blisko

Temat: Frank szwajcarski

Frank szwajcarski drożeje. Co wraz z ratami kredytów?  Waluty

  • Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Coraz skromniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami
  • Przewalutowanie pożyczek we frankach. Cymański: na kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Po decyzji instytucji finansowej centralnego Szwajcarii kurs franka szwajcarskiego wystrzelił. Obecnie wynosi ok. 4, 10-4, 20 zł, ale wciąż się definitywnie nie ustabilizował. To katastrofalna wiadomość dla osób spłacających kredyty we franku szwajcarskim. Sprawdziliśmy, ile teraz być może wynieść ich rata. Rayt kredytu ok. 700 tys. jednostek ostro pójdą w górę - wynika z wyliczeń analityków.

- Rayt kredytu kredytu wzrosną o 25-30 proc. To przełoży się na kłopoty budżetów pokojowych, bo ten wzrost wydaje się dość istotny, a więc mniejsza będzie też spożycie - mówi Marcin Kiepas, szef analityków w Admiral Markets.

Frank najdroższy od 40 lat. Szwajcaria uwolniła kurs waluty

- Po drugie weryfikacja nieruchomości będzie niższa aniżeli kredytu (wyrażonego w złotych - red. ). W istocie banki będą mogły wymagać nowego zabezpieczenia. Obawiam się, że kurs franka powyżej 4 złotych utrzyma się przynajmniej do końca roku kalendarzowego - dodaje Kiepas.

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego uderzy w rodzimych kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Raty ok. 600 tys. osób ostro pójdą w górę - wypływa z wyliczeń analityków.

Ile wzrośnie?

W ocenie analityków Home Broker raty kredytów we frankach po decyzji SNB potrafią istotnie wzrosnąć. Z ich wyliczeń wynika, że na rzecz kredytu z 1-proc. marżą zaciągniętego w połowie 2007 r. na 30 latek na 300 tys. złotych, jeszcze wczoraj rata wynosiła ok. 1609 zł. Przy przypadku, gdy kurs CHF/PLN wynosiłby 4 zł, rata takiego kredytu wyniosłaby obecnie 1803 zł. Jeśli jakkolwiek kurs wynosiłby 4, 25 zł, to rata wzrasta do 1915 zł. Z kolei przy kursie 4, 50 zł za franka szwajcarskiego rata wynosiłaby 2028 złotych, przy wycenie 4, 70 zł byłoby to 2141 zł, a gdyby helwecka waluta kosztowała 5 złotych - aż 2253 złotych.

Kurs CHF
3, 57 zł 1 609 zł
4, 00 zł 1 803 zł
4, pięćdziesiąt zł 2 028 zł
5, 00 zł

2 253 zł

doubleLocker atakuje telefony z układem Android, ESET ostrzega  Tech

DoubleLocker atakuje telefony z układem Android, ESET ostrzega Tech

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed nowym niebezpieczeństwem atakującym telefony z programem Android. Szkodliwe oprogramowanie DoubleLocker szyfruje dane i wymaga okupu za odblokowanie telefonu. Jak czytamy w komunikacie, ten ransomware…...

Czytać
dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej  Prawo

Dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej Prawo

Operatorzy, jacy liczą straty po ubiegłorocznym zniesieniu opłat roamingowych po Unii Europejskiej, skorzystali wraz z furtki, którą uchylił unijny regulator i poprosili Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na wprowadzenie dopłat…...

Czytać