blisko

Cyberbezpieczeństwo i podatki. Polacy mogą mieć problemy z wiedzą odnośnie finansów

  • Dom
  • Twoje pieniadze
  • Cyberbezpieczeństwo i podatki. Polacy mogą mieć problemy z wiedzą odnośnie finansów
Czy Polacy znają się dzięki finansach? - Raport ZBP 15. 03. 2018 r.

Polacy zupełnie dobrze oceniają swoją wiedzę praktyczną na temat finansów. Najbardziej znaczne luki mają w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i systemu podatkowego. Młodym Polakom najwięcej kłopotów sprawiają zagadnienia związane z emeryturami. Takie wnioski płyną z raportu "Poziom oświaty finansowej Polaków 2018” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości.

Z raportu wypływa, że Polacy nie będą zadowoleni z systemu edukacji. Uważają, że szkolnictwo przy większym niż obecnie zakresie mogłoby stwarzać możliwości uczenia się o finansach i gospodarce. Raport został przygotowany dzięki podstawie badania instytutu badawczego IBRIS, które zrealizowano dwa i 3 marca dzięki reprezentatywnej grupie 1100 Polaków.

Polacy zadowoleni wraz ze swojej wiedzy

Badane osoby pozytywnie oceniają stan swojej mądrości na temat finansów. Dużą wiedzę zadeklarowało 44 proc. z nich, a zaledwie 17, 4 proc. badanych osób dowodzi, że ma małą mądrość o oszczędzaniu, inwestowaniu i emeryturach. Panowie mają zdecydowanie wyższe mniemanie na temat swych umiejętności w tym obrębie niż kobiety.

Najlepiej oceniają się osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia. Poziom wiedzy wydaje się być skorelowany z poziomem zysków. Okazuje się, że wykładzinom mniej zarabiamy, tym mniej wiemy, jakimi prawami rządzi się świat pieniądza. Lepszą notę wystawiają osobiście osoby o zarobkach pośród 3 a 4 tys. zł netto miesięcznie a także ci, którzy zarabiają większą ilość niż 5 tys. W małą lub bardzo drobną wiedzę o finansach wskazuje aż 30 proc. osób między 18. a 29. rokiem życia.

- Wyniki badań samooceny wiedzy finansowej Polaków pokazują, że wciąż w obszarze edukacji i doradztwa jest wiele do zrobienia. Na ogół, respondenci posiadają dobre zdanie o samemu, tymczasem dość spora grupa badanych, szczególnie młodych, przyznała, że ma braki przy tym zakresie. To na rzecz całego sektora bankowego, ale również instytucji publicznych jak i również organizacji pozarządowych kolejny ważny sygnał, aby w wciąż większym stopniu zapalać się przy działania na rzecz sprawnej edukacji finansowej – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Zobacz też: Gotówka sporo waży w portfelach akcjonariuszy. Ale nie tylko Ludzie z polski trzymają pieniądze w skarpetach

Foto: materiały prasowe

Słaba mądrość na temat cyberzagrożeń

Polacy pytani o największe niedostatki w mądrości związanej z finansami osobistymi najczęściej wskazują cyberbezpieczeństwo (blisko 38 proc. odpowiedzi) i wiedzę o systemie podatkowym (35 proc. ). Do braków najczęściej przyznają się mężczyźni. Młodsza część społeczeństwa deklaruje, że największe niedobory ma w zakresie emerytur (49 proc. ) a także kredytów i pożyczek (46 proc. ).

Zobacz też: Polacy przy nowym roku chcą oszczędzać. Głównie na emeryturę

Foto: materiały prasowe

Wiedza się przydaje

Połowa ankietowanych osób uważa, iż wiedza o finansach jak i również gospodarce pomaga uchronić się przed niebezpieczeństwami, takimi jak wpadnięcie w spiralę długu czy utrata oszczędności związana ze złymi decyzjami finansowymi. Wiedza ułatwia także uzyskanie potrzebnego finansowania na realizację celów prywatnych oraz doświadczonych. Takiego zdania najczęściej byli najmłodsi respondenci (w wieku pomiędzy 18. a 29. rokiem życia), a również osoby zarabiające pomiędzy czterech a 5 tys. zł netto miesięcznie (aż 74 proc. wskazań). Co trzeci badany jest zdania, iż wiedza na temat zasobów jest potrzebna i pożyteczna w życiu.

Ankietowani uznali, że publiczny program edukacji zbyt mało periodu poświęca obecnie na przewożenie młodym ludziom wiedzy na temat finansach (73 proc. ankietowanych).

Zobacz też: Najnowszy raport NBP: Polak bogaty nieruchomościami

Większe problemy na wsi

Poziom wiedzy w temat finansów najgorzej wygląda na wsiach. Tam jedynie 38 proc. ankietowanych uważa, że ma wysoki stopień wiedzy. Dla tych osób, wiedza finansowa zapewnia wrażenie bezpieczeństwa i ochronę przed utratą oszczędności. Mieszkańcy drobnych miast oraz wsi zazwyczaj wskazywali także na niski poziom wiedzy o cyberzagrożeniach (aż 44 proc. badanych z tej grupy).

ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem Surowce

Ceny paliw dzięki stacjach rosną i guzik nie wskazuje, by w bliskim czasie mogło się to przerobić. Analitycy przewidują, że po nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy 5 złotych. Dodali…...

Czytać
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Pb98 za 4, 77-4, 89 zł/l, Pb95 za 4, 43-4, 54 zł/l, ON za 4, 25-4, 35 zł/l, LPG zbytnio 1, 92-1, 97 zł/l - to prognozowane koszta paliw…...

Czytać