blisko

Kłopoty Briju. Pekao wypowiedział spółce umowę limitu kredytowego, mBank wstrzymał współpracę

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Kłopoty Briju. Pekao wypowiedział spółce umowę limitu kredytowego, mBank wstrzymał współpracę
Briju - banki kwestionują kooperację ze spółką

Pekao wypowiedziało Briju umowę o wielocelowy limit kredytowy, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w obliczenia bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu dzięki transakcje pochodne - podało Briju w komunikacie. Pekao ocenia, że sytuacja walutowa Briju pogorszyła się, jakie możliwości może zagrozić terminowym spłatom należności.

Jak pisaliśmy w Business Insider Nasz kraj, kurs Briju przypomina aktualnie rollercoaster. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy nie dotarło do manipulacji kursem.

A ten po wtorkowym otwarciu sesji zapewne zacznie spadać, bo banki - obawiając się o budowę finansową Briju - zakwestionowały dalszą współpracę.

Przedmiotem zawartej w sierpniu 2016 roku przez Briju umowy było udzielenie przez bank Pekao limitu kredytu wielocelowego w kwocie 15, siedmiu mln zł, z okresem obowiązywania do 4 sierpnia 2017 roku. Z łącznej kwoty limitu 15 mln zł było wykorzystywane jak kredyt w rachunku bieżącym, a 0, 7 mln zł mogło być stosowane w formie gwarancji bankowych.

Umowa limitu kredytowego wielocelowego została wypowiedziana spośród zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

W ocenie Pekao:

Kredytobiorca nie dotrzymał warunku udzielenia limitu, przyznanego w umowie, polegającego w posiadaniu przez kredytobiorcę wiarygodności kredytowej w całym sezonie obowiązywania umowy.

Zdaniem banku, "pogorszyła się sytuacja finansowa lub gospodarcza klienci mogąca zagrozić zdolności spłaty przez kredytobiorcę należności agencji bankowej wynikających z umowy przy przewidzianych w niej terminach".

Bank poinformował, iż ocena o pogorszeniu się sytuacji finansowej spółki opiera się o treść raportu wraz z 7 marca. Briju podało w nim, że szacunkowe skonsolidowane przychody ze zbytu osiągnięte w styczniu 2017 roku przez grupę wyniosły 12, 5 mln zł i były niższe rdr o 74, 4 proc.

Briju otrzymała także drogą elektroniczną pismo spośród mBanku z informacją, hdy bank wstrzymał możliwość użytkowania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, zakresu na gwarancje bankowe a także limitu na transakcje pdobne.

mBank wezwał spółkę do złożenia wyjaśnień a także poinformował, że po prześledzeniu otrzymanych informacji podejmie decyzje o warunkach dalszego udostępnienia wymienionych produktów bankowych.

Jak pisze Briju po komunikacie:

Wypowiedzenie dokumenty urzędowe przez Bank Pekao S. A. oraz wstrzymanie poprzez mBank S. A. możności korzystania przez spółkę z produktów kredytowych nie spowoduje dziś dla spółki i grupy kapitałowej Briju ważnych negatywnych skutków finansowych, z uwagi na fakt, iż przy obecnym poziomie obrotów wykorzystanie posiadanych limitów kredytowych w rachunkach bieżących jest na bardzo niskim poziomie. [... ] Uwzględniając dalszą perspektywę operowania, spółka podejmie starania zamysłem pozyskania nowego źródła opłacania działalności

Tagi: banki pożyczka Pekao mBank Briju Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży. Pomogą nowe iPhone’y  Tech

Apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży. Pomogą nowe iPhone’y Tech

Obecna dynamika zbytu nowych iPhone'ów pokazuje, iż pobity zostanie zeszłoroczny najlepszy wynik Apple'a - poinformował przy poniedziałek producent smartfonów. Koncern szacuje, że liczba sprzedanych urządzeń w pierwszy koniec tygodnia od premiery…...

Czytać
antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

Antoni Macierewicz o sprawie Autosanu i przetargu

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać