blisko

Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Ceny pozostaną rosnąć

  • Dom
  • Surowce
  • Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Ceny pozostaną rosnąć
Ceny paliw rosną - strony nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw dzięki stacjach rosną i guzik nie wskazuje, by w bliskim czasie mogło się to przerobić. Analitycy przewidują, że po nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy 5 złotych. Dodali, że w tle jest polityka światowa i dyskusja nad opłatą paliwową w Polsce.

"Mijający tydzień przyniósł dalsze podwyżki na stacjach i ponownie średnie ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o 4 i 6 groszy na litrze. Popularna '95-tka' kosztuje aktualnie średnio 4, 92 PLN/l. Tankowanie paliwa napędowego w Polsce wówczas wydatek rzędu 4, 85 PLN/l. O dwa małe pieniądze, do poziomu 2, 09 PLN, wzrosła średnia ogólnopolska cena autogazu" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.

Były wicepremier krytykuje rządowy projekt. "To bardzo nieroztropna polityka"

Analitycy DM Reflex zauważyli, że ceny bezołowiówki osiągnęły poziom najwyższy od czasu lipca 2015 roku, an oleju napędowego od listopada 2014 roku.

Opłata emisyjna i Trump

"Kierunek zmian na stacjach w najbliższym czasie nie ulegnie raczej zmianie, a z wykorzystaniem oryginalnej politycznej inicjatywy w postaci proponowanej przez rząd opłaty emisyjnej, na wyraźniejsze obniżki nie ma też raczej co liczyć w dłuższej perspektywie. Jeśli nowy paliwowy podatek wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku, to nie zważając na uspokajających zapewnień koncernów, wolno z dużym prawdopodobieństwem tworzyć, że kierowcy odczują tej negatywne skutki" - odczytujemy w komentarzu e-petrol.

Analitycy zaznaczyli, że dla rynku była i wydaje się być istotna decyzja prezydenta AMERYCE Donalda Trumpa o wprowadzenia sankcji wobec Iranu.

"Donald Trump już przyzwyczaił rynki do mocnych zagrań, a decyzja wprowadzenia sankcji wobec Iranu i wycofania z układu o kooperacji dla pokojowego wykorzystania technologii nuklearnej przez władze teherańskie nie była specjalnym zaskoczeniem. Od dawna bowiem Trump sugerował konieczność takiego działania. Mimo to rynek ropy zareagował żywiołowym skokiem, a cena baryłki ropy Brent przekroczyła poziom 77 dol. " - zauważyli.

Dostawy z Iranu

Nowa opłata w paliwach do kolejnych prac. Sejm nie zgodził się na odrzucenie pomysłu

Eksperci BM Reflex dodali, że obecnie szacuje się, że w krótkim sezonie eksport ropy irańskiej ma możliwość spaść o około 220 tys. baryłek dziennie, natomiast przewrócenie sankcji - w zależności od ich układu - może docelowo obniżyć dostawy ropy z Iranu o 0, 5-1 mln baryłek dziennie.

Iran obecnie eksportuje około 2, 6 mln baryłek dziennie ropy. 1, 75 mln baryłek każdego dnia trafia na rynki azjatyckie, a pozostała część do Europy, w którym miejscu głównymi odbiorcami są metrów. in. Francja, Włochy, Grecja.

W efekcie drożejąca ropa przełożyła się dzięki wzrost cen na hurtowym rynku paliw w Naszym narodzie. Cena 95-oktanowej benzyny zbliżyła się do 4 tys. zł (metr sześcienny tegoż paliwa kosztuje średnio w rafineriach 3 tys. 992 zł, niemal o setka zł więcej niż w początku maja).

Niewiele tańszy w ofercie rodzimych producentów jest olej napędzający – jego aktualna koszt to 3 tys. 984, 4 zł za metr sześcienny. W zestawieniu z z początkiem maja to wzrost na temat 111 zł.

autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...

Czytać
audyt w spółkach węglowych dzierży oszacować możliwe oszczędności  Surowce

Audyt w spółkach węglowych dzierży oszacować możliwe oszczędności Surowce

Prowadzony w kilku śląskich spółkach węglowych audyt ma oszacować oszczędności w prowadzeniu tych spółek – podało w czwartek Ministerstwo Energii. Powołane przez rady nadzorcze górniczych firm zestawy audytowe mają…...

Czytać