blisko

Hausner: liczę dzięki jasną deklarację Belki, hdy nie będzie ubiegał się o drugą kadencję

  • Dom
  • Wiadomosci gospodarcze
  • Hausner: liczę dzięki jasną deklarację Belki, hdy nie będzie ubiegał się o drugą kadencję
Hausner: liczę na jasną deklarację Belki, że nie zostanie ubiegał się o drugą kadencję  Informacje

- Kadencja Rady Strategii Pieniężnej kończy się zbyt półtora roku, a prezesa Belki za dwa czasy. Marek Belka będzie posiadał jeszcze dodatkowo pół roku, by pomóc nowej RPP wejść w swoją funkcje. Na tym jego misja powinna się zakończyć a mianowicie ocenił w rozmowie wraz z "Tygodnikiem Powszechnym" prof. Jerzy Hausner, członek Rady Strategii Pieniężnej.

Nazwisko prof. J. Hausnera pojawiło się w rozmowie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką, którą ujawnił tygodnik "Wprost". Słychać w niej, jak chłopi dyskutują o możliwościach wsparcia budżetu państwa przez pula centralny.

"Pieprzona" RPP

Hausner z leśnikami zamiast z Radą Strategii Pieniężnej. A Rada chwali Belkę i ubolewa

W trakcie rozmowy pada wskazówka, że w zamian mile widziana byłaby dymisja Jacka Rostowskiego ze stanowiska ministra finansów i nowelizacja ustawy o NBP. Belka wypowiadał się również lekceważąco na temat członków Rady Strategii Pieniężnej, określając organ imieniem "pieprzonego".

Belka dywagował także na temat roli prof. Hausnera w RPP. a mianowicie Piwotalny właśnie on wydaje się być, ku*** mać... A patrz, jak on się nim ch***wi podoba, że pan jest piwotalny (... ). Grawitacją on tylko dodaje i myśli, że posiada dłuższego. Niestety, każdy istota ludzka ma jakieś słabości, chociażby on. W każdym razie tak naprawdę, to o to chodzi - powiedział Belka.

Belka wywołał problem

Wg Hausnera konwersacja wywołała "znaczącą szkodę", a jej efektem jest zmniejszenie wiarygodności NBP jako niezależnej instytucji publicznej.

- Jako członek Rady Polityki Pieniężnej muszę i chcę przyswajać na siebie współodpowiedzialność zbytnio zaistniałą sytuację i próbować odbudowywać zaufanie do NBP. Informuję jasno: to Marek Listwa wywołał problem, ale jestem gotów z nim współpracować, aby problem rozwiązać - zaznaczył ekonomista w rozmowie wraz z "Tygodnikiem Powszechnym".

- Nie chcę mówić: "Marek Belka jest winny" i sam się uchylić. Mówię, iż na całej Radzie Polityki Pieniężnej, także na mnie, ciąży obowiązek odbudowy wiarygodności NBP. Od tego jest zależne w jakiejś części bezpieczeństwo inwestycyjne państwa i obywateli - dodał.

Listwa: Nie podam się do odwiedzenia dymisji. Oznaczałoby to uznanie się do złamania prawa

Jak podkreślił, ktoś, który popełnił błąd, powinien się do niego przyznać, bo to kwestia przyzwoitości. - Przyzwoitość w życiu publicznym gra ważną rolę. Odpowiedzialność ustawowa to jedno, drugie a mianowicie także ważne - wówczas odpowiedzialność etyczna, przyjęcie na siebie konsekwencji swego błędnego postępowania. Prezes popełnił błąd - nie ma 
co do tego wątpliwości - rzekł były wicepremier.

Koniec misji

Zaznaczył, że "musimy wspólnie naprawić szkodę". a mianowicie Marek Belka będzie proch jeszcze dodatkowo pół roku kalendarzowego, by pomóc nowej RPP wejść w swoją rolę. Dzięki tym jego misja powinna się zakończyć. Oczekuję, hdy publicznie powie, co potrzebuje osiągnąć przez najbliższe więcej niż jeden lata. Liczę na tej jasną deklarację, że nie zaakceptować będzie ubiegał się o kolejną kadencję. To ważny szczegół publicznej przyzwoitości i przyjęcia w siebie odpowiedzialności za to, jak się stało - powiedział członek RPP.

Na pytanie, czy jest "piwotalny" Hausner nie chciał pasować. - Nie chcę się do tej warstwy konwersacji odnosić. W sprawach publicznych staram się wygasić silne emocje i zdaje mi się, hdy to potrafię - zaznaczył.

francja nie chce prostytucji w PKB. «Sprzeczne z europejskimi normami»  Informacje

Francja nie chce prostytucji w PKB. «Sprzeczne z europejskimi normami» Informacje

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się w nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona…...

Czytać
ford Edge II generacji - nowy samochód Forda

Ford Edge II generacji - nowy samochód Forda

Jeszcze po latach dziewięćdziesiątych wielu spoglądało z zazdrością na Stany Zjednoczone. Dziś Ameryka wydaje się bliżej, niż nam się zdaje. Wielkie koncerny odrobiły pracę domową i zdały sobie sprawę z tego…...

Czytać