blisko

"Kłopoty finansowe umieszczone w codzienność". Co piąty Polak pod ścianą

  • Dom
  • Pieniadze
  • "Kłopoty finansowe umieszczone w codzienność". Co piąty Polak pod ścianą
Domowe finanse Polaków. Raport BIG InfoMonitor  Pieniądze

Wystarczy pieniędzy na bieżące zobowiązania czy nie? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej przy jednym spotkaniu w miesiącu - powstaje z badania przeprowadzonego w zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co 25. nagminnie brakuje nawet na najpilniejsze potrzeby.

Dla panowania nad domowymi finansami przesłanie ma wiek i miejsce zamieszkania - podkreśla BIG Infomonitor.

Wielkie długi bankrutów. Ciągną przy dół inne przedsiębiorstwa

Pod ścianą częściej stają mieszkańcy: Podkarpacia, Pomorza, Warmii i Mazur oraz osoby świeże (wśród 18-24 latków troska z opłaceniem bieżących deklaracji, co najmniej raz przy miesiącu, ma 28 proc. a w grupie 35-44 latków - 23 proc., zaś u 65-74 latków to 13 proc. ).

Balansowanie na krawędzi

Na pytanie "Jak często brakuje Ci pieniędzy w pokrycie bieżących zobowiązań? ", 7 proc. ankietowanych współgra, że kilka razy po miesiącu - wskazują autorzy badania. - W praktyce innymi słowy, że kłopoty inwestycyjne wpisane są w pierwotnego codzienność i właściwie nie są oni w stanie się utrzymać - rzekł PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że dwie trzecie badanych z tej grupy akcentuje, że nie wystarcza im pieniędzy nawet na najpilniejsze potrzeby. A budżet odbywający się pod dachem kolejnych 14 proc. ankietowanych "balansuje na krawędzi" – podkreślił. Badani deklarują - jak powiedział - iż mają kłopoty z bieżącymi płatnościami miesiąc w miesiąc i w dwóch dzięki pięć przypadków przyznają, że aby pieniędzy starczyło w życie muszą odmawiać sobie wielu rzeczy.

Według BIG "tylko niewielka granica" dzieli jedną piątą Polaków od problemów finansowych. Jak zaznaczył Grzelczak, z danych empirycznych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że niemal dziewięć proc. dorosłych Polaków dzierży na swoim koncie nieuregulowane w terminie m. in. rachunki za media, aparat telefoniczny, czynsz, alimenty czy rayt kredytu kredytów i pożyczek. Łączne zaległości 2, 76 mln osób sięgają 73, cztery mld zł. Mowa w tym miejscu o przeterminowanej o min. 30 dni spłacie sumy wynoszącej co najmniej dwie stówy zł.

Z transportu jedna czwarta badanych (27 proc. ) - jakim sposobem wynika z danych BIG - ma trudności wraz z bieżącymi płatnościami raz na kilka miesięcy. Nieco większą ilość wiadomości niż jedną piątą (22 proc. ) takie zmartwienie spotyka najwyżej raz do roku. - Komfort pieniężny, który pozwala unikać rozmyślań skąd wziąć pieniądze dzięki rachunki ma jedynie trzydziestu proc. osób - mówił Grzelczak.

Sytuacja ta, jak wskazuje badanie, nie jest wyłącznie wynikiem zamożności lecz także odpowiedzialnego kierowania finansami i dyscypliny.

Coraz mniej faktur rozliczanych w okresie

Na comiesięczny stres wynikający z konieczności opłacenia sterty rachunków wpływa również region, gdzie się mieszka. Stosunkowo dobrze statystyki te wyglądają dzięki Opolszczyźnie, gdzie miesiąc przy miesiąc problem z opłacaniem rachunków ma 14 proc. badanych, a także w Mazowszu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie, gdzie twierdzi o tym 16-17 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadziła w październiku 2018 r. firma Quality Watch techniką CAWI na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Naszego kraju.

Kilka firm

W Naszym narodzie nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor wydaje się być jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych ekonomicznych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz niego na branży funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Danych Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Wiadomość Długów Telekomunikacyjnych.

ceny miedzi w październiku 2017 r. KGHM zaskoczony

Ceny miedzi w październiku 2017 r. KGHM zaskoczony

Miedź zdrożała od momentu początku 2017 r. już o 29 proc. Sprawa nieco zaskoczyła KGHM. Prezes spółki ocenia, że egzystują przesłanki do dalszych wzrostów. Impuls może przyjść spośród Chin.…...

Czytać
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 10-16 października 2016

Pb98 za 4, 77-4, 89 zł/l, Pb95 za 4, 43-4, 54 zł/l, ON za 4, 25-4, 35 zł/l, LPG zbytnio 1, 92-1, 97 zł/l - to prognozowane koszta paliw…...

Czytać