blisko

Temat: Iran

Irański rząd chce złagodzić cenzurę internetu. Ale zablokują «treści niemoralne»  Informacje

  • Życie kobiet w Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna musi zrobić pierwszy krok"
  • Berlin obiecuje pomoc germańskim firmom po decyzji Trumpa
  • Firmy boją się świeżych sankcji wobec Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Unia rajcuje w obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć proporcjonalnie"
  • Chciały obejrzeć mecz. Musiały wskoczyć za mężczyzn

Władze Iranu planują złagodzenie cenzury internetu w kraju poprzez zastosowanie "inteligentnych filtrów", które będą blokować wejście tylko do witryn uznanych przez Teheran za niemoralne - poinformował w środę minister informacji Mahmud Waezi.

- Podpisaliśmy umowy z trzema uniwersytetami i instytutami badawczymi na stworzenie inteligentnego filtrowania, które umożliwi blokowanie treści niemoralnych wyjąwszy utrudniania dostępu do innych stron - powiedział Waezi, nie wymieniając jednak spośród nazwy instytucji, z jakimi rząd nawiązał współpracę.

W konwersacjach nuklearnych z Iranem "wciąż duże rozbieżności"

- Inteligentne filtrowanie jest wykorzystywane tylko przeciwko określonym celom, a cały projekt wydaje się obecnie poddawany testom - podkreślił minister informacji.

Moda z Zachodu

Przedstawiciel rządu w Teheranie nie sprecyzował również, jakie esencji będą uznane za niemoralne. Jednak agencja Reutera zwraca uwagę, że według wielu irańskich duchownych nieprzyzwoitą treść może stanowić m. in. zdjęcie kobiety ubranej po modny na Zachodzie kostium.

To właśnie duchowi przywódcy domagali się od władz maksymalnego ograniczenia dotarcia mieszkańców Iranu do sieci. Największe represje spadły w osoby korzystające z internacjonalnej sieci w 2009 r., po kontrowersyjnej reelekcji Mahmuda Ahmadineżada. Wtedy to dużo osób zamieszczających swoje komentarze w internecie zostało pozbawionych wolności, a co najmniej jedną skazano na karę śmierci za prowadzenie "rozwiązłej" strony.

Dwa lata temu najwyższy irański wódz religijny ajatollah Ali Chamenei stworzył specjalną radę w celu monitorowania dostępu obywateli aż do internetu.

globalna gospodarka na zakręcie. Raport Banku Światowego

Globalna gospodarka na zakręcie. Raport Banku Światowego

Perspektywy światowej gospodarki pogorszyły się, jakie możliwości związane jest między pozostałymi z zaostrzeniem globalnych względów finansowania, osłabieniem produkcji przemysłowej, napięciami w handlu światowym - wynika z przedstawionego w poniedziałek w Stolicy…...

Czytać
«Google posługuje się wyszukanym układem uchylania się od podatków»  Informacje

«Google posługuje się wyszukanym układem uchylania się od podatków» Informacje

Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego Google zainwestuje pół miliarda dolarów w konkurenta Alibaby…...

Czytać