umowy pomiędzy dostawcami systemów rezerwacyjnych natomiast liniami lotniczymi i biurami podróży

  • Dom
  • Wiadomosci
  • KE zbada umowy pomiędzy dostawcami systemów rezerwacyjnych natomiast liniami lotniczymi i biurami podróży
Dochodzenie KE dotyczące dystrybutorów biletów lotniczych

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie dotyczące dystrybutorów biletów lotniczych. Ma ono stosunek z obawami, że ich umowy z liniami lotniczymi mogą przekładać się dzięki wyższe ceny dla podniebnych pasażerów.

Formalne działanie wyjaśniające ma dać odpowiedź na pytanie, czy dokumenty urzędowe między dostawcami systemów rezerwacyjnych Amadeus i Sabre spośród jednej strony, a liniami lotniczymi i biurami podróży z drugiej strony ograniczają konkurencję i naruszają unijne przepisy antymonopolowe.

- Liberalizacja unijnego rynku aeronautycznego ponad 25 lat nim przyniosła znaczne korzyści obywatelom UE, w niniejszym większy wybór i niższe ceny biletów. Nasze dochodzenie po sprawie Amadeus i Sabre koncentruje się na potencjalnych ograniczeniach konkurencji w dziedzinie propozycji dystrybucji biletów lotniczych. Obawiamy się, że takie ograniczenia mogą tworzyć bariery dla innowacji i podwyższać koszty dystrybucji biletów, całkowicie zwiększając ich cenę na rzecz podróżnych - oświadczyła po piątek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE podkreśla, że Amadeus i Sabre to wiodący na świecie dostawcy skomputeryzowanych systemów rezerwacji (Global Distribution Systems). Systemy te gromadzą informacje o rozkładach lotów, dostępności miejsc i kosztach biletów od wielu kreski lotniczych. Umożliwiają biurom podróży i firmom rezerwacyjnym działającym zarówno stacjonarnie, jak jak i również online, porównywanie usług lotniczych oraz rezerwowanie i wydawanie biletów w imieniu podróżnych.

Komisja będzie sprawdzać, czy niektóre warunki zawarte przy umowach Amadeus i Sabre z liniami lotniczymi i biurami podróży mogą ograniczać ich kontrahentów z używania z alternatywnych dostawców propozycji dystrybucji biletów.

To mogłoby utrudniać dostawcom oryginalnych usług dystrybucji biletów wstąpienie na rynek i zwiększać koszty dystrybucji dla miarki lotniczych. Koszty ów ostatecznie są przerzucane na konsumentów.

Nie wolno ograniczać konkurencji na jednolitym rynku UE

Unijne reguły rywalizacji zakazują porozumień między podmiotami gospodarczymi, które zapobiegają, ograniczają albo zakłócają konkurencję na jednolitym rynku UE. Wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego przez KE nie przesądza o tej wyniku.

Amadeus spośród siedzibą w Hiszpanii jak i również Saber z siedzibą po USA to firmy, które dostarczają produkty IT gwoli branży turystycznej na całym świecie, przy tym systemy umożliwiające biurom podróży rezerwowanie lotów i innych usług turystycznych.

badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

Badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

O połowicę wzrośnie koszt badania fachowego pojazdu, gdy zrobimy fita 45 dni po okresie - zakłada nowelizacja Uprawnienia o ruchu drogowym, przyjęta we wtorek przez rząd. Nową opłatą zostali również obciążeni przedsiębiorcy prowadzący…...

Czytać
autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...

Czytać