blisko

Jak naszą firmę widzą, tak nas piszą. Oto co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Jak naszą firmę widzą, tak nas piszą. Oto co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy
Co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

Narzekają na barierę językową, niższy standard życia i brak otwartości Polaków. Wychwalają natomiast za niskie koszty utrzymania oraz lokalizację. Tak doświadczają Polskę obcokrajowcy, mieszkający i pracujący nad Wisłą. Oto, dlaczego wybrali nasz kraj, co im się u nas podoba, a co blokuje, zapytał Monster Talent Sourcing Services. W badaniu wzięli udział obywatele 20 tych popularnych krajów m. in. Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch.

W sektorze współczesnych usług biznesowych w Naszym narodzie pracuje coraz więcej obcokrajowców. Już dzisiaj odsetek pracowników spoza polskich granic sięga 9 proc. i według opinii specjalistów będzie wciąż wzrastał.

Polska, bo… jest tanio i blisko

Potęgą gospodarczą Polska jeszcze nie jest, ale już dziś zdoła kusić obcokrajowców atrakcyjnymi ogłoszeniami pracy. Zresztą z badania Monster wynika, że 40 proc. ankietowanych wybrało Polskę właśnie ze względu dzięki możliwości rozwoju, jakie daje im nasz rynek roboty. Z drugiej jednak strony nie istnieje się co tym głosom dziwić, zważywszy, jak styl bezrobocia wstrząsa mieszkańców Grecji (21, szóstej proc. ), Hiszpanii (17, 1 proc. ) Włoch (11, 1 proc. ), Francji (9, 6 proc. ) czy Portugalii (9 proc. ). W Naszym kraju bezrobocie jest najniższe od czasu 25 lat i sięga około 7 proc.

Foto: Monster Zalety egzystencji w Polsce

Ale jest też drugi powód przybywania nad Wisłę. To miłość. Aż 38 proc. imigrantów osiedliło się w naszym własnym kraju z powodów uczuciowych – przeprowadziło się tu, by zamieszkać ze własną partnerką lub partnerem. Ci, którzy w naszym kraju trochę pomieszkali, wskazują, że główną zaletę życia w naszym kraju są niskie koszty życia. Ten czynnik, jako najważniejszy wybrało aż 68 proc. badanych.

Polska wciąż definiowana jest jako kraj tani, bo ceny wielu ofert i produktów są wyraźnie niższe niż w Ue Zachodniej. Obcokrajowcy doceniają również atrakcyjną lokalizację Polski po centrum Europy – 43 proc. odpowiedzi.

Zarobki są niskie, a Polacy – mało otwarci

Kij w każdej sytuacji ma jednak dwa końce. W tym wypadku pozytywny obraz rynku pracy psują opinie dotyczą płac. Po pytaniu o największe wady pracy w Polsce aż 64 proc. badanych wskazało na niskie zarobki. Wśród innych wad pracy przy Polsce znalazły się: zagmatwane formalności i rozbudowana zarządzanie (45 proc. ), potrzeba dostosowania się do związanych z kulturą organizacji pracy w naszym kraju (37 proc. ) i niesatysfakcjonujące dodatki pozapłacowe (18 proc. ).

Foto: Monster Wady pracy w Polsce

Dużym minusem jest też bariera językowa, która ogranicza zręczność integracji przyjezdnych z Polakami. Brak znajomości języka naszego za trudność w powszednim życiu uznało aż 55 proc. badanych. Niestety obcokrajowcy dostrzegają także brak otwartości Polaków – poskarżyło się na nią 31 proc. ankietowanych. Narzekają również na trudność w nawiązywaniu kontaktów z Polakami – wówczas kłopot dla 26 proc. respondentów.

Foto: Monster Wady życia w Naszym kraju

Ponadto cudzoziemcy wskazują na niższy standard życia po porównaniu z krajem ojczystym – 25 proc. a także trudności związane z koordynacją życia – 23 proc. Kłopotliwy i utrudniający integrację jest również brak oferty kulturalno-rozrywkowej w języku angielskim. Na ten aspekt zwróciło uwagę aż 21 proc. badanych. Tyle samo osób wskazało na niską znajomość angielskiego wśród Polaków.

breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Bill Gates włożył na fallusa ze znajomymi inwestorami nieznany fundusz wspierający innowacje energetyczne – Breakthrough Energy Ventures. Pierwsze inwestycje nastąpią w tej chwili w 2017 roku. – Breakthrough Energy Ventures…...

Czytać
brexit: możliwe problemy z dostawą towarów do Wielkiej Brytanii  Ze świata

Brexit: możliwe problemy z dostawą towarów do Wielkiej Brytanii Ze świata

Brytyjski rząd obawia się opóźnień przy dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Ue i przygotowuje alternatywny plan, zakładający metrów. in. wynajem własnych…...

Czytać