blisko

Energetic Bear groźny dla naszego kraju? "Polska jest świadoma zagrożenia"

Energetic Bear groźny dla naszego kraju? «Polska jest świadoma zagrożenia»  Informacje

- Atakiem cyberterrorystycznym już w tej chwili można zrobić porównywalne szkody jak przy ataku bombowym czy rakietowym - podkreślił w TVN24 Biznes jak i również Świat Piotr Niemczyk, były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa. Dodał jednak, że "Polska jest świadoma zagrożenia" wynikającego z działalności cyberprzestępców.

Złośliwe oprogramowanie nazwane Energetic Bear umożliwia hakerom monitorowanie zużycia energii w okresie rzeczywistym, a także sabotowanie takich obiektów, jak turbiny wiatrowe, gazociągi i siłownie.

Nowy wirus

Wysoki atak hakerów na branżę energetyczną. Ślady prowadzą do Rosji

Według Piotra Niemczyka na razie nie wydaje się to jeszcze "nowy wymiar wojny międzynarodowej". - To się stanie w czasie, gdy zostanie on (Energetic Bear - red. ) użyty i jeżeli w jakimś miejscu jakiś system energetyczny wysiądzie. Sam pomysł nie wydaje się być jednak nowy. Trzeba pamiętać, że chyba najgłośniejszy, w tejże chwili rozpoznany dobrze wirus, który służył paraliżowaniu narzędzi energetycznych to słynny Stuxnet, który został wykorzystany przy Iranie. Ten wirus miał zostać wykorzystany do tegoż, żeby sparaliżować pewne wyzwania prac w irańskim systemie atomowym. On został implementowany w urządzeniach, w automatyce przemysłowej nie poprzez globalna sieć, tylko wczytanie tego wirusa na etapie produkcji a mianowicie powiedział Niemczyk.

Zaznaczył, hdy w porównaniu ze Stuxnetem Energetic Bear "jest o tyle nowy, że być może przechodzić przez systemy przyłączone do internetu, omijając rozmaitego rodzaju zapory". - Zatem jest tym chętniej groźny. To nie wymaga udziału programistów i hakerów w procesie wytwarzania oprogramowania czy automatyki przemysłowej, tylko istnieje ścieżka, żeby wirus dotarł przez internet do urządzeń energetycznych - ocenił ekspert.

Polska świadoma

Uczelnie, produkcja przemysłowa maszynowy, farmaceutyki. "Energetic Bear" atakował na większą skalę?

Czy hakerzy mogli stanowić powiązani z Rosją? - Rosja od paru lat jest w szczycie krajów podejrzewanych o zagrożenie cyberterroryzmem. Od 2007 roku gdy pierwszy zmasowany atak pozostał przeprowadzony na Estonię, w którym miejscu wszystkie tropy kierowały do odwiedzenia Rosji i środowisk rosyjskich służb specjalnych. Od wielu lat mówi się także o bułgarskich i ukraińskich informatykach. Trochę mówi się o polskich informatykach a mianowicie podkreślił były wiceszef UOP.

I dodał: - Atakiem cyberterrorystycznym już w naszej chwili można zrobić porównywalne szkody jak przy ataku bombowym czy rakietowym. W przypadku, gdy wyłączy się system energetyczny miasta, to jest to coś więcej niż kwestia wykluczenia światła i telewizorów w mieszkaniach, ale zatrzymania komunikacji miejskiej, wyłączenia instalacji w szpitalach.

- Nasze państwo jest świadoma zagrożenia. Od czasu paru lat istnieją NASK i CERT, czyli telefon komórkowy specjalizująca się w neutralizowaniu ewentualnego zagrożenia cyberterrorystycznego a mianowicie zapewnił Niemczyk.

decyzja SP to «wiarygodność to wróżenie z fusów»

Decyzja SP to «wiarygodność to wróżenie z fusów»

S&P ocenia Polskę. Resort Morawieckiego komentuje Morawiecki o wyborów agencji Moody's. "Zależy mnie na ocenie inwestorów" Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu gospodarczego Kowalczyk: jeśli dojdzie do obniżenia ratingu, nastąpi…...

Czytać
deweloperzy oddali do użytkowania większą ilość wiadomości mieszkań niż przed rokiem  Nieruchomości

Deweloperzy oddali do użytkowania większą ilość wiadomości mieszkań niż przed rokiem Nieruchomości

W I połowie 2016 r. oddano do użytku ponad 73 tys. domów - wynika z poniedziałkowych danych GUS. To na temat 15, 1 proc. większą ilość w porównaniu do analogicznego okresu…...

Czytać