blisko

Temat: UE

Coraz więcej nielegalnych imigrantów chce dostać się do UE  Informacje

  • Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jak w kraju. Według fali krytyki duży operator zmienia taryfy

Blisko 42 tysiące nielegalnych imigrantów przechwycono na granicach Unii Europejskiej w pierwszych czterech miesiącach tego roku; to 3 razy więcej niż w niniejszym samym okresie ubiegłego roku - poinformowała w środę w Brukseli unijna filia ochrony granic Frontex.

Dyrektor agencji Gil Arias-Fernandez ocenił, że liczba wbrew prawu imigrantów zatrzymanych na krawędziach Unii wzrosła "drastycznie". a mianowicie Liczymy się z tymże, że latem liczby te będą bardzo wysokie a mianowicie powiedział.

Kilka przyczyn

Unia i Afryka razem przeciw nielegalnej imigracji

Jedną z przyczyn nasilenia napływu imigrantów jest pogarszająca się sytuacja w Libii. Więcej mieszkańców tego kraju oczekuje na okazję, by fita opuścić, an ich zamysłem jest UE - mówił Arias-Fernandez.

Zazwyczaj w ciepłych miesiącach wiosny i lata rośnie fala nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, którzy postanawiają wybrać przeprawę przez Morze Śródziemne do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej z nich zmierza do wybrzeży Włoch i Malty. Od stycznia do kwietnia tego roku w tym szlaku zatrzymano mniej więcej 25 tysięcy nielegalnych imigrantów. Czasem takie przeprawy przez Morze Śródziemne kończą się tragicznie. W poniedziałek niedaleko włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź z nielegalnymi migrantami. Zginęło 17 osób.

Większość nielegalnych imigrantów, którzy dotarli do granic UE w 2013 r., wówczas uciekinierzy z ogarniętej wojną domową Syrii oraz wraz z krajów tzw. Rogu Afryki: Erytrei, Somalii i Etiopii.

Większe kontrole

30 nielegalnych imigrantów zginęło obok wybrzeży Libii

Fala nielegalnej imigracji rośnie mimo wzmocnienia przez UE i indywidualne kraje kontroli granic. U dołu koniec 2013 r. uruchomiono europejski system nadzoru barier EUROSUR, który ma poprawić wymianę informacji między adekwatnymi służbami państw UE.

Państwa graniczne, takie jak Włochy, Malta czy Hiszpania, żądają od pozostałych członków UE większej pomocy w batalii z nielegalną imigracją a także opiece nad imigrantami. Jak na przykład zapowiedział w środę rzecznik Komisji Europejskiej do spraw wewnętrznych Michele Cercone, zostanie to temat spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Luksemburgu na początku czerwca. Mają oni debatować o konkretnych sposobach pomocy państw, najbardziej narażonych dzięki problem napływu imigrantów.

- Sytuacja jest niesłychanie poważna i już znakomity czas, by państwa członkowskie przekuły słowa w czyny i wdrożyły konkretne funkcjonowania - powiedział Cercone.

bitcoin cash - kurs spadł o 30 proc. cztery sierpnia 2017

Bitcoin cash - kurs spadł o 30 proc. cztery sierpnia 2017

Bitcoin cash, nowa kryptowaluta, jaka miała być alternatywą gwoli bitcoina, potaniał o 33 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin. Raptem dwa dni wcześniej bił najlepszy wynik cenowy i kosztował przeszło…...

Czytać
biedronka. GIS wycofuje partie jaj, możliwość wystąpienia salmonelli

Biedronka. GIS wycofuje partie jaj, możliwość wystąpienia salmonelli

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wycofanie z obrotu dwóch partii jaj ze względu w możliwą obecność bakterii salmonelli. Podejrzane partie trafiły do odwiedzenia sklepów Biedronki. Firma poinformowała. pl, że podjęła uchwałę o niezwłocznym…...

Czytać