blisko

Temat: Energetyka

Elektrownia jądrowa w Polsce. Resort energetyki nie rezygnuje  Surowce

  • ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się spośród kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja

Decyzja o likwidacji stanowiska pełnomocnika do spraw energetyki jądrowej, odrzucić oznacza zaniechania przygotowań w celu budowy elektrowni atomowej. Wówczas jedynie "uporządkowanie" systemu prawnego - zapewniło w poniedziałek ministerstwo energii.

Według przesłanego PAP komunikatu, nic nie zakłóca przygotowań do odwiedzenia realizacji programu budowy elektrowni jądrowej. Jak podkreślono postanowienie o likwidacji stanowiska "Pełnomocnika do spraw polskiej energetyki jądrowej" jest jedynie "uporządkowaniem dotychczasowego systemu prawnego".

Trwają analizy

Spółki energetyczne i paliwowe pod nadzór ministra energii

Resort przypomniał, że do kwietnia 2014 r. stanowisko pełnomocnika piastowała Hanna Trojanowska. Po do niej dymisji ówczesny rząd, chociaż nie przerwał prac ponad przygotowaniem projektu uznał, hdy powoływanie innej osoby dzięki to stanowisko jest niecelowe.

"Projekt budowy elektrowni jądrowej jest obecnie przedmiotem detalicznych analiz. Dotyczą one przede wszystkim przyjętych metod, założeń i koncepcji organizacyjno a mianowicie technologicznych" - czytamy po komunikacie.

Resort zapewnił, że "nic nie pokazuje by zaistniały przesłanki w celu zaniechania projektu".

"Nie ulega wątpliwości, że na dziś energia jądrowa, choć jest droga inwestycyjnie, wówczas zapewnia niemal w setka proc. dyspozycyjne źródło energii przy względnie niewielkich kosztach jej wytworzenia. Koszt paliwa w elektrowni jądrowej jedynie w 10 proc. oddziałuje na cenę wytworzonego prądu, podczas gdy w elektrowniach gazowych, stosowanych w Niemczech dla zrównoważenia bardzo podatnych na aurę generatorów z OZE, aż w 70 proc" - zaznaczono przy komunikacie.

Harmonogram budowy

W styczniu szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że program energetyki atomowej w Polsce będzie kontynuowany, jakie możliwości oznacza, że w wszelakiej chwili musimy być gotowi do takiej inwestycji. Dodał jednak, że zważywszy dzięki bardzo pilne potrzeby naszej energetyki, stoimy przed dylematem, w jakim tempie mielibyśmy realizować budowę elektrowni atomowej.

Według harmonogramu odpowiednia budowa pierwszego bloku musi ruszyć w 2020 roku kalendarzowego. Jak zapewniało byłe szefostwo resortu gospodarki, pierwszy napięcie z elektrowni miałby popłynąć w 2025 roku.

Apel przeciw kopalniom. "Stajemy się osamotnieni w Europie"

Media podają w dużym stopniu odleglejsze terminy - 2029, a nawet 2031 roku kalendarzowego.

Gdzie powstanie?

W listopadzie ub. roku spółka ta zapowiedziała, że tak zwane. przetarg zintegrowany (ma tutaj być wyłoniony dostawca technologii reaktora, dostawca usług w toku prowadzenia i utrzymania ruchu elektrowni jądrowej wraz spośród programem budowy kompetencji po PGE EJ 1, dostarczyciel paliwa, dostawca kapitału a także wsparcia w pozyskaniu finansowania) miał być ogłoszony do końca 2015 roku.

Spółka informowała też, że do udziału w naszym przetargu zgłosiło się pięciu kluczowych graczy rynku jądrowego. Chodzi o GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Inc. Westinghouse Electric Company LLC oraz Electricite de France/Areva. Jak przedtem przetargu nie ogłoszono.

W ub. tygodniu Spółka PGE EJ, odpowiedzialna zbyt budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zrezygnowała z jej ulokowania w Choczewie przy woj. pomorskim. To jedna z trzech potencjalnych lokalizacji jakie są brane poniżej uwagę.

bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Bezrobocie w dół. W kwietniu wyniosło 10, 8 proc.

Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny harmonogram dla gospodarki. "Ukraińcy według prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy…...

Czytać
belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r  Ze świata

Belgia. Minister: Holandia o skażonych jajach wiedziała już w 2016r Ze świata

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme oświadczył przy środę, że władze Holandii już w listopadzie przeszłego roku wiedziały o skażeniu jaj środkiem owadobójczym fipronil w swym kraju, ale nie poinformowały o naszym europejskich…...

Czytać