blisko

Znów wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych

Alimenty - jakie długi mogą mieć Polacy?

W Polsce ponownie wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych - wynika z danych empirycznych Rejestru BIG InfoMonitor. W styczniu i litym tego roku wzrosła ona o 3477 osób, choć nie zaakceptować w każdym województwie.

Mniej dłużników niż na koniec ub. r. jest przy pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim i pomorskim. Kwota zadłużenia alimentacyjnego spadła jednak tylko w lubuskim.

Według BIG InfoMonitor, w Polsce zasądzonych alimentów nie płaci 314 064 opiekunów. W sumie rozwlekły alimentacyjne wynoszą prawie 11, 5 mld zł, jak stanowi ponad 29 proc. wszystkich zaległości Polaków zarejestrowanych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Większą wartość aniżeli długi alimentacyjne wpisywane poprzez gminy, mają jedynie ilości przekazywane przez firmy pożyczkowe i banki, długi dochodzone wyrokiem sądowym, oraz zgłaszane przez operatorów telekomunikacyjnych.

W tych zaległościach dłużnicy alimentacyjni też mają swój udział, bo niemal połówka z nich nie płaci coś znacznie więcej aniżeli tylko dzieciom, ale także bankom oraz innym spółkom i instytucjom.

Zmiany w prawie

- W zeszłym roku w statystykach Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wyraźnie dostrzegaliśmy wpływ zaostrzenia prawa wymierzonego w dłużników alimentacyjnych. Najpierw swoje zrobiło nagłośnienie związane z wejściem w życie znowelizowanego kodeksu karnego, który pozwala za równowartość trzech miesięcznych świadczeń obniżyć wolność niesolidnego rodzica, natomiast po kilku miesiącach niepokój, że można narazić się na ograniczenie wolności – zwraca uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

31 maja 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dłużników alimentacyjnych. Teraz nie wystarczy w tej chwili wpłacić symbolicznej złotówki w dziecko, aby uchylić się od kary. W miejsce nieprecyzyjnego zapisu o "uporczywym" uchylaniu się od płacenia alimentów, pojawiło się sformułowanie o nieopłaceniu równowartości trzech miesięcznych świadczeń.

Takie zaniedbanie stanowi obecnie przestępstwo, o którym można powiadomić prokuraturę lub policję. Za niepłacenie alimentów na dziecko grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności, może też być zastosowany dozór elektronowy.

W ocenie BIG InfoMonitor, dłużnicy oswoili się jednak już trochę spośród tą sytuacją.

- Jak na razie nie widać też aby sądy były tak restrykcyjne jak na przykład pozwala im na wówczas prawo. Rzadko słychać o ograniczeniu wolności niepłacących alimenty. Mimo tak niskiego bezrobocia sędziowie wciąż wierzą, że rodzic jest bezrobotny i bezustannie nie może odnaleźć zatrudnienia. Wymiar sprawiedliwości coraz to chętniej zdecydował się natomiast przewodzić dłużników alimentacyjnych do prac publicznych oraz prac społecznych np. 8 godzin po miesiącu - oceniła wiceprezes stowarzyszenia Alimenty to odrzucić prezenty Katarzyna Tatar.

Kilkadziesiąt tysięcy długu

Jak podaje BIG InfoMonitor średnio niesolidny rodzic wyłącznie na rzecz dziecka zalega ze spłatą 36, 4 tys. zł. Najczęściej to ojciec dziecka (95 proc. każdego dłużników alimentacyjnych to panowie). Do ojców należą także największe długi, rekordzista wraz z Mazowsza - ma prawie 668 tys. zł zaległych alimentów.

Na przyrost liczby dłużników w spisie wpływa również większa działalność gmin przekazujących informacje na temat zaległościach alimentacyjnych osób po poszczególnych regionach. Obecnie dane o dłużnikach przekazują dwóch 263 jednostki samorządu terytorialnego, które za niesolidnych rodziców wypłacają świadczenia alimentacyjne z Funduszu Alimentacyjnego. Liczba gmin przekazujących dane wzrosła po tym roku o 46.

W Polsce odrzucić ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor wydaje się jedną z prywatnych przedsiębiorstw, która działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych ekonomicznych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać