blisko

BZ WBK w wojnie z bitcoinem. Bank wypowiada niektóre umowy

  • Dom
  • Pieniadze
  • BZ WBK w wojnie z bitcoinem. Bank wypowiada niektóre umowy
BZ WBK o umowach spośród podmiotami zajmującymi się obrotem kryptowalutami  Pieniądze

Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut do odwiedzenia nielegalnej lub nieetycznej aktywności, bank podjął decyzję na temat nienawiązywaniu relacji z podmiotami, zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami - poinformowało biuro prasowe Banku Zachodniego WBK. W przypadku, gdy kooperacja została już podjęta, pula "wycofuje się z ludzi relacji", czyli w działalności wypowiada zawarte umowy.

Bank Zachodni WBK odpowiedział na pytanie o informacje medialne dotyczące wypowiedzenia umowy klientowi, który wykorzystywał rachunek rozliczeniowy do obrotu kryptowalutą. Kancelaria prasowe banku zaznaczyło, iż "z uwagi na przymus zachowania tajemnicy bankowej określony Prawem bankowym, bank nie zaakceptować może się wypowiadać w temat poszczególnych klientów".

"Natomiast, co do zasady Bank Zachodni WBK S. A., jako podmiot, gdzie obowiązków należy dołożenie szczególnej staranności w zakresie gwarancje bezpieczeństwa przechowywanych środków i obowiązków wypływających z ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz sfinansowaniu terroryzmu, zobowiązany jest przeciwdziałać sytuacjom, które mogą zagrozić bezpieczeństwu powierzonych Bankowi środków finansowych oraz dokonywać weryfikacje ryzyka prania pieniędzy. Pula dąży do tego, żeby nie prowadzić rachunków klientom, których działalność jest sprzeczna z prawem" - zaznaczyło biuro prasowe BZ WBK.

Bank wypowiada poniektóre umowy

Giełdy rozgrzane do czerwoności. Potężny cios w bitcoina ze strony Azji

"Ponadto, wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej bądź nieetycznej działalności, Bank podpierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję na temat nienawiązywaniu, co do maksymy, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, wówczas gdy współpraca została już podjęta" - głosi odpowiedź.

Dotyczy to przykładowo giełdy kryptowalut, kantorów handlujących przy przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których ten handel jest głównym przedmiotem działalności. W swej decyzji BZ WBK kierował się m. in. stanowiskiem KNF, wskazującym na bardzo duże ryzyko inwestowania w kryptowaluty.

Bank zarazem podkreślił, że nie wypowiada umów osobom fizycznym, "które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty".

"Nie są pieniądzem"

Kilka dni temu wódz Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski przypominał o akcji informacyjnej, jaką prowadzą NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO i KNF, w obrębie której informują potencjalnych udziałowców o zagrożeniach, jakie wiążą się z inwestowaniem w kryptowaluty.

Przypominał, że kryptowaluty "nie są pieniądzem, czyli prawnym środkiem płatniczym, nie są emitowane za pośrednictwem banki centralne państw, odrzucić są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, nie są pieniądzem elektronicznym, nie mają możliwość być wykorzystywane do spłacenia zobowiązań podatkowych, nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności jak i również nie podlegają ustawom a mianowicie np. o usługach płatniczych czy o obrocie instrumentami finansowymi".

Przyznawał, że kryptowaluty nie generują aktualnie ryzyka dla systemu finansowego, ale "jest spore prawdopodobieństwo stałego wzrostu działalności przestępczej, jaka może być przeznaczona przeciwko użytkownikom walut wirtualnych".

Polska opodatkuje handel bitcoinem? "Bylibyśmy pewnie pionierami"

- Należy również zdawać sobie sprawę z ryzyka powiązanego z wykorzystywaniem walut wirtualnych do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Ponadto wydaje się być jeszcze kwestia zmienności cen. Kurs bitcoina w minionym czasie bardzo szybko wzrastał. Chcemy przebić się z przesłaniem, że to odrzucić musi trwać wiecznie a mianowicie mówił Barszczewski.

Możliwe cyberataki

Zwracał także uwagę na możliwe cyberataki dzięki infrastrukturę platform oferujących kryptowaluty, co może stwarzać ryzyko utraty zgromadzonych środków.

- Z tym wiąże się kolejna kwestia, a mianowicie brak poręczeń, gwarancji. Mieliśmy do czynienia wraz z przypadkiem serwisu wymiany kryptowalut, który z dnia w dzień po prostu zniknął. W przypadku depozytów BFG gwarantuje klientom wypłatę do 100 tys. euro. Jeżeli zaś ktoś zainwestuje środki w waluty wirtualne, gwarancji nie istnieje żadnych i w razie kłopotów zostaje wraz z niczym. A KNF bądź UOKiK nie mają wtedy żadnych prawnych narzędzi, by poszkodowanemu klientowi pomóc - mówił.

Z transportu poseł Wojciech Murdzek (PiS), przewodniczący nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. deregulacji, mówił przy rozmowie z PAP, hdy wobec faktu, iż kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne, należałoby się zastanowić nad stworzeniem ram prawnych dotyczących obrotu nimi.

brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Szef oddziału prawnego i korporacyjnego przy Microsoft Brad Smith powiedział światowym rządom utworzenie międzynarodowej instytucji, której zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie pojedynczych państw. - Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji…...

Czytać
breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Breakthrough Energy Ventures - nieznany fundusz energetyczny Billa Gatesa

Bill Gates włożył na fallusa ze znajomymi inwestorami nieznany fundusz wspierający innowacje energetyczne – Breakthrough Energy Ventures. Pierwsze inwestycje nastąpią w tej chwili w 2017 roku. – Breakthrough Energy Ventures…...

Czytać