blisko

Temat: Internet

Hakerzy podszywają się pod Pekao S. A.  Tech

  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium dysponujemy daleko
  • Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego
  • Kradzież na RODO. Uwaga na nowy środek naciągaczy
  • Uwaga na oszukańcze "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

"Informujemy, że kredyt gotówkowy jest uruchomiany, środki zostały podstawione do dyspozycji na wskazanych do wniosku rachunku, plan przesyłamy w załączniku. Pełna kwota należna bankowi ok. 8457 zł, a zbyt to zostanie pobrana prowizja z Twojego konta... " - maile o takiej treści trafiają do kontrahentów Banku Pekao. To niebezpieczne oszustwo. Bank ostrzega: nie otwierajcie takich maili.

Na mailowe skrzynki wnikają wiadomości pochodzące rzekomo spośród Banku Pekao S. A. Możemy zostać poinformowanym z tych propozycji, że przyznano nam debet, a w załączniku wyszukuje się również fałszywy harmonogram spłat. Jeśli pobierzemy pakiet na nasz komputer, to zainfekujemy go złośliwym wirusem.

Niebezpieczny atak

Hakerzy podszywający się pod 1 z największych polskich banków Pekao S. A. żerują na ludzkiej ciekawości jak i również naiwności. Zdziwieni informacją o przyznaniu kredytu internauci pragnąc dowiedzieć się więcej często pobierają załączony do e-maila pakiet.

Warto skupić uwagę, że w treści fałszywej informacje kwota kredytu wynosi najczęściej dokładnie 8457, 08 złotych, a nadawcą e-maila jest Kamil Wurst.

Co robić?

Osoby, które otrzymały wiadomość rzekomo pochodzącą z Banku Pekao S. A., w którego tytule wpisano

"Polacy wracają na Euro". Uważaj, to groźny wirus

"Uruchomienie kredytów gotówkowego" w najlepszym scenariuszu powinny w ogóle nie zaakceptować otwierać e-maila, a o ile to zrobią, to wcale nie pobierać załącznika. O ile zaś to zrobiły, to powinny jak najszybciej zdjąć plik z dysku i dokładnie prześwietlić komputer programami antywirusowymi.

Bank ostrzega

Bank w oficjalnym komunikacie potwierdził, że do użytkowników internetu trafiają fałszywe wiadomości informujące o ofercie Pekao.

"W ostatnim czasie cyberprzestępcy rozsyłają tego typu wadliwe wiadomości, ich treść dzierży nakłonić do otwarcia dołączonego do niej załącznika bądź skorzystania z zawartego przy niej linku. Wiadomości zostały przygotowane w ten środek, że sprawiają wrażenia autentycznych, zawierają jednak złośliwe programy, które może zainstalować się za pomocą komputera już podczas próby otwarcia załącznika lub linku. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą zdobyć możliwość śledzenia działań klienta komputera lub będą starać się przejąć dostęp do informacji pozwalających na logowanie i autoryzację w usłudze Pekao24. W wypadku zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefonie komórkowym cyberprzestępcy mogą uzyskać nad nim pełną kontrolę" - odczytujemy w serwisie banku.

Bank radzi osobom, które otworzyły załącznik lub link zawarty w wiadomości, aby odrzucić logowały się do usług Pekao24 z urządzenia, które mogło być zainfekowane.

"Jeżeli takie logowania posiadały miejsce, to prosimy na temat niezwłoczną zmianę hasła do odwiedzenia serwisu internetowego z innego, bezpiecznego urządzenia lub blokadę usługi Pekao24" - oferuje bank Pekao S. Zaś.

ceny ropy w górę. Po słowach przedstawicieli OPEC  Surowce

Ceny ropy w górę. Po słowach przedstawicieli OPEC Surowce

"Ruch jest 1 i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać
ceny prądu. Odpowiadamy na najbardziej ważne pytania

Ceny prądu. Odpowiadamy na najbardziej ważne pytania

Rachunki za prąd w przyszłym roku mają odrzucić wzrosnąć - to główne cel ustawy, którą po ekspresowym tempie przyjął Sejm i Senat. Odpowiadamy w najważniejsze pytania dotyczące nowych przepisów. Sejm…...

Czytać