blisko

Sztangista Tomasz Zieliński: "Jestem czysty". U zawodnika wykryto doping

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Sztangista Tomasz Zieliński: "Jestem czysty". U zawodnika wykryto doping
Igrzyska w Rio 2016 r. Sztangista Tomasz Zieliński dzięki dopingu

Sztangista Tomasz Zieliński, tegoroczny mistrz Europy w kategorii 94 kg, został przyłapany na stosowaniu dopingu - poinformował Polski Związek Podnoszenia Ciężarów (PZPC). Zawodnik, który to przebywa na igrzyskach po Rio de Janeiro, pozostał skreślony z kadry olimpijskiej.

- Jestem prawidłowy. Włożyłem mnóstwo znoju w to, żeby się tu znaleźć i musiałbym być skończonym debilem, by brać niedozwolone środki, które w dodatku utrzymują się w organizmie półtora roku kalendarzowego - zapewnia Zieliński. a mianowicie Do czasu wyjaśnienia sprawy nadal pozostaję zawodnikiem, zachowuję wszystkie prawa, poza uprawnieniem startu - powiedział dzięki antenie TVP Info i zapowiedział odwołanie do sądu arbitrażowego ds. sportu.

Jak poinformował PZPC, w organizmie Zielińskiego wykryto zabroniony środek o nazwie nandrolon. Pozytywny wynik dała kontrola przeprowadzona już w Rio de Janeiro. Do niej wynik potwierdziło badanie próbki B.

PZPC oświadcza, że w czasie doświadczeń antydopingowych, jakie przeprowadzone są w czasie pobytu reprezentacji na igrzyskach w Rio de Janeiro, wykryto obok zawodnika Tomasza Zielińskiego podwyższony poziom substancji zakazanej - nandrolonu. Natychmiast została również zbadana próbka B, jaka potwierdziła wynik pozytywny.

Tym samym działając dzięki podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPC i polskich przepisów antydopingowych został on zawieszony w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania i zdjęty z reprezentacji na igrzyska w Rio. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, wyciągnięte zostaną wobec zawodnika surowe konsekwencje zgodnie z obowiązującymi przepisami".

Prezes związku Szymon Kołecki podkreślił, że wówczas wielki szok i równolegle cios dla całego środowiska ciężarowego w Polsce.

- Chcę wszystkich Młodych polaków szczerze przeprosić, że powinny się podczas igrzysk olimpijskich wstydzić przed całym globem z powodu afery wywołanej przez przedstawiciela podnoszenia ciężarów - powiedział szef PZPC.

W poniedziałek od czasu rana w Rio de Janeiro panowało duże zamieszanie wokół Tomasza Zielińskiego, młodszego brata Adriana, mistrza olimpijskiego z Londynu w kat. 85 kg. W Brazylii obaj mieli reprezentować Polskę w kat. 94 kg.

Początkowo nikt wraz z polskiej misji olimpijskiej nie zaakceptować chciał potwierdzić nieoficjalnej danych, która dotarła do redaktorów.

Sam zawodnik przebywa nadal w wiosce, pomimo że zgodnie z przepisami powinien ją opuścić. Miało się to dziać po otrzymaniu wyniku sztuki B.

To nie zaakceptować pierwsze w tym roku kalendarzowego zamieszanie wokół Zielińskiego, który to w kwietniu w norweskim Forde wyraźnie triumfował w ME. 20 czerwca prezes PZPC poinformował, że jest, wraz z Krzysztofem Szramiakiem, skreślony z kadry narodowej za "niesubordynację".

Oprócz braci Zielińskich, w załodze na igrzyska w Rio są Bartłomiej Bonk jak i również Arkadiusz Michalski.

To kolejny skandal związany z dopingiem w czasie igrzysk olimpijskich. Do Rio nie poleciało 68 rosyjskich atletów, odnośnie do których zaistniało podejrzenie lub pewność stosowania niedozwolonych substancji.

Artykuł aktualizowany.

Tagi: igrzyska olimpijskie Rio de Janeiro Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

Antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać
apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży. Pomogą nowe iPhone’y  Tech

Apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży. Pomogą nowe iPhone’y Tech

Obecna dynamika zbytu nowych iPhone'ów pokazuje, iż pobity zostanie zeszłoroczny najlepszy wynik Apple'a - poinformował przy poniedziałek producent smartfonów. Koncern szacuje, że liczba sprzedanych urządzeń w pierwszy koniec tygodnia od premiery…...

Czytać