blisko

Zmieni PIN i zablokuje dostęp do danych. Groźny wirus atakuje telefony z Androidem

  • Dom
  • Tech
  • Zmieni PIN i zablokuje dostęp do danych. Groźny wirus atakuje telefony z Androidem
DoubleLocker atakuje telefony z układem Android, ESET ostrzega  Tech

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed nowym niebezpieczeństwem atakującym telefony z programem Android. Szkodliwe oprogramowanie DoubleLocker szyfruje dane i wymaga okupu za odblokowanie telefonu.

Jak czytamy w komunikacie, ten ransomware (z ang. zbitka wyrazowa zaistniała ze słów ransom "okup" i software "oprogramowanie"; oprogramowanie komputerowe szantażujące, oprogramowanie wymuszające okup) potrafi zmienić nie wyłącznie kod PIN urządzenia, uniemożliwiając do niego dostęp, a także zaszyfrować cenne informacje, żądać okupu za katalogów odblokowanie.

DoubleLocker rozpowszechniany jest za pośrednictwem witryn www internetowych udostępniających fałszywą wersję aplikacji Adobe Flash Player. Wirus żąda od szefa telefonu aktywacji usługi ułatwień dostępu o nazwie "Google Play Service", a następnie - bez zgody klienta - wykorzystuje uzyskane uprawnienia administratora, ustawiając siebie w charakterze domyślną aplikację.

Jak wskazują eksperci z ESET, jest to trik, który sprawia, że zagrożenie wydaje się być uruchamiane wraz z wszelkim naciśnięciem przycisku "Home".

Luka w zabezpieczeniach WiFi. Narażeni użytkownicy pod każdą szerokością geograficzną

"Zagrożenie wykorzystuje bardzo silną metodę szyfrowania (algorytm AES), dlatego nie ma możności odzyskania plików bez wykorzystywania klucza szyfrującego, uzyskanego przedtem od twórców DoubleLockera. Odradzam jednak wpłacanie jakichkolwiek nakładów, nie ma bowiem żadnej gwarancji, że uda się otrzymać stosowny klucz po wpłaceniu okupu lub że napomknięty klucz będzie prawidłowy" - tłumaczy cytowany w komunikacie Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Co zrobić

Jednocześnie ESET radzi, w jaki sposób odzyskać dostęp do komórkowy po ataku DoubleLockera.

Jak wskazano, jeśli telefon padł ofiarą szkodliwego aplikacji najprawdopodobniej danych nie uda się odzyskać. Chyba że, jakim sposobem wskazuje Kamil Sadkowski z ESET, posiadamy zaktualizowane programy antywirusowe oraz kopię zapasową danych.

W opinii eksperta, istnieje sposób na odzyskanie dostępu do zablokowanego telefonu. Jest to dopuszczalne za pomocą tak zwanego roota, czyli konta administracyjnego w smartfonie, które umożliwia zarządzać między innymi plikami systemowymi.

"Należy wtedy połączyć się z urządzeniem poprzez kabel USB (interfejs ADB) i usunąć plik systemowy, w którym przechowywany jest kod PIN. Ta czynność odblokuje ekran, a tymże samym urządzenie. Następnie, pracując w trybie awaryjnym, użytkownik może dezaktywować uprawnienia zarządcy przydzielone złośliwemu oprogramowaniu i je odinstalować" - czytamy w komunikacie firmy.

Jak wskazano w oświadczeniu, aby całkowicie pozbyć się złośliwego oprogramowania, należy zaraz po odzyskaniu dostępu do odwiedzenia urządzenia przywrócić je w celu ustawień fabrycznych. W poniektórych przypadkach konieczne jest ponowne uruchomienie urządzenia.

biedronka. GIS wycofuje partie jaj, możliwość wystąpienia salmonelli

Biedronka. GIS wycofuje partie jaj, możliwość wystąpienia salmonelli

Główny Inspektor Sanitarny nakazał wycofanie z obrotu dwóch partii jaj ze względu w możliwą obecność bakterii salmonelli. Podejrzane partie trafiły do odwiedzenia sklepów Biedronki. Firma poinformowała. pl, że podjęła uchwałę o niezwłocznym…...

Czytać
bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy według prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy…...

Czytać