blisko

Szukają oszczędności przy kopalniach

  • Dom
  • Surowce
  • Szukają oszczędności przy kopalniach
Audyt w spółkach węglowych dzierży oszacować możliwe oszczędności  Surowce

Prowadzony w kilku śląskich spółkach węglowych audyt ma oszacować oszczędności w prowadzeniu tych spółek – podało w czwartek Ministerstwo Energii. Powołane przez rady nadzorcze górniczych firm zestawy audytowe mają zakończyć fuchę do końca marca.

- Dzięki pracy zespołów dokładamy wszelkiej staranności, by zdiagnozować wszystkie oszczędności przy tak trudnym dla górnictwa czasie - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w czwartkowym komunikacie resortu.

Zdaniem ministra efekty audytów pomogą ocenić przede wszystkim możliwości organizacyjne jak i również techniczne, które pozwolą zmniejszyć koszty funkcjonowania spółek.

Program naprawczy

Co z pieniędzmi dla górników? "Rozmowy są trudne"

Górnicze spółki realizują obecnie programy naprawcze związane z kryzysem w rynku węgla i najniższymi od wielu lat cenami tego surowca.

Audyty trwają w Kompanii Węglowej (KW), Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) oraz Katowickim Holdingu Węglowym (KHW). Zespoły audytowe są kilkunastoosobowe, biorą przy nich udział przedstawiciele korporacji, strony społecznej oraz Ministerstwa Energii.

Jak podało w czwartek ministerstwo, przy KW zespół liczy 17 osób, a na jego czele stoi senator PiS Adam Gawęda. W JSW powołany przez radę nadzorczą zespół liczy 12 ludzi i przewodniczy mu poseł PiS Grzegorz Matusiak. Natomiast w KHW kierowany za pośrednictwem senatora PiS Wojciecha Piechę zespół składa się z 13 osób.

"Wszyscy działają społecznie i nie zaakceptować przysługują im żadne wynagrodzenia" - podało biuro prasowe resortu.

Szukanie oszczędności

O audycie w spółkach węglowych minister Tchórzewski mówił także 4 marca w Katowicach, gdzie spotkał się z zarządem i związkowcami spośród Kompanii Węglowej. Szef resortu energii podkreślił przed tym spotkaniem, że należy wyszukiwać "maksymalnych oszczędności w funkcjonowaniu spółek górniczych".

- W każdej z nich w tej chwili są powołane społeczne zespoły audytowe, którym przewodzą parlamentarzyści. Każdy zespół czyta wszystkie sprawy spółki, od czasu systemu wydobycia, po rzeczy kosztowe, wydatki i inne. Będzie konieczne złożyć to związkom - przedstawimy to całość i dopiero złożymy układ finansowy Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - powiedział dziennikarzom minister 4 marca.

Ceny węgla najniższe od 12 lat. Kopalnictwo zamyka rok ze stratą

Najszybciej ma być skończony raport z audytu przy Kompanii Węglowej, której 11 kopalń ma do połowy roku znaleźć się po nowej strukturze – PGG. Inwestorami tej spółki – według zapowiedzi - mają zostać podmioty energetyczne, pieniężne i katowicki Węglokoks. Przy 2017 r. PGG posiada wypracować zysk, wobec prawie miliardowej straty Kompanii przy ub. roku.

To nie pierwszy audyt

Jesienią 2013 r. audyt w KW, KHW i JSW przeprowadziła na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Gospodarki międzynarodowa firma doradcza Roland Berger Strategy Consultants. Zadaniem ekspertów była wówczas diagnoza sytuacji i wypracowanie rekomendacji dla spółek. W swoim raporcie audytorzy wskazali, iż śląskie korporacji węglowe mają szansę w trwałą rentowność, jeśli podejmą zdecydowane działania: zamkną parę nierentownych kopalń, skoncentrują wydobycie w najbardziej opłacalnych miejscach, ograniczą administrację i uproszczą system wynagradzania.

Audyt sprzed ponad dwóch lat był pierwszą tak kompleksową oceną sytuacji branży, dokonaną przez niezależną firmę. Przy spółkach węglowych przez cztery miesiące pracowało blisko dziesięć specjalistów. Za kluczowe uznali dostosowanie produkcji węgla energetycznego do popytu, szacując ówczesną nadpodaż nawet na dziesięć mln ton. Wskazali jednak, że redukcja potencjału wydobywczego musi być prowadzona racjonalnie - poprzez rezygnację z wydobycia w nieopłacalnych obszarach i zwiększanie go w tym miejscu, gdzie koszty są najniższe. Dotyczyło to przede wszelkim KW i KHW.

Audyt sprzed dwóch latek potwierdził, że kopalnie odrzucić wykorzystują optymalnie zasobów a mianowicie sprzętu i ludzi. Zredukowania kodeksowe, finansowe i organizacyjne powodują, że zakłady, wydobywając węgiel przez pięć dni w tygodniu, korzystają rzeczywiście z ok. 60 proc. swojego potencjału. Jednakże odnalezienie przewyższało możliwości sprzedaży węgla.

Eksperci oszacowali wtenczas, iż w Kompanii Węglowej jest 5-6 kopalń, w którym miejscu - w przypadku decyzji politycznej i zgody społecznej - można byłoby powziąć decyzję o jak najszybszym zamknięciu, an ich produkcję przejęłyby te kopalnie, dokąd są niskie koszty, lepsze warunki i mniejsze zagrożenia naturalne. Takie kopalnie, o najniższych kosztach, mogłyby z powodzeniem konkurować na rynku. Ów audyt wykazał poważny przerost zatrudnienia w administracji we wszystkich trzech badanych spółkach.

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy  Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać