blisko

Ile zarabia się w ZUS? Rzecznik Zakładu odpowiada na listę płac pokazaną przez OPZZ

 • Dom
 • Twoje pieniadze
 • Ile zarabia się w ZUS? Rzecznik Zakładu odpowiada na listę płac pokazaną przez OPZZ
Ile zarabia się w ZUS - pensje, wynagrodzenia - lista OPZZ

"Blado wyglądają pensje podwładnych ZUS na tle przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej" a mianowicie pisze związek zawodowy OPZZ w komunikacie, w którym wyraża zaniepokojenie "brakiem działań w kwestii podwyższenia wynagrodzeń" w Zakładzie. Związkowcy podali też, ile zarabia się na stanowiskach specjalistów w ZUS. Według rzecznika Zakładu pokazane przez związek pensje nie są jednak uchwytne - i zaprezentował prywatne dane o przeciętnych wynagrodzeniach specjalistów w ZUS.

"Związek Zawodowy Pracowników ZUS jest zaniepokojony brakiem prac ze strony Pracodawcy przy kwestii podwyższenia wynagrodzeń głównych pracowników Zakładu" - odpowiadają związkowcy w komunikacie, opublikowanym na stronie OPZZ 18 czerwca 2018 roku. I wyjaśniają:

W porozumieniu wraz z dnia 13. 10. 2017 r. ws. zakończenia sporu zbiorowego Pracodawca zobowiązał się do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych w roku 2018 i w latach następnych.

Brak efektów działań był podstawą do ponownego wejścia w spór zbiorowy, który obecnie obejmuje, metrów. in. żądania w obszarze podwyższenia wynagrodzeń.

Ile zarabia się w ZUS?

Jednocześnie OPZZ opublikowało ewidencję średnich wynagrodzeń na stołkach specjalistycznych w Zakładzie, uwypuklając, iż dane są spośród 2017 roku i znamy z samego ZUS:

 • referent: 2440 złotych brutto (ok. 2931 etatów);
 • starszy referent: 2699 zł brutto (ok. 3862 etatów);
 • inspektor: 3003 zł brutto (ok. 6228 etatów);
 • starszy inspektor: 3278 zł brutto (ok. 9705 etatów);
 • specjalista: 3578 z brutto (ok. 6665 etatów);
 • starszy specjalista: 3946 zł brutto (ok. 3484 etatów);
 • aprobant: 3748 zł brutto (ok. 1209 etatów).

Jak zaznaczają związkowcy, "ponad 3/4 załogi Zakładu (grupa ponad 34 000 osób), samych pracowników merytorycznych, w tym specjalistów z długoletnim stażem – nie uzyskuje przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej". Średnia płaca przy maju 2018 roku w Polsce wyniosła bowiem 4696 zł brutto, a pensja minimalna w bieżącym roku to 2100 zł brutto.

ZUS odpowiada w komunikat OPZZ

W komentarzu, przesłanemu Business Insider Polska w odniesieniu do komunikat OPZZ, rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz stwierdza, że przedstawionych przez związek danych empirycznych nie można odnosić do przeciętnej pensji w państwa.

Przedstawione z pewnym przybliżeniem przez ZZP ZUS średnie wynagrodzenie zasadnicze nie stanowi wynagrodzenia przeciętnego w Zakładzie. Do przeciętnego wynagrodzenia poza pensją zasadniczą wlicza się wszelkie dodatkowe wynagrodzenie, jak nagrody, premie, „trzynastkę” oraz świadczenia socjalne, to znaczy wszystko to co wyszukuje odzwierciedlenie w formularze rozliczeniowym PIT.

- Przeciętne wynagrodzenie w ZUS, które powinniśmy porównywać do zwyczajnego wynagrodzenia w kraju, odbiega natomiast od tego przedstawionego przez ZZP ZUS a mianowicie podkreśla Andrusiewicz. Tak zdobią okna przeciętne płace specjalistów po ZUS według danych poprzez niego przesłanych:

 • referent: 2960 zł brutto (1221 etatów)
 • starszy referent: 3138 zł brutto (2754 etatów)
 • inspektor: 3625 zł brutto (6208 etatów)
 • starszy inspektor: 4007 zł brutto (9817 etatów)
 • specjalista: 4315 zł brutto (6773 etatów)
 • starszy specjalista: 4916 zł brutto (3637 etatów)
 • aprobant: 4753 zł brutto (1215 etatów)

- Jak więc można zobaczyć, różnica między danymi zaprezentowanymi przez ZZP ZUS a rzeczywistym przeciętnym wynagrodzeniem w ZUS w poszczególnych bandach, to od blisko 450 zł do 1 tys. zł - dodaje Andrusiewicz. I wyjaśnia:

Przy kształtowaniu poszczególnych pozycji zarobku, w zakresie negocjacji układu zbiorowego pracy, uczestniczą organizacje związkowe, stąd też mają pełnię wiedzy na jakich prawami wyliczane jest przeciętne honorarium w Zakładzie.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pełny czas czyniła i robi starania by wynagrodzenia pracowników ZUS całkiem odpowiadały nałożonym na Zakład obowiązkom. Stąd też w ostatnich trzech latach, dzięki staraniom prezes ZUS, wsparciu ministra zasobów oraz minister rodziny robocie i polityki społecznej, zarobki w ZUS wzrosły na temat 500 zł, i zostały to podwyżki bez precedensu w ostatnich latach operowania ZUS. Dodatkowo w ostatnim roku z okazji Poranka Pracownika ZUS, każdy z zatrudnionych otrzymał specjalną nagrodę w wysokości 1, 5 tys. zł.

Obecnie trwają rozmowy, w ramach ogłoszonego przez część organizacji związkowych, sporu zbiorowego. Co bardzo istotne to fakt, hdy w sporze uczestniczą trzech spośród 11 organizacji związkowych działających w ZUS. Dwie organizacje wcale nie weszły w spór, a pozostające ze sporu się wycofały. Liczymy, że w niedługim czasie będziemy mogli osiągnąć porozumienie i z pozostałymi trzema organizacjami związkowymi. Wszystkim mnie zależy za zakupach grupowych samym, czyli właściwym docenieniu ciężkiej jak i również profesjonalnej pracy kadry zatrudnionej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Trwa spór na temat płace w ZUS

Przypomnijmy, iż w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwa spór zbiorowy związków zawodowych z zarządem ZUS - właśnie o wielkość wynagrodzeń pracowników. W czerwcu 2017 roku związkowcy żądali podwyżek o siedemset zł brutto, ale nie doszło wtedy do porozumienia. W lipcu tego danego roku prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiedziała, że wynagrodzenia wszystkich pracowników wzrosną na temat 150 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 r., ale odrzucić zakończyło to sporu zbiorowego.

W kwietniu 2018 r. ZUS informował, hdy spór trwa cały termin, a rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz wskazywał wówczas, że "część związków zawodowych dąży do eskalacji konfliktu, w zamian uzyskania porozumienia". Trzeba aczkolwiek zaznaczyć, że w rozmowie z Business Insider Nasz kraj w październiku 2016 roku Andrusiewicz przyznał, iż personel ZUS "nie zarabiają dużo".

belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r Ze świata

Belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r Ze świata

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył przy środę, że władze Holandii już w listopadzie przeszłego roku wiedziały o skażeniu jaj środkiem owadobójczym fipronil w swym kraju, ale nie poinformowały o naszym europejskich…...

Czytać
bartłomiej Misiewicz zawieszony w partii PiS przez Kaczyńskiego

Bartłomiej Misiewicz zawieszony w partii PiS przez Kaczyńskiego

Atmosfera wokół kariery Bartłomieja Misiewicza znacznie się zagęściła. Jarosław Kaczyński zawiesił młodego urzędnika w prawach członka PiS, powołał też komisję, która ma "zbadać całkowitą sprawę". Zasiądą w niej Joachim Brudziński, Mariusz…...

Czytać