blisko

Bank Międzynarodowy tnie prognozę dla Polski

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc. przewidywanego w styczniu.

Tusk: Prognozy dość powściągliwe. Wzrost 2, 5 proc. prawdopodobny

W czwartek Bank Światowy przedstawił czerwcową edycję, publikowanego dwa razy w roku, EU11 Regular Economic Report, który jest poświęcony 10 świeżym członkom UE i Chorwacji.

Oprócz obniżenia prognozy przyrostu PKB w Polsce po 2013 r., w raporcie znalazły się przewidywania na 2014 rok, które prognozują dla naszego kraju refleks tempa wzrostu PKB do odwiedzenia 2 proc.

- Przyczyny spowolnienia w 2013 r. są cykliczne, natomiast nie strukturalne. Na spowolnienie składają się czynniki powierzchowne, czyli głównie sytuacja przy strefie euro, ale też nasze, krajowe, w szczególności spadek inwestycji i konsumpcji - powiedziała podczas prezentacji raportu ekonomistka polskiego oddziału Banku Światowego Ewa Korczyc. Dodała, że sytuacji nie poprawia kondycja rynku pracy, w mniemaniu ekonomistki nie poprawi się do połowy 2014 roku kalendarzowego.

Korczyc zapowiedziała, że na skutek obniżenia stóp procentowych w drugiej połowie roku możemy spodziewać się poprawy konsumpcji. - Poza tym przyspieszenie gospodarki od II połowy 2013 r. i 2014 r. wiążemy wraz z poprawą sytuacji w strefie euro - wyjaśniała.

Eksperci: prognoza BŚ realna

Prognozami Banku Światowego dla Polski nie wydają się być zaskoczeni eksperci. - Główną przyczyną niskiego średniego PKB w tym roku będzie bardzo słaby początek tego roku. W głównym kwartale wzrost PKB wyniósł 0, 5 proc., inny kwartał będzie niewiele dogodniejszy, a na koniec roku wzrost PKB powinien być zbliżony do 2 proc. - ocenił główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski.

Gospodarka urosła odrobinę bardziej, niż sądziliśmy. "Najgorsze już za nami"

Podobnego zdania jest Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszarda Petru, który podkreślił, że Nasze państwo ma najgorszy wzrost od czasu 2001 roku. - W tym momencie nie ma oryginalnych czynników wzrostu na terytorium polski, konsumpcja jest bliska zeru. Tym samym ten bardzo mizerny postęp. Według wszelkiej dzisiejszej wiedzy, prognoza BŚ zdaje się niesłychanie realna - posumował.

Z kolei ekonomista Pekao Wojciech Matysiak jest bardziej przekonany do styczniowej prognozy. a mianowicie Spodziewam się tempa wzrostu gospodarczego w tym roku w stopniu 1, 7 proc. Oczekuję, że od drugiego kwartału tego roku dynamika PKB będzie wzrastać - powiedział.

Wszystko jest zależne od strefy euro

Dla całego regionu UE-11 bank prognozuje przyspieszenie wzrostu PKB z 0, 8 proc. w 2013 r. do 2, 0 proc. przy 2014 r.

- Główne ryzyka z naszymi prognozami dla regionu są związane z sytuacją przy strefie euro. Jeśli w tamtym miejscu recesja będzie się rozciągać się, to zaszkodzi wzrostowi przy regionie CE-11. Mamy jednakże nadzieję, że ryzyka się nie zmaterializują - oznajmiła podczas prezentacji raportu starsza ekonomistka BŚ Gallina Vincelette.

Bank Światowy prognozuje, że PKB Bułgarii po tym roku wzrośnie o 1, 2 proc., zaś w 2014 roku na temat 2, 1 proc.; po Chorwacji PKB będzie po tym roku ujemny jak i również wyniesie 0, 4 proc, zaś w 2014 r,. wzrośnie o 1, 5 proc.; czeska gospodarka po tym roku spadnie na temat 0, 4 proc., a 2014 wzrośnie o 1-wszą, 6 proc. Dla Estonii BŚ zakłada tegoroczny rozwój na poziomie 3, 0 proc., a przyszłoroczny 4, 0 proc.; na Łotwie wzrost wyniesie w br. 3, 6 proc., zaś w przyszłym roku 4, 1 proc.; na Litwie wzrost wyniesie odpowiednio trzech, 0 i 3, pięć proc., na Węgrzech 0, 3 proc. i 1, 5 proc., w Rumunii 1, 7 proc. oraz 2, 2 proc., z kolei na Słowacji 0, siedmiu proc. i 2, 0 proc. Analitycy Banku przewidują, że PKB Słowenii spadnie w tym roku o 2, 3 proc., a w 2014 o 0, 1 proc.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać