blisko

Mistrz networkingu wyjaśnia, na czym polega budowanie relacji w karierze

 • Dom
 • Rozwoj osobisty
 • Mistrz networkingu wyjaśnia, na czym polega budowanie relacji w karierze
Jak budować relacje, robić networking? Rady Keitha Ferrazzi

Keith Ferrazzi to były wiceprezes Deloitte jak i również kilku innych firm, przy tym startupów, oraz autor książki "Never Eat Alone" o networkingu. Publikacja poniższa przyniosła mu światową sławę, dzięki czemu Ferrazzi uruchomił firmę konsultingową Ferrazzi Greenlight, która pomaga m. in. General Motors czy American Express. Wyciągnęliśmy z "Never Eat Alone" kilka sugestii, które przydadzą się młodym - i nie jedynie - w karierze.

Gdy Ferrazzi publikował książkę po raz pierwszy, przy 2005 roku, już proch w swojej karierze stanowiska CMO w Deloitte, Starwood Hotels and Resorts oraz CEO startupu Ya Media. W 2014 roku zaktualizował swoją książkę i a mianowicie jak pisze - kiedy rozmawia z młodymi, określa przede wszystkim na wówczas, by dostrzegać możliwości i okazje, które mamy za pomocą różnym relacjom.

- Musisz robić coś większą ilość wiadomości, niż tylko akceptować szczodrość. Często musisz wyjść do ludzi i o tą kobietą poprosić - podkreśla przy swojej książce.

Ferrazzi dorastał w rodzinie robotniczej w Pittsburghu, gdzie jego ojciec pracował w fabryce. Pewnego dnia mężczyzna podszedł do swojego prezesa jak i również powiedział, że szuka sposobu, by zapewnić swojemu synowi lepsze warunki życia. Prezes był pod wrażeniem postawy Ferrazziego seniora i skontaktował go z ludźmi, którzy potem dali Ferrazziemu juniorowi stypendium naukowe.

Gdy już Keith był odrobinę starszy, skorzystał następnie spośród pomocy członkini zarządu Partii Republikańskiej na Pensylwanię - to ona namówiła fita do pójścia na studia biznesowe oraz częściowo sfinansowała mu MBA na Harvardzie.

Opieraj networking dzięki hojności

Dlatego Ferrazzi radzi, by nie tylko być świadomym i wdzięcznym za racje, które napotykamy w życiu, ale by również szukać kontaktów, które mogą je stworzyć. Niezbędne jest, swoim zdaniem, odpowiednie podejście do odwiedzenia networkingu.

Jest tego typu podświadome przekonanie, że inwestowanie czasu i energii w budowanie relacji międzyludzkich powinien się opłacić. Ale żeby tak było, najpierw powinieneś przestać liczyć wynik. Nie możesz stworzyć dużej necie kontaktów bez oferowania jakiegoś elementu w zamian.

Oto kilka najważniejszych rad Ferazziego dotyczących akceptowania i szukania hojności oraz dawania od siebie w networkingu:

 • Kiedy nastąpi trudny czas w twojej karierze, np., gdy firma cię zwolni, CV nie wspomoże ci tak szybko po znalezieniu nowej pracy, co przyjaciele i współpracownicy.
 • Nie próbuj liczyć, jak dużo ludzie ci wyświadczają przysług, lecz ile razy ty to robisz. Nieuchronnie na twojej drodze pojawią się ludzi samolubni, ale nie zaakceptować powinni oni zmieniać nowego podejścia. "Jeśli twoimi interakcjami kieruje hojność, nagrody przebywają same" - pisze Ferrazzi.
 • Nie oferuj wsparcia tylko tym, którzy będą wyżej od ciebie i nie patrz z wyższością na tych, którzy istnieją niżej w hierarchii, np. firmowej. Jak podkreśla pisarz "Never Eat Alone", świat biznesu jest bardzo niepohamowany i konkurencyjny, a więc trudno przewidzieć, kto rzeczywiście będzie mógł nam wesprzeć w przyszłości.
 • Dziel się czasem, wiedzą i pieniędzmi z tymi, jacy są w twojej sieci kontaktów.

- Komunikując inaczej, walutą w networkingu nie jest chciwość, natomiast hojność. Relacje natomiast umacnia się zaufaniem a mianowicie podkreśla Ferrazzi.

Dziennikarka Bloomberga radzi, jak w 4 krokach dotrzeć do każdej osoby na świecie

Tagi: praca kariera postęp Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

briju - banki kwestionują kooperację ze spółką

Briju - banki kwestionują kooperację ze spółką

Pekao wypowiedziało Briju umowę o wielocelowy limit kredytowy, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w obliczenia bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu dzięki transakcje pochodne - podało…...

Czytać
brexit: możliwe problemy z dostawą towarów do Wielkiej Brytanii Ze świata

Brexit: możliwe problemy z dostawą towarów do Wielkiej Brytanii Ze świata

Brytyjski rząd obawia się opóźnień przy dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Ue i przygotowuje alternatywny plan, zakładający metrów. in. wynajem własnych…...

Czytać