blisko

Sieci komórkowe korzystają z okazji. Zielone światło dla dopłat za roaming

  • Dom
  • Prawo
  • Sieci komórkowe korzystają z okazji. Zielone światło dla dopłat za roaming
Dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej  Prawo

Operatorzy, jacy liczą straty po ubiegłorocznym zniesieniu opłat roamingowych po Unii Europejskiej, skorzystali wraz z furtki, którą uchylił unijny regulator i poprosili Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na wprowadzenie dopłat po roamingu. Ten im nie odmawia.

Takie komentarze złożyło jeszcze w przeszłym roku dwunastu operatorów, przy tym trzy sieci spośród tzw. wielkiej czwórki - Plus, Play, Orange. Urząd Komunikacji Elektronicznej do tej pory rozpatrzył dziesięć wniosków, w każdym przypadku zgodził się na wprowadzenie dopłat w roamingu.

Jeden wniosek - złożony za pośrednictwem Orange - jest właśnie rozpatrywany, ostatni z ubiegłorocznej puli - złożony za pośrednictwem spółkę Polskie Sieci Cyfrowe - został wycofany poprzez operatora.

Podłoże: UKE Zgody na dopłaty do roamingu

Odnośnie wniosku złożonego przez Orange Martin Stysiak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej mówi naszej firmie, że "na tym kroku postępowania nie sposób przesądzać tej rezultatu".

Więcej sieci w roamingu od stycznia. Bruksela obniża ceny

Zgoda od UKE w dopłaty

Play argumentował, że notował pokaźne straty i dlatego poprosił o możliwość stosowania dodatkowej opłaty.

- Zgoda na używanie dodatkowej opłaty w roamingu regulowanym została wydana dzięki wniosek spółki, w którym spółka wykazywała, że prawdziwe i prognozowane straty wynikające ze świadczenia usług roamingu są na poziomie, który to uniemożliwia odzyskanie wartości nakładów pieniężnych świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego, skutkiem czego zrównoważony charakter modelu jej opłat krajowych jest zagrożony a mianowicie tłumaczy Martin Stysiak.

Mówiąc prościej, Play po wejściu w życie maksymy “Roam Like At Home”, która obowiązuje od połowy czerwca 2017 roku i sprowadza się do tegoż, że obywatele Unii Europejskiej podróżujący po terytorium Społeczności mogą dzwonić, wysyłać SMS-y i korzystać z sieci na takich samych zasadach, jak we własnym kraju, notował milionowe straty spośród tego tytułu. Poprosił dlatego o dopłaty, które choć w części pozwoliłyby uzyskać pieniądze.

„Rozważaliśmy różne scenariusze, w niniejszym podwyższenie cen za usługi krajowe. Uznaliśmy jednak, że w interesie większości klientów będzie zastosowanie mechanizmu dopłat, który zawiera jedynie wąską grupę klientów na rozsądnym, zaakceptowanym za pośrednictwem UKE poziomie” – przyznaje Jørgen Bang-Jensen, prezes Play.

Zgoda na dopłaty w roamingu dla Play

W przypadku Play UKE zgodził się na dopłaty w wysokości:

  • 6 gr za minutę połączenia wychodzącego,
  • 3 gr za minutę połączenia przychodzącego,
  • 1 gr zbyt wysłany SMS lub MMS,
  • 1, 2327 gr za MB transmisji informacji.

Spółka naturalnie poinformowała, że nowe zapłaty będą dotyczyły nowych klientów wykupujących abonament, podpisujących aneks do umowy i tych korzystających z oferty dzięki kartę.

- W czasie weekendowych wypadów, ferii lub wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów odrzucić odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeżeli przez ostatnich 30 dzionki klient więcej korzystał spośród telefonu w roamingu aniżeli w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu, saldo pozostanie wyzerowane i podczas kolejnego wyjazdu dopłaty nie będą naliczane - mówi mnie Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play.

W wypadku nowych abonamentów zasady wiążą od piątku, dopłaty na rzecz klientów korzystających z ofert na kartę zostaną wprowadzone 1 marca.

Dopłaty do roamingu w odmiennych sieciach

Plus, który zgodę na dopłaty dostał obecnie w październiku ubiegłego roku, do tej pory nie wprowadził ich do wykazu. - Mamy teoretyczną sposobność, ale jej nie użytkujemy - mówi Łukasz Krzeski, kierownik zespołu promocji jak i również PR w Polkomtel.

Cenniki za to zmienili mniejsi gracze m. in. Premium Mobile czy FM Group Mobile.

Jak Polacy korzystają z roamingu

Główny Urząd Statystyczny policzył, że na koniec grudnia w Polsce było 52, jedenastu mln abonentów i użytkownik telefonii komórkowej. Natomiast z raportu Urzędu Komunikacji Multimedialnej o stanie rynku telekomunikacyjnego dowiadujemy się, że po ramach roamingu Polacy wydzwonili w sumie 1, 4 mld minut, o 42, 2 proc. więcej aniżeli rok wcześniej.

Źródło: UKE Roaming przy 2016 roku

Wysłaliśmy też 639 mln informacji i wytransferowaliśmy 986, 7 mln MB danych, aż o 78, 5 proc. więcej niż w 2015 roku.

Zalążek: UKE Roaming w 2016 roku - SMS-y jak i również transfer danych

audyt w spółkach węglowych dzierży oszacować możliwe oszczędności  Surowce

Audyt w spółkach węglowych dzierży oszacować możliwe oszczędności Surowce

Prowadzony w kilku śląskich spółkach węglowych audyt ma oszacować oszczędności w prowadzeniu tych spółek – podało w czwartek Ministerstwo Energii. Powołane przez rady nadzorcze górniczych firm zestawy audytowe mają…...

Czytać
autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Autosan nie dostarczy autobusów gwoli wojska, bo spóźnił się 20 minut

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...

Czytać