blisko

Google i Facebook miały futurystyczne projekty. Rzeczywistość je przerosła

  • Dom
  • Technologie
  • Google i Facebook miały futurystyczne projekty. Rzeczywistość je przerosła
Drony i samoloty dostarczające internet - plany Google jak i również Facebook

Zasilany energią słoneczną, autonomiczny dron, który może latać za pośrednictwem tygodnie albo nawet za pośrednictwem miesiąc, dostarczając szybki internet do miejsc, gdzie wcześniej go nie było. Brzmiało to jak science-fiction, jednak taki był odważny plan Google’a, gdy w 2014 roku kupił on kompanię pod nazwą Titan Aerospace.

Gigant z Mountain View chciał zapewnić dostęp do internetu (w tym oczywiście serwisów Google’a z ich reklamami) nowej grupie ludzi.

Ale Titan długo nie podziałał w tej formie. Po naszym, jak Google został przekształcony w holding Alphabet, plan włączono do firmy X, która bada projekty kosmiczne. Połączono go też spośród Wing, innym projektem X, skupionym na wykorzystaniu dronów do dostaw towarów. W ostatnim roku Titan całkowicie przestał istnieć, natomiast jego niektórzy pracownicy przeszli do innych działów, jakie możliwości firma potwierdziła Business Insiderowi w środę.

To ostatnie niepowodzenie w wyścigu, który zaczął się w branży internetowej kilka lat nim, gdy Google, Facebook i inni zdecydowali się tworzyć satelity, drony i inne pojazdy zdolne do dostarczenia internetu do najdalszych zakątków naszego globu oraz świadczenia innych podobnych usług.

SkyBox Imaging, satelitarna spółka, którą Google przejął zbyt 500 mln dolarów w 2014 roku i przekształcił w Terra Bella, pozostała teraz wystawiona na sprzedaż, o czym doniósł ostatnio „The Wall Street Journal”.

Foto: Titan Aerospace / materiały prasowe Dron Titan

Pechowe lato dla schematów Facebooka

Facebook mówił o dużo o wykorzystania dronów jak i również satelitów do dostarczania globalnej sieci, ale niewiele zadziało się do tego czasu w tej sprawy. Jego futurystyczny dron pod spodem nazwą Aquila został uszkodzony podczas pierwszego lotu testowego w czerwcu ub. r., o czym firma nie informowała przez pierwsze tygodnie.

Spółka Marka Zuckerberga straciła też swojego satelitę do odwiedzenia internetu AMOS-6 w wyniku eksplozji rakiety Space X we wrześniu ub. r. Mimo że firma odrzucić był winna tej sytuacji, to ten incydent pokrzyżował jej plany. Mark Zuckerberg zapewnił wówczas, że Facebook nadal będzie zaangażowany przy dostarczanie internetu z powietrza.

Będąc uczciwym, trzeba powiedzieć, że Facebook jak i również Alphabet nie próbują rozwiązać prostego problemu. Dokonają ponieważ wielkiej rzeczy, jeśli pierwsi podłączą do internetu ogromną grupę nowych osób.

Ale ich wyścig przekracza poza strefę komfortu funkcjonowania, do której firmy internetowe są przyzwyczajone. W gałęzi lotniczej regulacji prawnych wydaje się być sporo, szczególnie w stosunku do filii internetowej, którą się rządy specjalnie nie zajmują. Dorastają do tego takie wypadku jak awarie urządzeń bądź nawet ich wybuchy.

Inwestycje muszą w ukończeniu zacząć przynosić zyski

Oczywiście, iż Google i Facebook posiadają miliardy dolarów w gotówce, by dalej inwestować. Ale nawet najgłębsze kieszenie nie zaakceptować mogą cały czas sponsorować projektów, które w ukończeniu nie zaczną przynosić przychodów. A dostarczanie dostępu do internetu przy użyciu dronów, samolotów i balonów to droga sprawa. I w żadnym razie nie ma gwarancji, hdy to będzie dochodowy interes.

Wysiłki gigantów jednakże jeszcze się nie kończą. Firma X podaje, że nadal zamierza zrealizować plan dostarczania internetu z powietrza za pomocą balonów latających na dużych wysokościach (projekt Loon). Jednak biorąc pod uwagę naciski, by spółki Alphabetu w końcu udowodniły, że ich wynalazki potrafią przekształcić się w możliwy biznes, nawet tym urodziwym balonom może zabraknąć niedługo powietrza.

WARTO WIEDZIEĆ

co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

Co o Polsce sądzą pracujący tu obcokrajowcy

Narzekają na barierę językową, niższy standard życia i brak otwartości Polaków. Wychwalają natomiast za niskie koszty utrzymania oraz lokalizację. Tak doświadczają Polskę obcokrajowcy, mieszkający i pracujący nad Wisłą. Oto, dlaczego…...

Czytać
co robimy źle, błędy w postanowieniach i stawianiu celów

Co robimy źle, błędy w postanowieniach i stawianiu celów

Przy okazji nowego roku sporo osób robi postanowienia, które chcą zrealizować w nadchodzących 12 miesiącach. Łatwo jest jednak postawić sobie jakieś cele, ale o dużo trudniej trzymać się pierwotnego do końca i…...

Czytać