blisko

Temat: Gazprom

Gazprom mniej zarabia. W rok kalendarzowy zysk spadł o dziesięć proc.  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Francja zagłosuje przeciwko Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej reakcji nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Zysk firmy Gazprom za 2012 r. wyniósł 1 bln 182 mld 625 mln rubli (28, 8 mld euro), co oznacza spadek przy stosunku do poprzedniego roku o 10 proc. - poinformowała rosyjska firma. Gazprom opublikował we wtorek rezultaty roczne.

Sprzedaż netto gazu spadła w zależności od spośród rokiem 2011 o 158 mld rubli (3, 12 mld euro), czyli sześć proc., do 2 bln 657 mld rubli (64 mld euro).

Spadek do WNP, wzrost do Europy

Ministerstwo energetyki? Marcinkiewicz: Skończyłby się kompleks Rosji i gazu

Sprzedaż netto do Europy jak i również innych państw wzrosła na temat 30 mld rubli, czyli 2 proc., do 1-wszą bln 469 mld (25, 8 mld euro) rubli, głównie z powodu przyrostu średnich cen (w tym ceł) o 6 proc., co - jak zaznacza Gazprom - częściowo zrównoważyło spadek sprzedanego wolumenu na temat 4 proc., czyli 5, 6 mld m sześc.

Sprzedaż netto gazu do krajów WNP spadła o 17 proc. do odwiedzenia 529 mld rubli (12, 9 mld euro), spadek wolumenu wyniósł 19 proc., natomiast średnie ceny wzrosły o 12 proc. W branży krajowym sprzedaż netto wzrosła o 3 proc. do 760 mld rubli; umiarkowana cena na nim wzrosła o 9 proc., natomiast wolumen spadł o sześć proc. - 15, jedenastu mld m sześc.

Nie tylko gaz

O 24 proc. wzrosła sprzedaż netto produktów rafineryjnych, a na temat 17 proc. wzrosła zbyt netto surowej ropy jak i również kondensatu. Natomiast sprzedaż netto energii elektrycznej i energii spadła o 0, trzech proc. Główną przyczyną jest spadek cen energii elektrycznej na rynku oraz spadek wolumenów - oceniła przedsiębiorstwo.

Koszty

O jedenaście proc., do 125 mld rubli (3 mld euro) wzrosła sprzedaż netto propozycji przesyłu gazu. Jak zwraca uwagę Gazprom, wzrost tegoż wskaźnika to głównie efekt wzrostu wolumenów przesyłanego gazu, należącego do innych podmiotów, oraz wzrostu taryf przesyłowych dla nich.

Koszty działalności operacyjnej Gazpromu wzrosły o 18 proc. Na temat 10 proc. wzrosły nakłady na pozyskanie ropy jak i również gazu. Natomiast średni koszt pozyskiwanego gazu spadł o 4 proc., głównie z powodu spadku wolumenu gazu pozyskiwanego dla Gazpromu przez inne podmioty poza Rosją. Według rosyjskiego koncernu, tej koszty operacyjne wzrosły głównie z powodu wzrostu podatków innych niż dochodowy, wydatku materiałów, kosztów pracy a także taryf przesyłowych.

chefs Table - serial Netfliksa dla przedsiębiorców

Chefs Table - serial Netfliksa dla przedsiębiorców

Gdy Massimo Bottura otworzył restaurację, którą chciał podbić Włochy, spotkał go... srogi zawód. Jego rodacy nie pragnęli jeść wynalazków, krytycy uważali to za wymysły niegodne narodowej kuchni. Mimo wówczas dzisiaj nazywany jest…...

Czytać
chińczycy kupili hiszpańskie lotnisko przy Ciudad Real. Za dziesięciu tys. euro  Wraz z świata

Chińczycy kupili hiszpańskie lotnisko przy Ciudad Real. Za dziesięciu tys. euro Wraz z świata

Słony rachunek za napój alkoholowy. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda znaleźć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...

Czytać