blisko

Firmy narzekają dzięki brak wykwalifikowanych pracowników: "To najwyższy odsetek od 2009 roku"

  • Dom
  • Twoje pieniadze
  • Firmy narzekają dzięki brak wykwalifikowanych pracowników: "To najwyższy odsetek od 2009 roku"
Grant Thornton - brak wyszkolonych pracowników w firmach

40 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw deklaruje brak kandydatów do pracy o odpowiednich kwalifikacjach oraz podkreśla, że to duża bądź bardzo duża bariera w ich rozwoju.

"To najwyższy odsetek od 2009 roku, odkąd prowadzone jest badanie" a mianowicie zauważa firma doradcza Grant Thornton, która wraz wraz z Millward Brown przygotowała raport.

Większe problemy wraz z znalezieniem pracowników mają tylko przedsiębiorcy w krajach bałtyckich, zwłaszcza w Estonii, w Litwie i Łotwie. O wiele łatwiej jest natomiast na południu Europy a mianowicie w Hiszpanii i Włoszech podobny problem deklaruje wyłącznie 12 proc. firm, po Grecji - 16 proc. Trzeba jednak odnotować, iż kryzys w regionie zrobił, że bezrobocie znacząco powiększyło się.

Dla porównania, w Niemczech problem z zatrudnieniem deklaruje 13 proc. szefów. Badanie objęło łącznie 14 gospodarek europejskich.

Grant Thornton zauważa, że w kolejnych latach problemy rodzimych pracodawców w tej dziedzinie będą się pogłębiać. Monika Smulewicz, dyrektorka zarządzająca spółki, ocenia:

Doszliśmy na rynku pracy do elewacje i – o jak dużo gospodarka nie wpadnie po jakiś potężny kryzys – teraz problem braku wyszkolonych kadr prawdopodobnie stanie się stałą, niedającą o osobiście zapomnieć barierą.

Chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje niejednokrotnie nie spełniają oczekiwań szefów. Dlatego zawsze, nawet po okresach spowolnienia gospodarczego, polskie firmy mają kłopoty wraz ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a teraz, podczas gdy gospodarka radzi sobie dosyć dobrze, ten problemem się dodatkowo nasila.

Wciąż spadające bezrobocie również przekłada się na trudności pracodawców w znalezieniu kandydatów w nieobsadzone stanowiska. Wśród recept, analitycy Grand Thornton wymieniają m. in. rozważenie przedłożenia własnych projektów doszkalających na rzecz kandydatów do pracy, do czasu gruntownej reformy programu kształcenia.

Tagi: sektor pracy praca Pracownicy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

czym się różni opłata medialna od abonamentu?

Czym się różni opłata medialna od abonamentu?

Trwają prace nad opłatą medialną, która ma zastąpić dotychczasowy abonament RTV w finansowaniu działalności Telewizji Naszej i Polskiego Radia. Wedle wiceministra Jarosława Sellina, wynosić będzie prawdopodobnie 8 złotych miesięcznie. Zapłacimy…...

Czytać
czy Polacy znają się dzięki finansach? - Raport ZBP 15. 03. 2018 r.

Czy Polacy znają się dzięki finansach? - Raport ZBP 15. 03. 2018 r.

Polacy zupełnie dobrze oceniają swoją wiedzę praktyczną na temat finansów. Najbardziej znaczne luki mają w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i systemu podatkowego. Młodym Polakom najwięcej kłopotów sprawiają zagadnienia związane z emeryturami. Takie wnioski…...

Czytać